Україні не вистачає близько 2 млрд кубів газу, у Кабміні вже доручили розробити “графік споживання”. Якщо держава не знайде кілька мільярдів доларів для закупівлі блакитного палива в Європі або ж зима не виявиться короткою та теплою, повториться ситуація 2009 року. Окремі підприємства доведеться від’єднувати від блакитного палива, постраждають і українці.
Про те, як Україна наближається до енергетичного колапсу і хто найбільше від нього постраждає, – пише OBOZREVATEL.
Україні не вистачить газу?
Більшість експертів погоджується: Україні газу не вистачає, а ось українцям – вистачить. Тобто на потреби населення запасів “Нафтогазу” буде достатньо, а ось бізнес – під загрозою. Ще до початку опалювального сезону було зрозуміло, що країні не вистачає близько 3 млрд кубів.
Глава “Нафтогазу” Юрій Вітренко ще в серпні зазначав, що Україні для безпечного проходження опалювального сезону потрібно 19 млрд кубометрів газу (з урахуванням можливих ризиків). У сховищі ж було лише близько 16 млрд. Нині ж залишилося всього 12,2 млрд. Але тут важливо зазначити, що з них:
- 4,7 млрд кубів – технічний газ, він має залишатися у сховищі для збереження тиску;
- 0,9 млрд – той газ, який зберігається в режимі “митний склад” (не належить Україні).
Для внутрішнього споживання залишається лише 6,6 млрд кубів. Ексвиконувачка обов’язків міністерки енергетики Ольга Буславець підрахувала, що потрібно щонайменше 8,6 млрд, щоб вистачило і на населення, і на промисловість. Такі оцінки у коментарі також підтвердили у Центрі Разумкова та профільному комітеті Верховної Ради.
“Дефіцит природного газу в I кварталі 2022 року становить щонайменше 2 млрд куб. м, Україна не зможе обійтися без його імпорту”, – упевнена вона. А імпортний газ зараз коштує 72,9 тис. грн (ресурс січня). Це рекордна вартість за всю історію ринку газу. Такої ціни не витримає жоден із виробників.
Але є й хороша новина: проблеми із нестачею газу виникнуть лише у лютому-березні. А вже на лютий наведена вартість європейського газу на кордоні з Україною – 38,1 тис. грн. Це в рази більше, ніж у минулі опалювальні сезони, але все-таки менше, ніж у січні.
Всі опитані погоджуються: доведеться докуповувати близько 2 млрд. кубометрів газу. Інший варіант – вимикати газ підприємствам. Це може призвести до нищівного удару по економіці. Згідно з рішенням уряду, газ (ще й за пільговою ціною) отримають виробники соціально важливих продуктів (до їхнього переліку потрапили підприємства олігархів Дмитра Фірташа, Андрія Веревського, Юрія Косюка), а ось важка промисловість ризикує опинитися під загрозою. А це валютний виторг, робочі місця, податки до бюджету.
Що відбуватиметься далі: три варіантиПерший – держава знайде 2-3 мільярди доларів і закупить газ за високими цінами на спотовому ринку. “У нас, на жаль, немає довгострокових контрактів. Ми змушені купувати газ на спотовому ринку, а там ціна понад 1000 доларів за куб. м. Це дуже дорого, “Нафтогаз” не має таких коштів”, – каже директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко.
До речі, минулого року “Слуга народу” урізала ПДВ для олігарха Андрія Веревського. І це в період рекордно високих цін на продукцію, яку він виробляє, – зернові чи олійні. Через це бюджет за різними оцінками втратив щонайменше 16 млрд грн. Косюк отримував мільярдні дотації протягом останніх років, а Фірташ роками заробляв на газі від держкомпанії. Тепер Кабмін пропонує підприємствам цих же олігархів купувати блакитне паливо за низькими цінами.
У разі імпорту все залежатиме від того, скільки коштуватиме блакитне паливо на європейському ринку в цей момент. Але вже очевидно, що платити доведеться чимало.
Другий – розпочнуться планові відключення. Ексміністр з питань житлово-комунального господарства та член профільного парламентського комітету Олексій Кучеренко зазначає: план від’єднання споживачів від газу (промислових) вже розробили на спеціальній нараді.
“Обмежуватимуть насамперед велику промисловість, середню, малу і бюджетну сферу, щоб заощадити газ, якого не вистачає. Скільки точно потрібно економити – залежатиме від погоди і того, що буде в трубі з боку РФ. Але обмеження будуть” , – говорить Кучеренко.
Зазначимо, Кабмін дійсно доручив Міненерго за участю НАК “Нафтогазу” та Оператора ГТС підготувати “плановий графік постачання та використання природного газу в розрізі споживачів з визначенням відповідних цінових показників”. Цей документ Кучеренко називає планом відключень.
Подібні вимкнення вже траплялися в період “газової війни” з Росією 2009-го. Тоді також обмежували постачання промислових підприємств, але населення було з газом. “Це тривало не більше трьох тижнів, – згадує Омельченко. – У кожного підприємства була своя історія. Деякі були без газу всі 3 тижні, деякі постачали з перебоями, знижували тиск”.
Третій – попросять допомоги в головного споживача. В Україні найбільше газу витрачає населення: на опалення, підігрівання води. Кілька років тому влада вже зверталася до українців із пропозицією “прикрутити” котли. Мовляв, якщо в будинку чи квартирі буде лише на кілька градусів холодніше, країні вистачить запасів. Ба більше, є й інші дієві рекомендації: вимикати опалення, коли нікого немає вдома, або житло вже нагрілося і тепло може протриматися кілька годин без увімкненого котла.
“З погляду суспільного інтересу в “розумній країні”, напевно, треба було б населенню якось пояснити ситуацію і не чіпати промисловість. Але в нас, я запевняю, населення чіпати не будуть, адже все “за народ”, – каже Кучеренко.
Важливо зазначити, що за підготовку країни до опалювального сезону відповідає Кабінет міністрів. Прем’єр Денис Шмигаль уже протягом кількох місяців як мантру повторює: газу достатньо. Щоправда, останніми тижнями він почав додавати – “якщо не буде стресових умов”. Газу в сховищах достатньо, щоби нормально пройти опалювальний сезон. Усі забезпечуються, промисловість забезпечується”, – сказав прем’єр. Експрем’єр Арсеній Яценюк ситуацію трактує песимістичніше: мовляв, газу вистачить, але тільки якщо зима буде короткою та теплою. “Чи ми пройдемо зиму? Такий шанс маємо. Це може статися завдяки Господу Богу та температурі. Якщо температура не впаде, то ми абияк будемо і з електроенергією, і з теплом, і з газом”, – каже Яценюк.
Щоби пройти опалювальний сезон, українцям залишається розраховувати на значне потепління, а ще скоротити власне споживання блакитного палива. Але навіть у цих умовах на промисловість чекає складний період, який переживуть далеко не всі підприємства.