У Міністерстві освіти і науки закривають політичні дискусії з Угорщиною щодо мовного питання для шкіл з мовою навчання нацменшин. Планують вдосконалення стандарту вивчення української мови як державної, збільшення кількості годин на вивчення державної мови та навчання нею. Прагнуть зосередитись на роботі з вчителями та методистами.
“Для нас це дуже важливо, адже основна ціль — щоб усі українські діти незалежно від їхнього етнічного походження на високому рівні володіли державною мовою. Водночас ми поважаємо конституційне право кожної дитини вивчати та навчатись рідною мовою”, – заявила Міністр освіти і науки Ганна Новосад на зустрічі із Міністром зовнішньої економіки та закордонних справ Угорщини Петером Сійярто, – пише Газета.юа.
Він наголосив, що Угорщина готова підтримати проект із удосконалення стандарту вивчення української мови як державної, а також підтримати розробку методик для викладання української мови для меншини. Запропонував МОН розглянути 2 можливості, які б могли, на його думку, забезпечити кращі умови для вивчення рідної мови для угорської громади. Серед них: прирівняти угорську мову до мови корінного народу та збільшити кількість годин на вивчення української мови, але не за рахунок інших предметів, а за рахунок збільшення годин на предмет “Українська мова”.
У міністерстві з пропозиціями не погоджуються. Ганна Новосад відзначила, що Україна не може змусити дітей навчатись впродовж 7 днів на тиждень. Щодо визнання угорської меншини корінним народом, то у МОН переконані, що це політичне питання, яке зараз не варто піднімати.
“Корінні народи у нас чітко визначені в законодавстві. Потрібно розуміти, що зміна переліку країн порушить основні закладені принципи. Корінними народами наразі розглядаються ті, що не мають іншої держави, окрім України, яка відстоює розвиток їхньої культурної і мовної спадщини. Угорська мова під цей принцип не підпадає”, – каже Новосад.
Міністр чітко підкреслила, що Україна послідовно виконала усі рекомендації Венеціанської комісії.