29 листопада стало відомо, що прессекретаркою Білого дому після інавгурації демократа Джо Байдена, якого ЗМІ назвали переможцем президентських виборів у США, стане колишня спікерка Держдепартаменту США Дженніфер Псакі.
Вона відома, зокрема, гострими заявами про російську агресію проти України, передає видання ГОРДОН.
Хто така Джен Псакі?
Псакі з 2013-го до 2015 року була офіційною представницею Держдепартаменту США. Цей період її кар’єри збігся з важливими історичними подіями в Україні – Революцією гідності, втечею експрезидента Віктора Януковича, анексією Росією українського Криму, початком російської агресії на сході України. Саме Псакі оголошувала позицію Держдепу щодо цих питань.
У 2015 році вона стала директоркою з комунікацій у Білому домі та обіймала цю посаду до кінця президентського строку Барака Обами 2017 року. Потім працювала політичною коментаторкою на каналі CNN.
У листопаді 2020 року приєдналася до команди демократа Джо Байдена, який став переможцем президентських виборів у США. 29 листопада Байден і майбутня віцепрезидентка Камала Гарріс розповіли, хто увійде в майбутню команду з комунікацій президентської адміністрації у США. Прессекретаркою Білого дому має стати Джен Псакі.
“Для мене велика честь знову працювати на Джо Байдена, людину, від імені якої я працювала під час адміністрації Обами – Байдена, коли він займався економічним відновленням країни, відбудовував наші відносини з партнерами (це дало гарний результат), привносив співчуття і людяність майже в кожну зустріч, на якій я була”, – відреагувала вона на своє призначення у Twitter 30 листопада.
Honored to work again for @JoeBiden, a man I worked on behalf of during the Obama-Biden Admin as he helped lead economic recovery, rebuilt our relationships with partners (turns out good practice) and injected empathy and humanity into nearly every meeting I sat in.
— Jen Psaki (@jrpsaki) November 29, 2020
Що говорила Псакі про Україну
Під час роботи спікеркою Держдепу Псакі робила гострі заяви про російську агресію проти України. Вона прямо заявляла, що між сепаратистами на Донбасі й Росією є зв’язок, і засуджувала анексію Криму.
Наприклад, 27 серпня 2014 року на брифінгу Псакі заявляла: “Ми бачили повідомлення про важкі бої та обстріли біля міста й аеропорту в Донецьку. Ці вторгнення вказують на те, що в Донецьку і Луганську, імовірно, триває контрнаступ під керівництвом Росії. Очевидно, це викликає у нас глибоке занепокоєння. […] Росія відряджає своїх молодиків в Україну, але вони не говорять їм, куди вони йдуть, і не говорять їхнім батькам, що вони роблять. Наголосимо також на повідомленнях про поранених російських солдатів у госпіталі Санкт-Петербурга і про те, що інших російських солдатів повертають додому в Росію для поховання. Це не ті кроки, які роблять, коли діють прозоро”.
В інтерв’ю російському виданню “Медуза” 2015 року Псакі також говорила про російську агресію проти України.
“Ми неодноразово висловлювали занепокоєння у зв’язку з діями Росії в Україні, у зв’язку з підтримкою, яку Росія надає сепаратистам. […] Важливо розуміти, що наша мета не полягає в ізоляції Росії. Наша мета – покласти край руйнівним діям Росії в Україні. Російська інтервенція в цій країні незаконна, і як член світової спільноти США не можуть стояти осторонь і вдавати, що все гаразд”, – сказала вона.
Псакі підкреслювала, що Росія “веде нелегальні бойові дії на території України руками сепаратистів” і Україна як суверенна держава має право захищатися.
“Для нас очевидно, що між сепаратистами в Україні та Росією є прямий зв’язок. […] Представники російського керівництва говорять, що [Росія] не постачає на південний схід України техніки, але ми знаємо, що це неправда”, – говорила спікерка Держдепу.
Псакі також заявляла, що США не визнають незаконного “референдуму” у Криму.
“Ми не визнаємо результатів референдуму і незаконної анексії Криму росіянами”, – сказала вона на брифінгу 18 березня 2014 року.
Крім цього, Псакі заявляла, що Росія використовує газ як інструмент тиску на Україну.
“Ми засуджуємо зусилля Росії, спрямовані на те, щоб використовувати енергоресурси як інструмент примусу України. Україна зараз платить за кубометр російського природного газу $485. Це явно не ринкова ціна, вона значно вища за середню, яку платять країни ЄС”, – цитує спікерку “BBC Україна”.
Псакі також захищала тодішнього міністра закордонних справ України Андрія Дещицю, який під час мітингу під російським посольством у Києві сказав “Путін х…йло” в розмові з протестувальниками.
