Кіловати замість кубів: українці по-новому платитимуть за газ: як зміняться суми у платіжках

2310
фото: Depositphotos

У Верховній Раді ухвалили закон, який дозволяє Кабінету міністрів перевести всі розрахунки на ринку природного газу з кубометрів в одиниці енергії (кіловат-години). Фактично за такою системою українці зможуть платити не за кількість, а за якість газу.

Як працюватиме нова система обліку – пише OBOZREVATEL.

Як зміниться система обліку газу?

Система обліку обсягу споживаного газу – спадщина радянських часів. Зараз більшість країн світу вже перейшли на нову систему обліку – в енергетичних одиницях. Цим шляхом тепер має рухатися Україна.

Якість газу, що подається, буває різною. На ті самі цілі залежно від регіону можна використовувати різний обсяг палива і, відповідно, по-різному заплатити. Після набуття чинності ухваленого парламентом закону українці почнуть платити за кількість спожитої енергії, а не за обсяг газу. Це дозволить вирівняти ситуацію.

Також ця ініціатива допоможе привести параметри газу на внутрішньому ринку у відповідність до його параметрів на митному кордоні України з ЄС.

Коли запрацює нова система обліку?

Згідно із законом, нова система обліку має запрацювати з 1 травня 2022 року. Але, мабуть, перехід буде не різким. На думку експертів, є ймовірність, що переводити споживачів на нову систему будуть поетапно (спочатку великих споживачів на кшталт теплоенерго, і останніми – приватних споживачів у багатоквартирних будинках).Чи потрібно міняти лічильник?

В ідеалі для переходу на нову систему обліку потрібно замінити лічильник газу. Замість обсягу газу він має підраховувати одиниці енергії. Знайти подібний пристрій обліку у вільному продажу нам не вдалося, але, як стверджує голова Спілки споживачів комунальних послуг Олег Попенко, такі лічильники набагато дорожчі за звичайні. Їхня ціна може варіюватися приблизно 20-25 тис. грн.

Багато громадян встановлення таких лічильників просто не потягнуть. Якщо облгази зобов’яжуть встановлювати їх власним коштом, то всім українцям потрібно буде витратити кілька десятків мільярдів гривень.

Щоб не міняти всім лічильники, у законопроєкті прописали систему перерахунку газу з обсягів в енергетичні одиниці, враховуючи реальну інформацію про характеристики газу, що знаходиться у мережах.

Тому навіть якщо у вас звичайний лічильник або його немає зовсім, платити за кіловат-години ви все одно зможете.

Що виграють споживачі?

За словами керівника програм аналітичного центру DiXi Group Романа Ніцовича, для споживача така система дасть низку переваг. Насамперед споживачі зможуть порівнювати обсяги енергії, які вони одержують від газу, наприклад, з електроенергією. Якщо є така технічна можливість, споживачі зможуть вибрати, який енергоносій вигідніший для опалення або підігрівання води саме в їхньому випадку.

“Також у нас зараз залишається проблема із приведенням обсягів газу до стандартних умов та додатковими нарахуваннями, які здійснюють оператори газорозподільних мереж (коефіцієнти – Ред.). З цього приводу були і суди, і невдоволення споживачів. Якщо ми перейдемо на енергетичні одиниці, це дозволить врегулювати питання обсягів, адже платити споживачі будуть за енергію, а не за обсяг переданого газу”, – говорить Ніцович.Чи є ризики для українців?

Наразі законодавчу базу з цього питання до кінця не прописано, тому тут можуть виникнути приховані ризики для споживача, зазначає Попенко.

“У законопроєкті прописано, як відбуватиметься перерахунок з кубометрів на кіловат-години. Там є два моменти: підвищені норми розрахунку та знижені. Що це означає? Це не пояснюється. Але ми можемо зробити висновок, що споживач може отримати перерахунок з обсягу на кіловат-години як у зниженому, так і в підвищеному варіанті. І сказати, що споживач однозначно виграє, не можна. Якщо перерахунок буде за підвищеними нормами – він точно програє”, – говорить він.

Перехід на нові одиниці обліку газу, безумовно, потрібний для України. Адже зараз громадяни платять за газ високої якості, а отримують часом що завгодно. Якщо порівняти ситуацію з ринком бензину, то можна сказати, що ми платимо за 95-й, а отримуємо все, аж до 76-го. Але один закон ситуацію моментально не виправить, адже підзаконні акти можуть бути прописані так, що навіть вигідна ініціатива може піти не на користь споживачеві. Тому як зміняться наші платіжки з 1 травня – поки залишається питанням.

Додавайте "Україна Неймовірна" у свої джерела Google Новини