Яблучний Спас: коли відзначається Преображення Господнє та що не можна робити

19940

Преображення Господнє в православних і греко-католиків щорічно відзначається 19 серпня. Свято присвячено спогаду про явлення Божественної величі та слави Спасителя Ісуса Христа перед Його учнями на горі Фавор.

У народі свято відоме під назвою Яблучний Спас, або Другий Спас. Його традиції пов’язані з освяченням врожаю фруктів, овочів і цілющих трав, – пише OBOZREVATEL .

Преображення Господнє щорічно відзначається 19 серпня

Преображення Господнє: історія свята

Подію Преображення описано в трьох Євангеліях: від Матвія, Марка і Луки. Якось Ісус узяв трьох Своїх найближчих учнів, Петра, Якова та Іоанна, і разом з ними піднявся на гору Фавор. Під час молитви Спаситель преобразився: лице Його засяяло, наче сонце, а одяг став білим, як світло.

У цей же момент з’явилися два пророки Старого Заповіту – Мойсей та Ілля. Вони вели бесіду зі Спасителем про Його місію, яку Йому “належало здійснити в Єрусалимі”.

Апостол Петро захоплено промовив: “Равві! Добре нам тут бути; зробимо три кущі (тимчасове житло для святкування Суккоту, – ред.): Тобі одну, Мойсеєві одну і одну Іллі”.

Після цього всіх осінила хмара, з якої почувся голос, який повідав, що Ісус Христос – Син Божий.

Подію Преображення описано в трьох Євангеліях

Традиції на Яблучний Спас: що можна робити

Традиції свята Преображення в народі пов’язані з урожаєм. На Яблучний Спас заведено освячувати в церкві яблука, груші, сливи, медові стільники та інші дари природи. Вважається, що таким чином віряни дякують Богові за багатий урожай.

За давніх часів на Другий Спас плели Велесову бороду, перев’язуючи червоною стрічкою останні нескошені колоски. Саме цього дня починався збір яблук; наші пращури робили заготовки на зиму.

На Яблучний Спас заведено освячувати в церкві дари природи

Господині готують різноманітні страви з яблуками, ліплять вареники, варять компоти. Хоча Преображення Господнє випадає на Успенський піст, вірянам дозволено з’їсти трохи риби й випити вина.

У свято також існує традиція пригощати яблуками нужденних.

До освячення в церкві на Другий Спас не можна їсти яблука та інші фрукти

Що не можна робити на Яблучний Спас

До освячення в церкві на Другий Спас не дозволяється їсти яблука та інші фрукти. Як і в інші церковні свята, не можна працювати вдома і на городі, займатися рукоділлям; вбивати або проганяти комах.

Також на Преображення категорично не можна конфліктувати з іншими, казати і думати погано про будь-кого.

Преображення Господнє випадає на Успенський піст

Прикмети 19 серпня

Який Яблучний Спас – такий і січень буде.

Коли їси перше яблуко “що надумано – збудеться, що збудеться – не минеться”.

На Другий Спас готують різні страви з яблуками

Суха погода 19 серпня – до сухої осені, дощова – до дощової, ясна – до морозної зими.

На Спас починають відлітати журавлі.

 

Додавайте "Україна Неймовірна" у свої джерела Google Новини