“Хворих на штам “Дельта” лікувати складніше, восени і взимку на Україну чекають нові локдауни” – Кравченко

1117

Незабаром Дельта-штам коронавірусу витіснить інші мутації і почне домінувати в Україні. Ризик важкого перебігу хвороби для невакцинованих громадян збільшиться в рази. Ситуація може настільки погіршитися, що в реанімаціях не вистачатиме місць, кисню і спеціального устаткування.

Вірус поширюватиметься через низку причин. Ефективно зупинити його зможе тільки локдаун, який напевно буде введено. Про це в розповів лікар-епідеміолог Сергій Кравченко, передає Обозреватель.

Дельта-штам почав маскуватися під ГРВІ

Традиційна діагностика COVID-19 ускладнилась. Раніше був специфічний симптом коронавірусу – відсутність відчуття смаку та запаху. Але для штаму Дельта це не характерно. Діагностика ускладнюється ще й тим, що є додатковий симптом – риніти. Через це коронавірус можна переплутати з іншими гострими респіраторними хворобами – грип, парагрип, аденовірус, ГРВІ тощо. Це ускладнює проведення диференційної діагностики.

Дельта захопить Україну протягом кварталу

Для інфекційних хвороб кордонів немає. Тому потрапляння штаму Дельта на територію України було тільки питанням часу.

Протягом кварталу штам Дельта витіснить інші штами і буде переважати. Тому що він більш агресивний, він уражує молодших людей, дітей. Значно скоротився інкубаційний період – з 14 до 3 діб. Суттєво збільшилося базове репродуктивне число, тобто заразність.

Тому восени штам Дельта переважатиме не лише в Європі та Азії, а й в Україні.

Чи рятують вакцини від Дельти?

Штам Дельта приніс нам неприємний сюрприз у вигляді зниження епідеміологічної ефективності вакцин. Наразі вакцини убезпечують пацієнтів від тяжкого перебігу хвороби, від шпиталізації, від летального випадку. Але вакциновані пацієнти можуть хворіти на коронавірусну хворобу, яка викликана штамом Дельта.

Якщо вакциновані хворіють навіть у легкій формі, вони беруть участь у епідеміологічному процесі, у поширенні інфекції. Вони можуть заражати інших громадян.

Тому навіть щепленим потрібно додатково дотримуватися протиепідемічних заходів – використовувати маски, дотримуватися соціальної дистанції, уникати місць скупчення людей.

Яка вакцина найефективніша від Дельти?

Зараз усіх вакцин, які використовуються в світі від коронавірусу, налічується 17. Вони досі зберігають свою специфічність і убезпечують пацієнтів від тяжкої форми хвороби, шпиталізації та смерті. Так само і вакцини, які використовуються в Україні.

Чим щеплюватися? Доступними вакцинами. В моїй родині щепилися всіма доступними в Україні вакцинами, але поради давав я, оскільки є медичним працівником. Усім громадянам я раджу звернутися до свого сімейного лікаря і визначатися з ним, яка з вакцин більш показана.

Хворим на Дельту може не вистачити кисню

Щодо готовності наших клінічних баз – тут є проблеми. Зокрема, з наявними ліжками, що забезпечені доступом до кисневого концентратора або до кисневої магістралі. Виявилося, що таких ліжок у нас 40 тисяч.

Проблема полягає в тому, що штам Дельта стало складніше лікувати. Раніше для лікування пацієнтів із коронавірусом була потреба в подаванні кисневої суміші зі швидкістю 10 літрів на хвилину. Кисневі концентратори, які використовувалися в нас минулого року, давали саме такий потік кисневої суміші. Зараз їхньої потужності може не вистачити. З Дельтою ця швидкість збільшується від 40 до 60 літрів за хвилину.

Потрібні кисневі концентратори або киснева магістраль, яка забезпечує саме такий потік кисневої суміші. Чи є в нас такі спроможності? Наразі МОЗ відповіді не надало.

Це значно ускладнює роботу лікарів-клініцистів. На це потрібно звернути увагу органам державної влади.

На Україну чекають локдауни

Дослідження, яке в нас анонсували, про те, що начебто 40% українських громадян уже мають антитіла до коронавірусу, не витримує жодної критики. Ніхто не знає, як проводилося це дослідження, наскільки воно репрезентативне.

Що стосується пацієнтів, які є імунними і мають відповідний імунітет завдяки тому, що вони перехворіли або вакцинувалися, то, на жаль, їх недостатньо для формування колективного імунітету.

Зважаючи на те, що епідеміологічна ефективність вакцини значно знизилась, епідеміологічний хвіст буде тягнутися доволі довго. Тобто люди будуть продовжувати хворіти, навіть якщо в нас буде провакциновано 100% населення.

Чому вони будуть хворіти? До 5% населення у нас сповідують антивакцинальні настрої, тобто не будуть вакцинуватися за жодних обставин. 2% населення мають протипоказання до вакцинації. Плюс певний відсоток вакцинованих також хворітиме.

Під час зміни погодних умов настане сприятливий період для розповсюдження вірусу. Як наслідок буде зростання захворюваності та смертності.

Єдиним інструментом стримування інфекції є запровадження жорстких обмежувальних заходів. Я думаю, що в осінньо-зимовий період будуть жорсткі карантини, Дельта-локдауни.

Додавайте "Україна Неймовірна" у свої джерела Google Новини