Згадка президентом Володимиром Зеленським Будапештського меморандуму під час Мюнхенської конференції пов’язана з вимогою України конкретних міжнародних рішень для своєї безпеки. Наша країна має намір ініціювати проведення консультації.
Так слова гаранта прокоментував Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба під час брифінгу. Він зазначив, що зараз потрібно чесно перевірити, наскільки ефективно працює система безпеки, створена Будапештським меморандумом, – пише Оbozrevatel
“Нам потрібні ефективні міжнародні механізми забезпечення безпеки нашої держави”, – наголосив міністр.
За його словами, за дорученням Зеленського, МЗС звернеться до всіх держав-гарантів цього документа, щоб провести консультації та отримати конкретні гарантії безпеки для України. Водночас підставою для їх непроведення не повинна бути відмова Росії.
Проте Україна таки сподівається, що РФ підтвердить свою участь, зауважив міністр. Він пояснив, що, залежно від того, як завершиться цей етап, українська сторона розумітиме подальший сценарій розвитку подій.
Нагадаємо: Зеленський у Мюнхені 19 лютого заявив, що має намір зібрати переговори учасників Будапештського меморандуму (Україна, РФ, США та Великобританія) щодо забезпечення безпеки. Однак якщо ці консультації не відбудуться або за їхніми результатами не буде ухвалено конкретних рішень щодо гарантій безпеки для України, то Київ може поставити зобов’язання країн-гарантів під сумнів.
Меморандум про гарантії безпеки у зв’язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї (Будапештський меморандум) — міждержавний документ про гарантії безпеки у зв’язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, підписаний у 1994 році.
В одному з основних пунктів зазначено: “Цей Закон набирає чинності після надання Україні ядерними державами гарантій безпеки, оформлених шляхом підписання відповідного міжнародно-правового документа”.