У Харківській обласній інфекційній лікарні, куди везуть хворих на COVID-19 з усього регіону, склалася критична ситуація. Місцева влада стверджує, що медперсоналу тут цілком достатньо, а лікарі розповіли, що вже падають із ніг.
Ба більше – підхопивши коронавірус, лікуються за свій кошт, передає Обозреватель.
“Безкоштовне лікування? Не бачили”
Увагу до обласної інфекційної лікарні недавно привернула заява родичів пацієнтів із COVID-19. Незважаючи на обіцянки влади, що медична допомога в разі коронавірусної інфекції надаватиметься за бюджетні кошти, реалії виявилися іншими. Не було медикаментів навіть для важких хворих.
Вибухнув скандал. Головний лікар обласної інфекційної лікарні Павло Нартов 15 травня під час засідання постійної комісії Харківської облради визнав труднощі, проте запевнив, що “проблема вирішується”.
“Кошти, які надійшли, ми почали за них купувати. Вони (препарати. – Ред.) зараз є в наявності”, – сказав Нартов.
Окремо він акцентував на самовідданій праці персоналу медустанови.
“З початку квітня працюють без вихідних, із ранку до вечора, по 24 години. У мене в підрозділі – одні жінки. Вони щодня плачуть! Тому що умови такі. Я не знаю, хто може витримати це”, – емоційно заявив головний лікар.
Лікарів “цілком достатньо”
Водночас директор департаменту охорони здоров’я Харківської ОДА Вадим Іванніков стверджує, що сьогодні штат Харківської обласної клінічної інфекційної лікарні повністю укомплектований.
“Щодо того, як дотримується інфекційний контроль, здійснюються закупівлі, як проводяться санепіднорми, дотримується штатний розклад. Хочу довести до відома, що це одна з найкращих лікарень, яка найкраще оснащена в плані й персоналу. Говорити про те, що там не вистачає співробітників, я б на сьогодні не став, тому що вона одна, напевно, з найкращих за наявністю медпрацівників”, – розповів Іванніков.
Лікарів у них – 104%, середнього медперсоналу – 93,6%.
“Немає життєво необхідних ліків і працюємо цілодобово!”
За їхніми словами, якщо із засобами захисту зараз порівняно нормально, то життєво необхідних для лікування COVID-19 препаратів просто немає.
“Є певні антибіотики для середньоважких хворих, проте для пацієнтів, що лежать у відділенні інтенсивної терапії, ліків немає”, – стверджують медики.
Вони пояснюють: коли в реанімацію надходить важкий хворий, проводиться деескалаційна терапія. В такому разі вводять якомога сильніший антибіотик із максимально широким спектром дії – до того, як виявляється патоген, а тоді вже коригується лікування.
Після скандалу з відсутністю ліків для пацієнтів із COVID-19 медустанові “підкинули” трохи препаратів, проте їх уже використали.
Ці антибіотики вже скінчилися. Залишилися інші, “слабші” – не ті, що життєво необхідні
“Після того як родичі хворих надали розголосу ситуації з нестачею ліків, нам дали 30 флаконів “Меропенему” (цієї кількості вистачить для одного пацієнта протягом 10 днів) і 14 флаконів “Лінезоліду” (на одного пацієнта на сім днів). І все! Ці антибіотики вже скінчилися. Залишилися інші, “слабші” – не ті, що життєво необхідні”, – розповіли лікарі.
Отже, близькі змушені знову й знову купувати ці препарати. Один флакон того ж “Меропенему” в середньому коштує від 400 до 600 гривень, а його потрібно три флакони на добу. Необхідний і “Колістин”, якого в лікарні теж немає – один флакон коштує в межах 400 грн, а на день їх потрібно три.
Порахувати тільки ці два засоби – і отримаємо вже 2,5 тис. грн на день. І це тільки на антибіотики, немає й мови про допоміжні ліки. Також, за словами медиків, у лікарні критично не вистачає перев’язувальних матеріалів, інфузійних канюль для периферичних катетерів тощо.
“Розумієте, керівництво в курсі, всі все прекрасно знають, але потім тільки надсилають до лікарні комісії. Чиновники кажуть, що лікарня забезпечена на 100%, але це не так!”
Лікарі виходять до родичів хворих і пояснюють: “Ось така ситуація. Ніхто вас не примушує купувати, якщо не можете – будемо лікувати тим, що є”.
Ще один медик розповів, що в Харківській обласній інфекційній лікарні на COVID-19 занедужало вже кілька співробітників.
“Заразилися і лікарі, і медсестри. Лікуються за свої, незважаючи на те, що підхопили коронавірус від пацієнтів. Для розуміння: зарплатня лікаря – приблизно 6 тис. грн, медсестри – 4-5 тис. грн. Ми щодня в пеклі! Скільки ще протримаємося, не знаємо”, – обурюється лікарка.
Важка ситуація й у відділенні реанімації, в якому щодня перебувають від 10 до 12 хворих.
“За штатним розкладом, відділення розраховане на шість ліжок, а фактично лікуються від 10 до 12 осіб. Вісім із них на апараті штучної вентиляції легень. По суті, медсестер удвічі менше, ніж потрібно, не вистачає й санітарок. А це позначається на якості та оперативності надання медичної допомоги”, – зізналися медики.
Працюємо цілодобово, по кілька днів не буваємо вдома!
Навіть більше, їм не надали й обіцяну доплату в розмірі 300% за роботу з хворими на COVID-19.