NYT: розгром російської армії під Харковом був спільно спланований Україною, США та Британією

686

Стратегія стрімкого контрнаступу Збройних сил України формувалась декілька місяців під час перемовин між Україною, США та Великою Британією.

Американські, британські й українські посадовці ще влітку проводили інтенсивні обговорення щодо подальших дій у війні проти Росії. Новий план контрнаступу Україна погоджувала зі США та Британією, – пише Оbozrevatel.

Про це пише The New York Times, посилаючись на інтерв’ю з кількома високопоставленими американськими посадовцями та іншими особами, поінформованими про секретні переговори між Вашингтоном і Києвом, які допомогли українським командирам сформувати контрнаступ. Вони говорили на умовах анонімності через таємний характер переговорів.

Контрнаступ Збройних сил України розпочався на початку вересня і перевершив більшість прогнозів, зазначає видання. План широкомасштабного наступу було розроблено за наказом президента України Володимира Зеленського.

За словами високопоставленого чиновника адміністрації Байдена, радник із національної безпеки Джейк Салліван і голова Офісу президента України Андрій Єрмак неодноразово говорили про планування контрнаступу. Голова Об’єднаного комітету начальників штабів генерал Марк Міллі та вище українське військове керівництво регулярно обговорювали питання розвідки та військової підтримки. А в Києві продовжували співпрацювати українські та британські військові.

У плануванні контрнаступу час мав вирішальне значення – щоб здійснити ефективну контратаку, українцям потрібно було розпочати її до першого снігу.

Один критичний момент стався цього літа під час військових навчань із представниками США та України, метою яких була перевірка успіху широкого наступу на півдні. Навчання, про які раніше повідомляв CNN, показали, що такий наступ не вдасться.

“Ми здійснили певне моделювання та кілька настільних вправ. Цей комплекс навчань показав, що певні напрямки контрнаступу, ймовірно, будуть більш успішними, ніж інші. Ми дали цю пораду українцям, які обдумали все й ухвалили власне рішення”, – сказав у телефонному інтерв’ю заступник міністра оборони США з політичних питань Колін Кал.

Протягом серпня за дорученням українців американці посилено надавали інформацію про позиції російських військ, підкреслюючи слабкі місця в російській лінії. Розвідка також показала, що Москві буде важко швидко посилити свої війська на північному сході України або перекинути війська з півдня, навіть якщо вона виявить підготовку українців до контрнаступу.

“Ми бачили той факт, що росіяни фактично передислокували багато своїх найкращих сил на південь, готуючись до іншого контрнаступу, який розпочали українці. Тож у нас були підстави вважати, що через постійні моральні проблеми й тиск із боку українців можуть існувати осередки російської армії, які є дещо крихкішими, ніж це здається на папері”, – розповів Колін Кал.

Замість одного великого наступу українські військові запропонували два. Перший, у Херсоні, інший планувався під Харковом.

Разом із Великою Британією, Сполучені Штати й Україна провели оцінку нового плану, намагаючись ще раз вивчити його. Цього разу офіційні особи з трьох країн погодилися, що це спрацює.

Але план, за словами офіцера Генерального штабу в Києві, цілком залежав від розміру й темпів додаткової військової допомоги від Сполучених Штатів. Перед контрнаступом ЗСУ надіслали США детальний перелік озброєння, необхідного для успішного виконання цього плану.

Не виявивши накопичення сил ЗСУ навколо Харківщини, російські військові продемонстрували некомпетентність і відсутність надійних розвідувальних даних. Російське командування та контроль були знищені, а Кремль має проблеми із забезпеченням своїх військ.

У той час, як Україна може мати можливість відвоювати більше території на сході, офіційні особи США та України кажуть, що найважливішою подією війни є південь.

“Херсон і Запоріжжя, ймовірно, є потенційними цілями. Ми можемо побачити подальші операції української армії для досягнення там прориву в майбутньому”, – сказав Майкл Кофман, директор із досліджень Росії в науково-дослідному інституті оборони CNA.

План, який виник під час обговорень у середині літа, значною мірою покладався на розвідку США та високотехнологічну зброю. Але американські чиновники наполягають, що заслуга в наступі повністю належить українським військовим, які привели порівняно невеликі сили в Харкові до величезної перемоги.

Додавайте "Україна Неймовірна" у свої джерела Google Новини