Львів 1894 року на маловідомих світлинах Францішека Рихновського

5172

З відстані певного часового проміжку фотографія перетворюється на документ, який фіксує та допомагає зрозуміти чи пояснити суспільні явища та події. Функція фотографії полягає на постійному повертанні до історії, а саме історія львівської фотографії , більше того – найбільш інтенсивний її період (кінець XIX-початок XX сторіччя), залишається маловідомим…


Францішек Рихновський (1850-1929). Фото 1923 року

Серед найбільш потужних професійних фотографів, та аматорів цієї справи кінця ХІХ-початку ХХ ст., особливо виділяються чотири постаті, які окрім салонних фото багато фотографували Львів. Це Юзеф Едер, Едвард Тшемеський, Давід Мазур та Францішек Рихновський.


Марійська площа у 1894 році

Францішек Рихновський (1850-1929), львівський інженер-механік і винахідник, відомий фотограф-аматор, поляк за походженням.


Будівля Народного дому на вулиці Театральній. Фото 1894 року

У 28 років стає членом Політехнічного товариства у Львові, відомого та авторитетного далеко за межами Австро-Угорської імперії, входив до його правління.


Вулиця Академічна у 1894 році

Цікавий факт, у 1881 році Рихновський вперше у Львові створив систему електричного освітлення у будові Галицького сейму (нині головний корпус Львівського університету). Мав невеличку контору інженерних проектів на вулиці Хоронщизни (нині вулиця Чайковського).


Вулична сцена на вулиці Академічній. Фото 1894 року

З юнацтва захоплювався фотографією, здобув славу одного з найвідоміших львівських фотографів-аматорів.


Вулична сцена на Марійській площі. Фото 1894 року

Протягом квітня-вересня 1894 року, згідно з домовленністю з оргкомітетом Загальної Крайової виставки, яка урочисто проводилася у Львові того ж року, виконав серію фотографій міста в процесі підготовки, відкриття і проведення виставки.


Площа Галицька у 1894 році

Здебільшого це фотографії вулиць, будинків міста та павільйонів на виставці. Зроблено було понад 200 світлин. Однак фотографії не були опубліковані, оскільки оргкомітет виставки і автор фото не дійшли порозуміння у справі оплати і умов публікації.


Фрагмент двох площ – Марійської та Галицької. Фото 1894 року

Лише 1934 року завдяки зусиллям тодішнього директора Історичного музею Александра Чоловського вдалося викупити у доньки Рихновського негативи і оригінали фотографій, які й досі зберігаються у фондах Львівського історичного музею…


Вулична сцена на Валах Гетьманських. Фото 1894 року

Францішек Рихновський помер у Львові 1929 року, поховали його на Раковицькому цвинтарі у місті Кракові.

Джерело: Фотографії старого Львова

Додавайте "Україна Неймовірна" у свої джерела Google Новини