Кияни задихаються від азоту та сірки: що відбувається з повітрям у Києві

731

В КМДА розповіли, де були зафіксовані середньодобові перевищення шкідливих речовин.

Кияни знову стурбовані станом повітря за останній тиждень. У повітрі столиці вміст небезпечних речовин перевищував допустимі норми вп’ятеро. Протягом тижня (від 15 до 20 травня) було виявлено перевищення середньодобових гранично допустимих концентрацій діоксиду азоту в 5,4 раза. В соціальних мережах жваво обговорюють стан повітря в Києві, пише ТСН

Де спостерігають за якістю повітря

В міській адміністрації розповідають, що моніторинг якості атмосферного повітря в Києві здійснюється за допомогою 7 референтних пунктів спостереження. Управління в режимі реального часу висвітлює інформацію про стан якості повітря на онлайн-мапі та в мобільному застосунку “Київ цифровий”.

Пункти спостереження розміщені:

 • Дарницький район – вулиця Архітектора Вербицького, 26
 • Дніпровський район – вулиця Харківське шосе,7/1
 • Шевченківський район – вулиця Щусєва, 20
 • Подільський район – вулиця Турівська, 28
 • Подільський район – проспект Правди, 64-г
 • Голосіївський район – вулиця Китаївська, 22
 • Святошинський район – проспект Берейстейський, 97

Головні забруднювачі повітря

В управлінні інформують, що загальний індекс якості повітря CAQI (Common Air Quality Index) формується автоматично на основі показників кількох основних забруднювачів:

 • PM2.5 і PM10 (частка пилу)
 • SO2 (діоксид сірки)
 • NO2 (діоксид азоту)
 • O3 (приземний азот)
 • CO (оксид вуглецю)

“Чим нижчий показник CAQI, тим краща якість повітря. Враховуючи суспільний інтерес, інформуємо, що починаючи від 15 до 20 травня загальний індекс якості повітря у столиці впродовж 90,9% часу був низький, тобто повітря мало незначний рівень забруднення. Водночас управління фіксувало локальні перевищення середньодобових гранично допустимих концентрацій забруднювальних речовин в атмосферному повітрі і населених місць, які затверджені МОЗ України від 14 січня 2020 року №52″, – повідомив сайту ТСН.ua Володимир Дундар, заступник начальника управління, начальник відділу охорони навколишнього середовища та оцінки впливу на довкілля.

Де було найбрудніше повітря

15 травня перевищення середньодобових концентрацій діоксиду азоту в долях гранично допустимих концентрацій зафіксовано пунктами спостереження, які розташовані на вулиці Турівській у Подільському районі та вулиці Щусєва в Шевченківському районі.

“На вулиці Щусєва середньодобова концентрація становила 0,042 мг/м³. В той час, як на вулиці Турівській цей показник становив 0,050 мг/м³. Нагадаю, що гранично допустима середньодобова концентрація діоксиду азоту становить 0,040 мг/м³. Попри зазначене, точкове перевищення середньодобових концентрацій діоксиду азоту 17 травня зафіксоване на вулиці Турівській. Показник становив 0,0408 мг/м³”, – розповідає нам Володимир Дундар.

Він додає, що в період від 19 до 20 травня на пункті спостереження, що на Харківському шосе у Дніпровському районі, було зафіксовано перевищення середньодобових гранично допустимих концентрацій діоксиду сірки.

“Так, 19 травня показники становили 0,085 мг/м³, а 20 травня – 0,163 мг/м³, за гранично допустимої середньодобової концентрації діоксиду сірки – 0,050 мг/м³“, – додає посадовець.

У всьому винне сонце та корки на дорогах

Попри це, впродовж тижня від 15 до 20 травня всіма пунктами спостереження фіксувалося перевищення середньодобових гранично допустимих концентрацій озону в 1,5-2,6 раза.

“Озон у приземному шарі атмосфери утворюється внаслідок реакції під дією сонячного світла, оксидів азотута легких органічних речовин, які надходять у повітря від автотранспорту та промислових підприємств. Варто зазначити, що найвищі рівні забруднення приземного шару повітря озоном фіксують у теплу пору року, коли багато сонячних днів. Підвищення концентрації озону також ймовірно пов’язане з метеорологічними умовами – довгий період тримається висока температура повітря, відсутність дощів, а також в умовах інтенсивного трафіку автотранспорту”, – пояснює Володимир Дундар.

Він додає, що по інших шкідливих речовинах у повітрі від 15 до 20 травня перевищень у столиці не було зафіксовано.

Чим небезпечні забруднювачі повітря

“Діоксид сірки викликає хронічне запалення легень, а діоксид азоту – гостре запалення слизової оболонки гортані і легень, а також подразнення шкіри. Все це може викликати захворювання легень з тяжкими наслідками.  А озон – дуже сильний окислювач та подразнювач, тому перебування людей біля джерела озону взагалі заборонено всіма нормативами”, – розповів сайту ТСН.ua Олег Рубан, начальник головного управління Держпродспоживслужби Києва.

Він додає, що від шкідливих речовин у повітрі найбільше страждають люди, які входять до групи ризику – хворі на бронхіальну астму, літні люди старші 70 років, діти до 5 років та вагітні.

“Перші загальні симптоми – це кашель, прояви на шкірі, біль у горлі або симптоматичні прояви на слизовій оболонці. В Києві немає постійних джерел з такими шкідливими речовинами. Але я раджу киянам не перебувати в місцях, де можуть бути такі речовини в повітрі – це автостради, транспортні розв’язки, а також корки в пікові години. Більше відвідувати парки, сквери та зелені зони біля водойм”, – додає Олег Рубан.

Додавайте "Україна Неймовірна" у свої джерела Google Новини