У наступному році розмір мінімальної пенсії за віком пропонують встановити на рівні двох прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність. Зараз її розмір відповідає одному мінімальному прожитковому мінімуму для даної категорії осіб.
Відповідна ініціатива міститься в законопроекті № 5446, зареєстрованому у Верховній Раді 29 квітня. Його авторами виступила група народних депутатів, які представляють різні фракції в парламенті, – пише Оbozrevatel.
Зокрема, документом вносяться зміни до статті 28 Закону “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, згідно з якими з 1 січня 2022 року:
- мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється у розмірі не менше 2 прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність (замість сьогоднішнього 1 прожиткового мінімуму). З огляду на те, що з 1 грудня 2021 року розрахунковий розмір даного показника становитиме 1934 грн, то в разі прийняття законопроєкту розмір мінімальної пенсії може становити близько 4000 грн;
- для осіб, які досягли 65 років, мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється у розмірі 70 відсотків мінімальної заробітної плати (замість 40 відсотків, як є на даний момент). На сьогоднішній день мінзарплата в Україні становить 6000 грн. Відповідно, в даному випадку мінімальна пенсія може зрости з 2400 до 4200 грн;
- в разі відсутності необхідного страхового стажу (35 років для чоловіків і 30 для жінок) мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється в розмірі, пропорційному наявному страховому стажу, але не менше півтора прожиткових мінімумів (зараз такий мінімум не передбачений). Таким чином, пенсія для таких осіб не повинна бути менше 2091 грн (з урахуванням розміру прожиткового мінімуму з 1 грудня 2021 року – 1943 грн).
Крім іншого, законопроєктом пропонується збільшити розмір пенсії в разі втрати годувальника до двох прожиткових мінімумів для непрацездатних громадян. Зараз цей показник становить: на одного непрацездатного члена сім’ї – 50 відсотків пенсії за віком померлого годувальника, на двох і більше непрацездатних членів сім’ї – 100 відсотків.
Про те, звідки в держбюджеті на наступний рік візьмуться гроші на таке істотне збільшення мінімальних пенсій, автори документа не уточнюють. У пояснювальній записці лише вказується, що в разі прийняття законопроєкту його реалізація вимагатиме додаткових витрат, конкретний обсяг яких визначатиметься законом про Державний бюджет на 2022 рік.