Кого можуть виключити з військового обліку під час мобілізації в Україні і чи дасть це право на перетин кордону: роз’яснення

1093

Під час мобілізації в Україні всі військовозобов’язані чоловіки 18-60 років після призову мають пройти медкомісію. Саме вона визначає стан здоров’я та робить висновок – придатна людина до служби чи ні, а відтак – чи можуть її виключити з військового обліку.

Також українці можуть знятися з обліку, але це не дає їм права виїхати закордон. OBOZREVATEL розповідає, що про це говорить чинне законодавство країни.

Які є категорії непридатності?

В Україні встановлено три категорії непридатності до військової служби:

– обмежено придатний;

– непридатний у мирний час, але обмежено придатний у воєнний;

– непридатний до військової служби, виключений з військового обліку.

Висновок про непридатність до військової служби має право зробити лише військово-лікарська комісія (ВЛК).

Що означає зняття і виключення з військового обліку?

Перелік людей, які не підлягають призову, визначений в статті 23 закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”.

Згідно з ним, під мобілізацію не підпадають військовозобов’язані, визнані ВЛК тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я або ж повністю непридатними з виключенням із військового обліку.

Загалом зняття із обліку означає, що людина повністю непридатна до служби та не підлягає мобілізації.

Проте якщо непридатність до служби встановлена призовнику до початку повномасштабної війни, його повторно можуть викликати на медкомісію та перевірити стан здоров’я.

Широкий список хвороб, з якими не беруть до армії у мирний час, значно звужується під час воєнного. Тому навіть якщо у вас є відмітка “виключений із військового обліку”, під час воєнного стану вас все одно можуть мобілізувати. Звичайно, це залежатиме від висновку ВЛК.

Кого можуть виключити з військового обліку під час мобілізації в Україні і чи дасть це право на перетин кордону: роз’яснення

Якщо на медкомісії вирішать, що така людина все ще може проходити службу, до прикладу у військових комісаріатах, установах, організаціях, навчальних закладах, то її мобілізують. Тобто такого військовозобов’язаного не заберуть у зону активних бойових дій, а визнають обмежено придатним.

Проте якщо стан здоров’я призовника вкрай незадовільний, його визнають непридатним до служби.

Чому позначка “знятий із військового обліку” не допоможе виїхати за кордон?

В Україні під час воєнного стану заборонений виїзд за кордон чоловікам віком від 18 до 60 років. І навіть якщо вони мають документи з позначкою “знятий із військового обліку” – це не допоможе їм перетнути кордон.

У цьому випадку чинний Закон України “Про військовий обов’язок та військову службу” апелює двома поняттями: “знятий із військового обліку” та “виключений із військового обліку”.

За даними “Адвоката Права”, однією з підстав зняття з військового обліку військовозобов’язаних відповідно до пп. 1 п. 2 ч. 5 ст. 37 вищевказаного ЗУ є вибування в іншу місцевість (адміністративно-територіальну одиницю) України до нового місця проживання. Однак, на новому місці проживання особа все одно повинна стати на військовий облік.
Кого можуть виключити з військового обліку під час мобілізації в Україні і чи дасть це право на перетин кордону: роз’яснення

Закон України “Про військовий обов’язок та військову службу” у ч. 6 ст.37 встановлює, що виключенню з військового обліку у Територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП – колишні військкомати) підлягають громадяни України, які:

– призвані чи прийняті на військову службу;

– проходять військову службу (навчання) у вищих військових закладах освіти і військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти;

– визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку;

– досягли граничного віку перебування в запасі;

– припинили громадянство України;

– були раніше засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину;

– направлені для відбування покарання до установ виконання покарань або до яких застосовано примусові заходи медичного характеру;

– померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими.

“Як бачимо, виключення має зовсім іншу юридичну природу, за своєю суттю це припинення дії як такої, а зняття у розумінні ЗУ “Про військовий обов’язок та військову службу” – це суто зміна місця (тобто ТКЦ та СП) або зміна облікового списку”, – пояснили адвокати.

У реаліях сьогодення для перетину кордону на підставі непридатності до військової служби необхідно мати:

– висновок ВЛК про непридатність;

– відмітку “виключений із військового обліку”.

Державна прикордонна служба України у своєму листі від 17 березня 2022 року визначила, що обмеження щодо заборони на період дії правового режиму воєнного стану виїзду за межі країни громадян України чоловічої статі віком від 18 до 60 років не застосовуються до осіб, зокрема, які мають висновок військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби у воєнний час. Підтверджувальним документом може бути довідка військово-лікарської комісії про непридатність.

Додавайте "Україна Неймовірна" у свої джерела Google Новини