“Я думаю, що тут є один неймовірно важливий момент – нагадати всім, чим займався міністр закордонних справ, коли робив ці коментарі. Він особисто пішов до російського посольства, щоб заспокоїти протестувальників, і йому це вдалося. Ось де він був. Він сприяв спокою, заохочував мирне врегулювання. Інакше я б указала на значення використаної мови. Але я думаю, що тут важливим є контекст того, чого він намагався досягти”, – сказала Псакі на брифінгу 17 червня 2014 року.
Чому російські ЗМІ не люблять Псакі?
На Псакі російські ЗМІ звернули увагу після її заяв про російську агресію проти України. Тоді вони розпочали публікувати новини про неточності, яких вона припускалася під час брифінгів, а згодом приписували їй вигадані цитати.
Як пише “Русская служба BBC”, усе розпочалося з того, що 12 травня 2014 року, розповідаючи на брифінгу про сепаратистські псевдореферендуми на Донбасі, Псакі вжила слово “каруселі”. Кореспондент Associated Press Метт Лі поцікавився, чи знає вона, що це означає. Псакі відповіла, що не знає, а термін вставив у підготовлений текст її референт.
Також Псакі заявляла, що “газ тече із Західної Європи в Росію”, але відразу ж виправилася: “Прошу вибачення, навпаки – з Росії через Україну до Західної Європи”. Однак у російських ЗМІ ця обмовка викликала жваву реакцію, зазначає “Русская служба BBC”.
Російські ЗМІ приписували Псакі заяви, яких вона не робила. Наприклад, слова: “У разі вторгнення Білорусі на територію України 6-й флот США буде негайно перекинуто до берегів Білорусі”. А в червні 2014 року десятки російських ЗМІ повідомили, що Псакі виявила в Ростовській області гори, але вона цього теж не говорила.
Російський пропагандист Дмитро Кисельов придумав термін “псакінг”.
“Так говорять, коли людина, не розібравшись, робить безапеляційні заяви, водночас плутаючи факти, без подальших вибачень”, – сказав він.
6 червня 2014 року Псакі в іронічній формі спростувала чутки про своє звільнення, які, за її словами, поширювали російські пропагандисти.
“Попри те, що російська пропагандистська машина стверджує зворотне… Я досі тут, як і сильна демократична Україна”, – написала Псакі в акаунті спікера Держдепартаменту (зараз він закріплений за нинішньою спікеркою Морган Ортегус).
До поста вона додала хештег “Не вірте RT”.
Спікерка, коментуючи публікації в російських ЗМІ, заявляла, що сприймає таку увагу до себе, як “знак пошани”.
“Кумедно, що люди витрачають стільки часу на опрацювання моїх фотографій у фотошопі та на різні випади на мою адресу. Але я в гарній компанії жінок – представниць американської адміністрації, які були жертвами тієї самої російської пропагандистської машини. Помічниця держсекретаря Вікторія Нуланд, радниця з національної безпеки Сюзан Райс – вони теж були жертвами цієї пропаганди. Я сприймаю це спокійно… Ті, хто до цього причетний, або ті, хто стоїть за цими нападками, мають задуматися, чи варто світовій державі, якою є Росія, присвячувати увагу персональним, хибним атакам проти мене та інших представників американської адміністрації”, – говорила вона в інтерв’ю російській службі “Голосу Америки” 2014 року.
Псакі пов’язувала ці атаки з позицією США щодо України.
“Мені здається, досить зрозуміло, що за цим стоїть – розбіжності щодо України і наша політика стосовно України. США вважають, що голос українського народу мають почути, що треба розрядити ситуацію, що російські війська мають піти з кордону, – стосовно цього є розбіжності з Росією, і саме в останні місяці почалися ці особисті випади”, – сказала вона.
Про це саме Псакі говорила і в інтерв’ю “Медузі” 2015 року.
“Мені здається, що всі, хто розбирається в тому, як улаштовані ЗМІ в Росії, помітили, що російська пропагандистська машина налетіла на мене саме тоді, коли США почали виступати з осудом незаконних дій Росії в Україні. Саме відтоді постійно докладали зусиль, щоб дискредитувати мене і мої виступи. Але за цим таїться простий факт: Росії неприємно, що США засуджують її незаконні дії, її агресію в Україні. Мотивація саме така. Саме тому мішенню стала я – як офіційна представниця держсекретаря я озвучую неприємну для Росії позицію. Росія – прекрасна країна, із чудовими людьми, багатющою культурою та історією. І дуже сумно, що стільки зусиль спрямовано на те, щоб дискредитувати мене”, – сказала прессекретарка.
Після інформації про майбутнє призначення Псакі прессекретаркою Білого дому спікер Кремля Дмитро Пєсков заявив, що це – внутрішнє питання США, яке “до Кремля не має жодного стосунку”, пишуть “РИА Новости”. Членкиня комітету Держдуми з міжнародних справ Олена Паніна сказала “РИА Новости”, що майбутнє призначення Псакі “викликає тривогу”.