Як Медведчук “передав” кримське родовище нафти і газу Росії та чи вдасться його посадити: розбір схеми

816

Підозра нардепу від ОПЗЖ Віктору Медведчуку в спробах розкрадання і державній зраді стала головною новиною останніх днів. Головне ж запитання – чим закінчиться справа і чи можливо довести його провину в суді – залишається відкритим.

Справа, судячи з публічних заяв, будується на прослуховуванні розмови Медведчука з представником уряду РФ. Але без експертизи голосу другої сторони легалізувати запис у суді буде вкрай складно. А щоб оцінити масштаби збитків для України, потрібні відомості від російської податкової про сплачені податки та акцизи. Але, з огляду на російських кумів Медведчука, сміливо можна припустити, що ні свідків, ні документів країна-агресор не надасть, – пише OBOZREVATEL .

У чому звинуватили Медведчука і що йому загрожує в суді?

Політик разом зі своїм однопартійцем і партнером Тарасом Козаком передали Росії всю “матеріальну й документальну базу” на українське родовище газу та нафти на Кримському шельфі, заявила генпрокурорка Ірина Венедіктова. За це вони обидва ризикують опинитися за ґратами (їм інкримінують розкрадання).

Українську компанію “Нові проєкти”, яка ще за часів президентства Віктора Януковича отримала ліцензію на видобуток газу і нафти в кримському родовищі “Глибоке”, переоформили в Москві. Дії Медведчука, як вважають українські силовики, порушують ч. 1 статті 438 ККУ (спроба пограбування національних цінностей на окупованій території). Санкція передбачає до 12 років в’язниці.

Юристи згодні: прокуратуру чекає дуже складна справа, перспективи якої сумнівні. І ось чому:

  • практично неможливо оцінити суму збитків, немає даних про сплачені податки й акцизи від податкової РФ, незрозуміло, до яких збитків призвели дії Медведчука;
  • свідки з боку країни-агресора на суд, імовірно, не з’являться, а це затягне процес на роки: за чинним процесуальним кодексом сторони повинні особисто з’явитися і дати свої свідчення;
  • довести справжність опублікованого запису прослуховування розмови Медведчука з представником уряду РФ буде вкрай складно без експертизи голосу росіянина.

Генерал-лейтенант міліції у відставці, доцент кафедри оперативно-розшукової діяльності Геннадій Москаль упевнений: справа має всі шанси розвалитися в суді.

“Всі ці записи, які зливає СБУ в інтернет, потрібно легалізувати. Саме СБУ скидає в інтернет, і тому з інтернету показує. Але якщо це писали негласно, або писали іноземні спецслужби, це ж треба легалізувати. А легалізувати це можна, тільки якщо був дозвіл суду. А якщо його не було, суд цей доказ просто не візьме до уваги”, – пояснив Москаль.

Наступне питання – повинна бути експертиза голосів. Друга сторона, представник уряду РФ, імовірно, від такої експертизи відмовиться. Крім того, фактично неможливо залучити свідків із боку РФ, отримати дані від податкової та оцінити можливі масштаби збитків.

“Нейтральний суддя буде слухати обидві сторони. Сторона захисту відразу ж скаже: ваша честь, ми хочемо, щоб сторона обвинувачення привела до суду ось таких свідків. І вже на цьому суд затягнеться до японської Пасхи. Повірте мені, перспектив у цієї справи немає”, – упевнений Москаль.

Відомий київський адвокат Ігор Степанов дотримується іншої позиції. За його словами, справа буде складною і, можливо, затягнеться, однак теоретично залучити політика до відповідальності все-таки вдасться. “Те, що не можна допитати учасників справи з російської сторони, відобразиться на якості справи і збільшить терміни. Там же будуть не тільки допити, це все будується на підставі документів. Велика їхня частина з відкритих джерел, є бази, реєстри. Щоб зрозуміти й оцінити перспективи, потрібно подивитися хоча б підозру, вона може незабаром з’явитися”, – зазначив Степанов.

Але з огляду на те, що ліцензію на розробку родовища українська сторона відкликала тільки в березні 2021-го, спритні юристи Медведчука цілком можуть спробувати довести, що компанія діяла в межах закону. А навіть якщо це не так, пов’язати політика із фірмою без прослуховування – надзавдання.

