Крим – не бутерброд: усі заяви Навального про український півострів

3079

Російський опозиціонер Олексій Навальний заарештований у Москві. Хімкинський суд заарештував опозиційного політика на 30 діб. Засідання проходило у відділі поліції управління МВС Росії у міському окрузі Хімки.

До цього до політика не пускали адвокатів, про суд щодо запобіжного заходу їх повідомили незадовго до самого процесу. Навальний назвав те, що відбувається, беззаконням «найвищого рівня», – пише Радіо Свобода.

За свою політичну кар’єру Олексій Навальний неодноразово висловлювався про Крим. Деякі його ремарки стали причиною розколу в середовищі російської опозиції. Крим.Реалії вирішили нагадати читачам про те, як Навальний висловлювався стосовно анексії півострова та як пропонував вирішити цю проблему «у прекрасній Росії майбутнього».

«Крим ‒ не бутерброд»

В одному зі своїх інтерв’ю радіостанції «Эхо Москвы», що відбулося через кілька місяців після того, як Москва оголосила про встановлення свого суверенітету над Кримом, ведучий прямо запитав опозиціонера, чий Крим, на що Навальний відповів:

Крим залишиться частиною Росії й більше ніколи в доступному для огляду майбутньому не стане частиною України
Олексій Навальний

«Крим ‒ тих людей, які живуть у Криму, ‒ і додав. ‒ Крим залишиться частиною Росії й більше ніколи в доступному для огляду майбутньому не стане частиною України».

Під час цього ж інтерв’ю ведучий програми, головний редактор «Эхо Москвы» Олексій Венедиктов ще декілька разів повертався до теми півострова. Пізніше Навальний обмовився, що «…Крим є частиною Росії де-факто», але «був захоплений з обурливим порушенням усіх міжнародних норм».

Крим ‒ це бутерброд з ковбасою, чи що, щоб його туди-сюди повертати?
Олексій Навальний

Ближче до завершення бесіди Навальний сказав ту фразу, яка стала коронною, з якою в підсумку і стала асоціюватися кримська позиція російського політика. Дослівно ця фраза звучала так:

«Крим ‒ це бутерброд з ковбасою, чи що, щоб його туди-сюди повертати? […] З точки зору політики і відновлення справедливості, те, що потрібно зробити зараз у Криму, це провести нормальний референдум. Не такий, як був, а нормальний», ‒ сказав Навальний.

Провести референдум, якого не було

Надалі політик неодноразово порівнював ситуацію в Криму з територіями в Європі, які мають суперечливий міжнародно-правовий статус. У доступній для огляду перспективі, говорив Навальний, півострів чекатиме доля Північного Кіпру.

Наступна ґрунтовна розмова про Крим відбулася в опозиціонера під час інтерв’ю російській службі Радио Свобода та «Голосу Америки».

Під час відповіді на одне з поставлених запитань Навальний сказав, що до 2014 року питання анексії Криму для російської політичної реальності вважалося абсолютно маргінальним. Його навіть серед націоналістів ніхто не обговорював, згадував опозиціонер.

Олексій Навальний

Під час цього інтерв’ю Навальний згадав Будапештський меморандум та Великий договір про дружбу між Росією та Україною, порушення яких стало «абсолютно шкідливим для Росії». Це, додав він, завдало шкоди й «русскому міру», який захищає президент Росії Володимир Путін, оскільки після анексії Криму Росія знайшла ворога в особі населення 40-мільйонної країни.

Потім ми проводимо референдум. За підсумками цього референдуму можна ухвалювати рішення
Олексій Навальный

Водночас Навальний знову підкреслив, що, на його думку, питання Криму не можна вирішити швидко.

«Зараз там 3 мільйони громадян Росії, у них є паспорти, і ось так от просто клацнути пальцем і сказати ‒ віддайте… […] Перше та єдине, що можна почати робити [щоб вирішити питання Криму] ‒ це провести чесний референдум з тривалим періодом підготовки, де й Україна, і кримські татари, тобто всі зацікавлені сторони тривалий час зможуть вести агітацію. Потім ми проводимо референдум. За підсумками цього референдуму можна ухвалювати рішення», ‒ описав свою позицію політик.

«Страждати за Крим»

Після того як Навальний оголосив про свої наміри балотуватися на посаду президента Росії у 2018 році, питання статусу Кримського півострова часто фігурувало під час його передвиборчої кампанії. Про Крим його запитували на зустрічах виборців, у численних інтерв’ю та під час написання передвиборчої програми.

Російська позиція щодо цієї проблеми визначатиметься визнанням права народів Криму на самостійне вирішення своєї долі
З передвиборної програми Навального

У самій програмі, яка досі доступна в Мережі, темі Криму приділено лише шість рядків, де сказано, що Крим дістанеться у спадок «новій демократичній Росії» від старої влади, і що новий уряд націлений на легітимне вирішення цієї проблеми.

«Російська позиція щодо цієї проблеми визначатиметься визнанням права народів Криму на самостійне вирішення своєї долі», ‒ зазначено в тексті документа.

У подальших інтерв’ю Навальний зізнався, що метафора «Крим ‒ не бутерброд» не найвдаліша, але вона продовжує переслідувати його з 2014 року.

З 2017 року позиція Навального щодо Криму стала більше «оборонною». Він почав говорити, що «не бачить вирішення кримської проблеми», оскільки за останній час жоден територіальний конфлікт (між двома державами ‒ ред.) так і не був вирішений.

Проблему Криму, каже політик, «не вирішить, ні президент Путін, ні президент Навальний».

«Всі ми будемо довго страждати, жителі Криму будуть страждати, інвестиції в Крим не йтимуть. Я буду відповідати на це запитання багато-багато-багато років, поки займаюся політикою, але ніяких перспектив не видно», ‒ сказав опозиціонер.

Озвучену фразу «страждати за Крим» він повторив ще декілька разів, як під час публічних виступів, так і під час зустрічей зі своїми прихильниками.

В Україні позицію Навального щодо Криму від початку вважали неспроможною. Український журналіст і політик Мустафа Найєм називав російського опозиціонера «маргіналом російської політики». Водночас серед проросійськи налаштованих кримчан та місцевих активістів Навальний також зазнав критиці за те, що не визнав півострів «російським».

Водночас прихильники Навального вважають його позицію максимально конструктивною, тому що говорячи про кримську проблему, він констатує очевидні речі та пропонує якісь шляхи для їх вирішення.

 

Додавайте "Україна Неймовірна" у свої джерела Google Новини