Нестор Амбодик-Максимович – перший лікар-акушер із України

2081

Нестор Амбодик-Максимович – український вчений, ботанік і фітотерапевт, який стояв у витоків акушерства. Завдяки йому було впроваджено застосування акушерських щипців (медичний інструмент, який застосовують для вилучення голівки плоду під час пологів).

Видав наукову працю “Искусство повивания, или Наука о бабичьем деле”. Ще за життя отримав звання “батька акушерства”. Окрім того – доктор Страсбурзького університету, автор першої книги в Російській імперії з ботаніки – “Ботаніки початкові основи”.

Народився майбутній учений 7 листопада 1744 року в селі Веприк, що на Полтавщині. Батько Нестора був настоятелем церкви в Гадяцькому полку. Ази освіти хлопчик отримав вдома, далі його віддали до сільської парафіяльної школи. По її завершенню навчався в Київській духовній академії (пізніше Києво-Могилянська академія), яку закінчив у 1768 році. А вже за рік подався до Петербурга й вступив до Петербурзької медичної школи морського шпиталю.

За два роки Нестора, як перспективного й здібного студента, направили по особливій стипендії княгині Голіциної-Кантемір на медичний факультет Страсбурзького університету для вдосконалення своїх знань у царині медицини. За чотири з половиною роки проведених за кордоном, Максимович захистив докторську дисертацію, яка отримала схвальні відгуки від тодішніх світил медицини. Далі стажувався в Німеччині, проходив практику в клініках, відвідував лекції.

По завершенню навчання повернувся до Петербурга й після складання іспитів отримав право на медичну практику як молодший лікар. Водночас розпочав читати лекції про акушерство в шпиталях та лікарських школах.

У 1777 році Нестора знову відрядили за кордон – поглиблено вивчати акушерство. По поверненню, Максимовича призначили викладачем школи при Кронштадтському Адміралтейському шпиталі, а за кілька років він став професором “повивального мистецтва” при акушерській школі. Максимович перший запровадив читання своїх лекцій російською мовою, до нього це робилося виключно латиною.

Окрім того, Максимович започаткував проведення практичних занять. На створеному макеті наочно демонстрував перебіг нормальних та патологічних пологів. Ця конструкція мала вигляд жіночого таза з дерев’яною лялькою-дитиною. Коли виникали “труднощі з народженням” то професор застосовував прямі та вигнуті сталеві щипці з дерев’яними ручками, які накладалися на голівку ляльки й допомагали їй проходити пологовими шляхами жінки. А ще застосовував срібний катетер й інші інструменти, які були виготовлені за його власними моделями та малюнками.

Максимович написав чимало праць із акушерства, які на той час були революційними. За його підручниками навчалося чимало поколінь акушерів. Багато положень і досі не втратили своєї актуальності, наприклад, описані ним форми вузького таза майбутніх матерів лягли в основу класифікацій вузького таза, запропонованих надалі багатьма авторами. А ще накладання акушерських щипців при тазовому передлежанні (коли малюк народжується сідничками чи ніжками вперед) є й досі актуальним.

Але насамперед вчений був прихильником природного перебігу пологів, без стороннього втручання. Так звана вичікувальна тактика пологового процесу широко застосовується сучасними лікарями. Широке поширення набув запропонований ним метод масажу статевих органів породіллі, що попереджує можливу післяпологову кровотечу. Такий масаж застосовується і в сучасній акушерській практиці.

Праця Максимовича “Мистецтво сповивання” – це перший посібник із педіатрії. Окрім того, вчений уклав медичні словники й став творцем російської медичної термінології.

А ще Нестора впевнено можна назвати першим фітотерапевтом. Він надавав великого значення рослинам при лікуванні багатьох захворювань, висловлюючи передову на той час думку: “Чим більше єднання з природою, тим більших успіхів від лікарської науки та більшої користі від уживаних ліків надалі очікувати можна”. На основі цього в 1784 видав книгу “Енциклопедія харчування й лікування, складена особистим лікарем Її Імператорської величності Катерини II в 1784 році професором Н. Амбодіком”, що являє собою багаті зібрання описів лікарських рослин.

До речі, свій псевдонім Амбодік, Нестор обрав не випадково. У перекладі з латини “Ambo dic” означає – скажи двічі, узятий у знак того, що по батькові та прізвище Нестора Максимовича Максимовича тотожні.

У 1793 році Нестора Максимовича обрали почесним членом Медицинської Колегії. У ті роки вчений розробив проєкт розвитку акушерської освіти в Російській імперії. Але він так і не був реалізований.

У 54 роки Нестор Максимович Максимович припинив викладацьку роботу. Подробиці його життя останніх 14 літ невідомі. Трапляються лише поодинокі згадки, що він працював консультантом при Петербурзькій лікарні.

Помер професор Максимович 24 липня 1812 року. Наразі місце його поховання невідоме.

Додавайте "Україна Неймовірна" у свої джерела Google Новини