На Полтавщині археологи знайшли унікальне скитське золото

1228

У селищі Більськ, що в Полтавській області, археологи знайшли золоті прикраси та зброю скитського періоду. Розкопки відбувалися під керівництвом професорки Харківського національного університету імені Каразіна Ірини Шрамко.

Про це повідомляє Український інтерес

Цікаво, що захоронення є цілим, “чорні археологи” не встигли його розграбувати. Науковці стверджують, що у Більську виявили одну з найвагоміших знахідок Європи.

Фото: директор Історико-культурного заповідника в Більську Ігоря Короста.
Фото: директор Історико-культурного заповідника в Більську Ігоря Короста.

Скити перебували на території сучасної України в період з VII до IIІ століття до нашої ери. Їхні вироби відрізнялися витонченістю та красою. Основною рисою скитського мистецтва в Північному Причорномор’ї було поєднання східних елементів з класичними грецькими. Особливого розвитку досягла ювелірна справа. Причорноморські скити створювали такі вироби, які своєю красою часто затьмарювали прикраси з Греції.

В Україні археологи віднайшли унікальні екземпляри таких прикрас. За частину колекції, до речі, вже п’ятий рік борються київські та кримські музеї.

У 2013 році Національний музей історії України в Києві та чотири музеї Криму відправили до німецького Бонна та в Амстердам 584 експонати виставки “Крим – золото і таємниці Чорного моря”. Вона мала тривати з 6 лютого до 31 серпня 2014 року.

Утім, у цей час Росія анексувала Крим. Зрештою, Москва вимагала, щоб колекцію повернули до кримських музеїв, Київ – до київських. Амстердамські музейники не ризикнули самостійно вирішувати, куди повертати скитське золото, тому відмовили обом сторонам.

Сторони звернулися до суду. Окружний суд Амстердама прийняв українську сторону, керуючися конвенцією ЮНЕСКО від 1970 року, яка наголошує що культурна спадщина належить суверенній державі, а Крим – частина України. Утім, кримські музеї подали апеляцію.

16 липня Апеляційний суд Амстердама мав остаточно вирішити, де повинна зберігатися колекція скитського золота. Але ухвалення рішення перенесли. Судді вимагають від сторін упродовж двох місяців надати додаткову інформацію про ймовірне право власності.

Колекція оцінюється у 1,5 мільярда доларів.

Додавайте "Україна Неймовірна" у свої джерела Google Новини