Ніяких городів і прибирання у дворі: освітній омбудсмен розповів, що не мають робити діти на уроках

979
A Generic Photo of leaves being raked in a garden. See PA Feature GARDENING Gardening Column. Picture credit should read: PA Photo/Thinkstockphotos. WARNING: This picture must only be used to accompany PA Feature GARDENING Gardening Column.

Учні не можуть працювати на городах, прибирати парки та шкільні двори – це поза законом. Діти можуть волонтерити, але лише у позаурочний час і з дозволу батьків.

Про це заявив освітній омбудсмен Сергій Горбачов. Він обурений випадками, коли вчителі або керівництво шкіл примушують дітей до праці і зауважує, що останнім часом подібних історій побільшало, – пише Оbozrevatel.

Що обурило освітнього омбудсмена

Новий навчальний рік став “гарною” можливістю для того, щоб примушувати дітей до праці під час уроків, – йдеться у заяві Горбачова, розміщеній на офіційному сайті освітнього омбудсмена. Цим займаються деякі вчителі, директори, представники місцевої влади, зокрема, освітні управлінці.

Горбачов зауважив, що такі випадки почастішали. І навів такі приклади:

  • заготівля овочів, ягід та городини на зиму учнями та педагогами у Калинівській громаді на Вінниччині;
  • носіння гарбузів з поля замість уроків праці в селі Велика Севастянівка Черкаської області;
  • прибирання парку “Ювілейного” у Кременчуці учнями та студентами зі всього міста замість занять.

У Кременчуці школярі і студенти під час занять прибирали парк.

У школі діти повинні здобувати знання, а не перетворюватися на робочий ресурс вчителя, директора, міста або селища… Якою, скажіть мені, освітньою програмою передбачається праця дітей під час уроків на городі чи прибирання території міста?”, – обурений омбудсмен.

Коли діти можуть працювати

Освітній омбудсмен каже – діти можуть допомогти у саду школи чи прибрати у парку. Але є три важливі умови:

  1. це має бути волонтерство, тобто добровільна праця;
  2. волонтерити діти можуть лише у позаурочний час;
  3. діти від 14 до 18 років можуть бути волонтерами лише за згодою батьків, прийомних батьків, батьків-вихователів або піклувальника.

“Прошу розрізняти примусову працю і добровільне волонтерство. Волонтерська діяльність – це добровільна, наголошую, добровільна соціально спрямована, неприбуткова діяльність, що здійснюється волонтерами шляхом надання волонтерської допомоги”, – наголосив Горбачов.

На Черкащині діти замість уроків праці носили з поля гарбузи.

Чому прибирання у дворі школи – незаконне

До 2021 року залучати школярів до прибирання у дворі школи було законним.

  • учні 2-4 класів могли прибирати територію школи;
  • учні 5-12 класів – могли брати участь у генеральному та щодобовому прибиранні ділянки: підмітати, очищувати від снігу, саджати дерева.

Але з 1 січня цього року набув чинності новий санітарний регламент для шкіл, відповідно до якого прибирання на вулиці стало поза законом.

“Регламент лише створює правило, що учні повинні тримати власне робоче місце в чистоті, прибирати за собою сміття. Робота із самообслуговування має проводитися за участю педагогічних та/або медичних працівників і не перевищувати 1 годину на тиждень”, – пояснив Горбачов.

Учні з 5 до 11(12) класів ще можуть поливати рослини та робити вологе прибирання без миючих і дезінфікуючих засобів поверхонь навчальних приміщень – за виключенням вікон та підлоги.

Куди звертатися та яке покарання загрожує

Освітній омбудсмен наголошує – примусова чи обов’язкова праця належить до однієї з найгірших форм дитячої праці, і про це йдеться у ст.3 Конвенції про заборону та негайні заходи щодо ліквідації найгірших форм дитячої праці №182. Примушувати дітей до праці забороняє і ст.43 Конституції України.

Якщо дитину примушували до праці у школі, батьки можуть звернутися до:

  • уповноваженого Верховної Ради з прав людини: hotline@ombudsman.gov.ua;
  • освітнього омбудсмена;
  • Нацполіції;
  • Держслужби України з питань праці – з питань дотримання законодавства про працю, в тому числі неповнолітніх;
  • Держспоживслужби, якщо йдеться про використання миючих, дезинфікуючих та інших шкідливих засобів дітьми або небезпечні умови для дитини.

За примус дитини до праці згідно з ст.150 Кримінального кодексу винному загрожує:

  • арешт до 6 місяців або обмеження волі до 3 років, з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю до 3 років.
  • те саме, вчинене щодо кількох дітей або якщо це суттєво зашкодило дитині –позбавленням волі від 2 до 5 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю до 3 років.
  • якщо це робила організована група – позбавленням волі від 5 до 10 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю до 3 років.
Додавайте "Україна Неймовірна" у свої джерела Google Новини