Залишилися лічені дні до страшної та містичної ночі, коли вулиці українських міст переповняться нечистою силою. Щороку по всьому світу у ніч з 31 жовтня на 1 листопада у День всіх святих або ж Хеловін дорослі і діти перевдягаються у химерні костюми, лякають перехожих, влаштовують тематичні вечірки та веселяться пародіюючи нечисть.
Як таке зовсім українське свято потрапило в нашу культуру, і яке відношення воно має до України?
Хеловін – це одне з найдревніших свят у світовій культурі. Воно набуло своєї популярності серед кельтських племен, що проживали на території сучасної Ірландії, Британії і північної Франції. Одним із помилкових переконань є думка про те, що це свято має американське походження. До Америки ж це свято «завезли» іммігранти з Ірландії.
Історія свята розпочинається з кельтського свята Самхейн, яке відзначалося в ніч на 1 жовтня. У цей день, згідно з віруваннями кельтів, відкривалась межа між світом живих і мертвих. Для того, щоб відлякати мертвих і не стати їхньою жертвою, кельти переодягалися у звірині шкури та лякаючі костюми.
Та все ж, древні кельтські обряди частково мали схожість з українськими. Свято, схоже до Хеловіну існувало і на Київській Русі. Однак, святкувалося воно не восени, як у кельтів, а весною. Воно називалося Навій День (назва походить від старослов’янського слова «навь» – покійний, мертвий). У цей день слов’яни відвідували могили, покладаючи до них їжу. Це свято в Україні існує ще досі.
Християнство стало пануючою релігією в світі, внаслідок цього церква розпочала боротьбу із язичницькими богами, однак язичники продовжували відзначати свої традиційні свята незважаючи ні на що. Внаслідок цього Папа Римський Григорій ІІІ заснував подібне до язичницького, але католицьке свято – День всіх святих (All Hallows Even). У цей день християни прославляли усіх святих і мучеників. Звідси і пішла назва вже знайомого нам свята Halloween.
Хеловін кельтського походження прийшов в Україну після розпаду Радянського Союзу. Саме з того часу, українці перейняли традицію у інших країн перевдягатись у моторошні костюми, вирізати головний атрибут свята – гарбуз та збирати цукерки серед сусідів.
Сучасна православна церква ще досі засуджує це свято, однак з кожним роком в Україні все більше і більше молодих людей, які непроти побешкетувати і «перейти на бік нечисті» хоч на одну ніч.
А от “переходити” на її бік, чи ні, вирішувати Вам. Головне не забувати, що це лише свято і можливість весело провести час.
Веселого Хеловіну!