19 вересня, православні в Україні відзначають велике церковне свято – Михайлове диво, або спогад про диво архангела Михайла в Хонах. Архістратиг Михаїл – головний архангел, глава війська Божого.
Цього дня віряни відвідують святкове богослужіння в церкві; вважається, що молитви на Михайлове диво мають особливу силу. Про головні традиції, прикмети і заборони свята, – пише OBOZREVATEL.
Хто такий архангел Михаїл
Архангел Михаїл згадується в ряді біблійних книг. У православ’ї його називають Архістратигом, що означає “глава святого воїнства Ангелів і Архангелів”. За переказами, саме Михаїл переконав ангелів боротися в ім’я Бога з дияволом і навіки вигнати бісів з небес до пекла. Його шанують не тільки в християнстві, але і в ісламі та іудаїзмі.
На іконах архангел Михаїл постає з мечем у руках. Вважається, що він супроводжує душі померлих, вимолює в Бога прощення для тих, хто покаявся, і направляє їх до раю. Архістратиг завідує “Великою книгою доль”, тому знає все про кожну людину.
Михайлове диво: історія свята
У 4-му столітті в місті Хони у Фрігії (сучасна Туреччина) жив чоловік на ім’я Архип. У нього підростала німа донька, але він був християнином і всім серцем молився Богу про її одужання.
Одного разу йому явився архангел Михаїл і вказав на цілюще джерело. Дівчина випила з нього води та заговорила. На честь архангела Архип побудував біля цього джерела храм, де служив сам близько 60 років. Сюди приходило безліч людей, щоб послухати проповіді, зцілитися святою водою і прийняти християнську віру.
Язичники, що жили неподалік, вирішили знищити храм. Вони з’єднали дві гірські річки й спрямували потік на будівлю. Архип став молитися Михаїлу, і тоді архангел з’явився і мечем розрубав скелю – вся вода пішла в ущелину, а храм залишився неушкодженим.
Традиції на Михайлове диво: що можна робити
У храмах 19 вересня відбувається святковий молебень, а віряни звертаються до архангела Михаїла з молитвами про здоров’я для себе та близьких.
У давнину вважалося, що свято Михайлова дива сповнено сильної енергетики. За повір’ям, якщо весь день допомагати ближнім, можна попросити в архістратига виконання бажання. Також важливо залагодити всі непорозуміння та конфлікти, якщо людина з кимось посварилася.
Наші пращури 19 вересня влаштовували веселі гуляння з пивом і медовухою, ходили одне до одного в гості.
Що не можна робити на Михайлове диво
У свято архангела Михаїла не рекомендується виконувати будь-яку працю; у першу чергу слід відвідати богослужіння.
Важливо також уникати конфліктів з оточенням, не підвищувати голос, не лихословити й не зловживати алкогольними напоями. Крім того, не слід викидати залишки їжі – їх потрібно роздати нужденним.
У народі вважається, що 19 вересня не можна мити голову, щоб “розум не змити”. А на того, хто бреше або ухиляється від відповіді, за повір’ям, чекають великі неприємності.
Молитва до архангела Михаїла
Прикмети на Михайлове диво
- Листя на верхівці беріз зелене – до ранньої зими.
- На Михайла тепло і ясно – осінь буде теплою.
- Листя осики падають “лицевою” стороною вгору – до ранньої та лютої зими. Вниз – можна чекати теплих днів.
- На Михайла може відбутися будь-яке диво.