Сьогодні рівно 7 років, як почалася війна на Сході. Ситуація на Донбасі не покращується, а навпаки.
Щодня кількість загиблих українських військовослужбовців збільшується, – пише Газета.юа.
14 квітня 2014 року ввели у дію рішення Ради національної безпеки та оборони України про проведення антитерористичної операції. Це стало відповіддю на масове проникнення в східні області країни озброєних російських терористичних угруповань і захопленнями ними органів місцевої влади. Протидія збройній агресії Росії у форматі АТО тривала до лютого 2018 року, коли її було змінено на військову операцію.
Розхитування ситуації у різних регіонах України починалося з акцій протесту проти “державного перевороту у Києві”, захоплювалися приміщення органів державної влади, а інколи – будівлі СБУ та МВД. Згодом проголошувалися “народні республіки”. Так було зроблено у Луганській, Донецькій, Харківських областях.
У Харкові 8 квітня була оголошена антитерористична операція, у ході якої із залученням винницьких спецпризначенців з підрозділу МВС “Ягуар” була звільнена будівля Харківської обласної державної адміністрації.
“Спецназ же приїздив у Донецьк разом з Гелетеєм та Яремою. Ми їх годували, поїли, чекали від них штурму Донецької ОДА. Я сподівався у перший день, що вони візьмуть – не узяли, 2 день – не узяли, 3 день, 10 днів, і згодом сказали: “Ні, ми не штурмовики, це не наша спеціалізація, “Альфи” немає”, – та поїхали ні з чим”, – згадує тодішній голова Донецької ОДА Сергій Тарута.
На перших етапах АТО проходила вкрай пасивно. Був втрачений контроль над значною частиною Луганської області, де 27 квітня була проголошена чергова “народна республіка”, відбулись фейкові референдуми щодо “незалежності” “ЛНР” та “ДНР”. Лише 26 травня була проведена перша масштабна операція сил АТО: за участю авіації та десанту відбувся бій за Донецький аеропорт, в результаті якого було знищено від 40 до 100 терористів, при цьому лише один український солдат зазнав легкого поранення. 4 червня був звільнений Красний Лиман, 13 червня – Маріуполь, 5 липня – Слов’янськ і Краматорськ, наступного дня – Артемівськ, а основні сили сепаратистів, які значною мірою стали посилюватись громадянами та армійським озброєнням з Росії, перемістились на південь Донбасу.
Після прямого втручання російських регулярних військ наприкінці серпня в районі Іловайська операція АТО закінчилася фіаско та втратою фактичного контролю над окремими районами Донецької та Луганської областей. Це було закріплено Мінськими домовленостями від 5 та 19 вересня. Їх підписантами виступили від ОБСЄ Гайді Тальявіні, від України другий президент Леонід Кучма, від РФ російський посол в Україні Михайло Зурабов, також підписи поставили формальні ватажки “ДНР” та “ЛНР”.
Згідно домовленостей, українські силовики мали припинити активні дії в регіоні та встановлювалася лінія розмежування – переважно по фактичним місцям розташування військових підрозділів станом на 19 вересня. 30 жовтня 2014 року Кабінет міністрів видав розпорядження “Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція”.