Перші автобуси запустили в 1925 році: розповідаємо, як змінився громадський транспорт Києва (фото)

4851

У далекому 1879 році на вулицях Києва з’явився перший омнібус. Спеціально сконструйований віз, розрахований на перевезення 8 пасажирів, став першим громадським транспортом у столиці.

Незважаючи на те, що вартість проїзду була нижча, ніж у приватних візників, скоро рух припинився. Але тим не менш, саме омнібуси можна назвати попередниками автобусів, які почали регулярно перевозити людей у столиці з 10 грудня 1925 року.

Редакція згадала, як розвивався 96-річний шлях цього міського транспорту, – пише OBOZREVATEL.

Важкий шлях пасажирських перевезень

Запустити регулярні автобусні перевезення в Києві спробували в 1911 і 1913 роках. На жаль, через відсутність нормальної підтримки з боку міської влади та недовіри киян, вони припинилися. Ще однією причиною став київський трамвай, який на той час уже мав велику кількість ліній і активно розвиватися.

Перші спроби запустити автобусні маршрути почалися ще в 1911 році.

Справжнім днем народження київського автобуса вважається 10 грудня 1925 року. У цей день маршрутом від нинішніх Європейської площі і до вулиці Саксаганського почав їздити автотранспорт німецької компанії Benz (Mercedes). Спочатку на лінії працювали тільки дві машини, але пізніше їх кількість збільшили.

Першими автобусами Києва стали німецькі Benz (Mercedes).

Через чотири роки, в 1929, міський автопарк поповнився першими радянськими автобусами, виготовленими на базі вантажних автомобілів АМО Ф-15 і АМО-4. На жаль, через низьку надійність і постійні поломки цих моделей, бували випадки, коли пасажири просто могли не дочекатися автобусів на зупинках.

АМО-4, які створили на платформі вантажівки.

Наступним кроком розвитку київського громадського транспорту стало створення “Автобусної таксомоторної бази №1”, на території нинішньої станції київського метро “Либідська”. Були закуплені 20 нових машин “ГАЗ-0330”, у яких тільки сидячих місць було 16. Незважаючи на проблеми з запасними деталями та невеликою кількістю цих автобусів, вони перевозили киян до 1941 року.ГАЗ-0330 були проблемними машинами.

Друга світова війна призвела до того, що автобусного парку в Києві в 1945 році фактично не було – машини або були знищені, або мобілізовані для армійських потреб. Проте вже в 1946 році на вулиці Васильківській був відкритий Автобусний парк №1, який займався перевезеннями аж до вересня 2015 року. Для потреб підприємства були закуплені машини з високим комфортом для пасажирів – ЗІС-154. Надалі їх замінили модифіковані моделі ЗІС-155.

Після війни киян возили комфортні, на ті часи, ЗІС-154.

Збільшення маршрутів вимагало нових машин і в 1958 році на столичних дорогах з’явилися дводверні 45-місні ПАЗ-652, які в подальшому модернізувалися в ПАЗ-672. Останній недовго їздив вулицями Києва.

Перші автобуси запустили в 1925 році: розповідаємо, як змінився громадський транспорт Києва. Фото

У 60-х роках у Києві почали з’являтися машини Львівського автобусного заводу, а саме ЛАЗ-695, які активно замінювали вже сильно застарілі ЗІС-155. Львівські автобуси почали заповнювати маршрути як на правому, так і на лівому березі столиці. Їх полюбили за тепло в салоні в холодну погоду, але водночас у годину пік дійти до вузьких дверей з середини салону було важко. ЛАЗи були основними машинами київського автобусного парку в 60-70-х роках.ЛАЗи були основними машинами київського автобусного парку в 60-70-х роках.

У 1980-х роках столичні вулиці буквально заполонили машини угорської компанії Ikarus моделі 280. Завдяки комфорту й простору всередині салону ці автобуси, найчастіше оранжевого кольору, почали активно витісняти львівських конкурентів. Надійний двигун “Ікаруса” дозволив їм пропрацювати в Києві до 2000-х років. Але час давався взнаки – іноді через зламані глушники вихлопи надходили просто в салон.

Практично 20 років "Ікаруси" возили киян вулицями столиці.

Від початку Незалежності й до наших днів

На початку 1990-х львівські автобуси моделі 52523 повертаються на вулиці Києва з новим дизайном і просторим салоном.

ЛАЗ 52523 отримав новий дизайн і просторий салон.

Проте ситуація з громадським транспортом до початку 2001 року стає критичною і міська влада закуповує 120 уживаних автобусів Volvo-B10M. Головним і безперечним мінусом шведських машин стала відсутність кондиціонерів або хоч якоїсь вентиляції. Поїздки в цьому транспорті влітку через спеку й задуху перетворювалися на справжні тортури.

Влітку поїздка в Volvo-B10M була справжніми тортурами.

У 2003 році на столичних вулицях з’являються просторі та комфортні автобуси білоруського автопрому – МАЗ. А вже через 4 роки до столиці повертаються львів’яни – з низькопідлоговою моделлю ЛАЗ А-183D1.

МАЗ 103 відрізнявся комфортом і просторістю.

Низькопідлогові ЛАЗ А-183D1.

Завдяки футбольному чемпіонату Євро-2012 столиця України провела серйозне оновлення автобусного парку. Зокрема, на дороги виїхали 15-метрові 3-вісні МАЗ-107.

15-метровий МАЗ-107 купили до Євро-2012.

Час не стоїть на місці і це стосується і автобусів – на столичних вулицях з’явилися конкуренти у вигляді маршруток. Але комунальний транспорт столиці продовжує жити і оновлюватися. Сьогодні основу пасажирських перевезень “Київпастрансу” складають автобуси трьох виробників: нові моделі МАЗ, ЛАЗ і “Богдан”.

 

Додавайте "Україна Неймовірна" у свої джерела Google Новини