Зазначимо, крім описаного епізоду, Медведчука також звинувачують у зраді, передачі даних РФ. 

Ліцензію Медведчуку видав особисто Медведєв

У 2016-му в Росії спалахнув скандал: за особистим розпорядженням на той момент прем’єра РФ Дмитра Медведєва нікому не відомій компанії фактично з нульовими фінансовими показниками “Нові проєкти” видали ліцензію на видобуток нафти і газу.

Тоді російські ЗМІ пов’язували фірму з наближеним до колишнього президента України Віктора Януковича підприємцем. І тільки в 2021-му СБУ опублікувала підтвердження того, що компанія насправді належить Віктору Медведчуку. Він особисто лобіював її переоформлення, спілкувався з урядом РФ, шукав нових власників із російським паспортом.

Як Медведчук "передав" кримське родовище нафти і газу Росії та чи вдасться його посадити: розбір схеми

“Нові проєкти” – єдина компанія з українським корінням, яка мала ліцензію в Криму і після захоплення Росією переоформила документи.

Компанія Медведчука отримала ліцензію ще в 2012-му, і тільки в 2021-му в Україні вирішили її відкликати (в акурат напередодні гучної заяви силовиків). До цього ж, протягом 5 років, “Нові проєкти” фактично легально користувалися українськими родовищами в Чорному морі.

Як Медведчук "передав" кримське родовище нафти і газу Росії та чи вдасться його посадити: розбір схеми

Компанію оформили на пов’язаного з Медведчуком менеджера

У Росії компанію Медведчука оформили на якогось Антона Дорноступа. Як випливає з опублікованих СБУ розмов нардепа від ОПЗЖ із російськими чиновниками, “власника” шукали в поспіху, головний критерій – наявність паспорта громадянина РФ. Дорноступ раніше займався торгівлею м’ясом і за кілька днів отримав нафтогазовий бізнес. Зрозуміло, тільки на папері.
Як Медведчук "передав" кримське родовище нафти і газу Росії та чи вдасться його посадити: розбір схеми
Дорноступ також недовгий час був керівником “Русвелл” (послуги в галузі видобутку нафти і газу), проте зараз офіційно до компанії стосунку не має. Тоді нею володіла АТ “Інвестиційна нафто-сервісна компанія”. Її гендиректор – Анатолій Пак. Його батько Валерій – директор “материнської” для всіх нафтових структур компанії (ТОВ “Південь Енерго”) Оксани Марченко (дружина Медведчука, дані з декларації).

Тобто українську компанію переоформили на російську і власником “призначили” менеджера, який пов’язаний із бізнесом сім’ї Медведчука. І це тільки крапля в морі напівпрозорого бізнесу політика.

Судячи із даних із реєстрів, у “Групі Медведчука” перебуває близько 129 компаній. Усі вони пов’язані або з його дружиною Оксаною Марченко, або з його братом Сергієм Медведчуком. У сучасному світі практично неможливо приховати майно, компанії, нерухомість. Наприклад, легко вдалося знайти незадекларовану яхту політика, яка коштує кілька мільярдів гривень. А ось українські силовики досі цього не зробили.

Розслідування вказаної справи може стати початком, якщо у силовиків буде на те бажання

Віктор Медведчук причетний до компаній, які займаються виробництвом продуктів харчування, у нього є нерухомість по всій країні. Тільки на його дружину, згідно з даними з реєстрів, офіційно оформлено кілька десятків компаній. І щоб розкрити їхню діяльність, потрібно тільки бажання.

Наприклад, у декларації Медведчука немає 93-метрової Royal Romance вартістю близько 200 млн доларів. Замість цього він вказав порівняно скромну маломірну моторну яхту Азимут 43. Згідно з даними порталу superyachtfan, Royal Romance належить Медведчуку і зараз перебуває в Хорватії, там же, де і була його дружина Оксана Марченко.

Як Медведчук "передав" кримське родовище нафти і газу Росії та чи вдасться його посадити: розбір схеми
У той же час НАЗК, яке повинно перевіряти декларації, з якоїсь причини таке порушення не помічає. Також як і українські силовики з 2015-го не помічали той факт, що Медведчук переоформив українську компанію, яка разом із ліцензією на видобуток газу і нафти потрапила під юрисдикцію РФ.

Додавайте "Україна Неймовірна" у свої джерела Google Новини