Газ і бензин подорожчають, а курс долара зміниться: що чекає на українців у травні

2280

В Україні вже з 1 травня може початися планомірне зростання цін на бензин. Окрім того, всіх переведуть на річні газові тарифи. А податкова перестане приймати декларації, а громадян, які їх не подали, чекає покарання.

Про те, які нововведення чекають українців у наступному місяці, – пише OBOZREVATEL.

Дефіцит дизпалива під питанням, а бензин подорожчає

У травні вартість бензину на АЗС може збільшитися приблизно на 1 грн за літр. Також, незважаючи на поставки з Білорусі, під питанням залишаються стабільні поставки дизпалива. Затримки в постачаннях по ланцюжку від “Роснефти” – чи не головна проблема ринку. Після обшуків у мережі Glusco, яка пов’язана з нардепом від ОПЗЖ Віктором Медведчуком, її материнська компанія Proton Energy Group SA фактично припинила роботу.

“Була надія на швидку заміну Proton Energy, яка продавала ці ресурси з 2016 року, але на сьогодні ясності з новим трейдером немає”, – розповідає директор “Консалтингової групи А-95” Сергій Куюн. До травня запаси дизпалива, яких нібито багато (але скільки, ніхто не знає), вичерпаються. “І тепер ринку необхідно буде знайти …300 тисяч тонн дизпалива (майже 50% балансу) і щонайменше 40 тисяч тонн скрапленого газу (25% ринку). Повірте, це багато”, – пояснює експерт.

Газ і бензин подорожчають, а курс долара зміниться: що чекає на українців у травні

У такій ситуації, як каже директор “Консалтингової групи А-95”, складно передбачити розвиток подій. “Буде дефіцит скрапленого газу. А що таке зріджений газ? На нього переходили, щоб заощадити на бензині. А коли буде дефіцит газу, збільшиться попит на бензин. Як його будуть покривати? Можливо, комусь буде легше взагалі продавати тільки обраним клієнтам”, – пояснив Куюн.

Експрезидент Асоціації операторів ринку нафтопродуктів України Леонід Косянчук також вважає, що в Україні можуть обмежити продаж. Тоді заправитися зможуть тільки обрані. “У квітні ми ще зможемо протриматися на запасах, які були зроблені раніше оптовиками. Але в травні вже може бути проблема”, – говорить експерт.

“Якщо паливо буде в дефіциті, можуть обмежити продаж, і ціна буде трохи іншою”, – говорить експерт.

Усіх українців переведуть на річні тарифи на газ

Із 1 травня на ринку газу діють нові правила. Постачальники автоматично і без дозволу клієнтів переводять всіх клієнтів на річні тарифи. Якщо зараз українці платять близько 6,99 грн за куб, то за новими правилами ціна буде варіюватися від 7,96 грн до 13,5.

У підсумку взимку деяким сім’ям доведеться платити майже на 1,5 тис. грн на місяць більше (за умови наявності газового опалення). Більшість газзбутів (які постачають газ більшості українців і мають десятки регіональних представництв) пропонують річний тариф у розмірі 7,99 грн за куб.

Наприклад, ціни для сім’ї з трьох осіб, де газ використовують тільки для приготування їжі, приблизно зміниться так:

“Нафтогаз”:

  • у квітні: 67,2 грн;
  • річний тариф: 78 грн.

“Чернівецька обласна енергопостачальна компанія”:

  • у квітні: 81,3 грн;
  • річний тариф: 128,2 грн.

Газзбути:

  • у квітні: 68,5 грн;
  • річний тариф: 78,3 грн.

Газ і бензин подорожчають, а курс долара зміниться: що чекає на українців у травні

Якщо використовувати газ для опалення (300 кубів на місяць):

“Нафтогаз”:

  • у квітні: 2058 грн;
  • річний тариф 2388 грн.

“Чернівецька обласна енергопостачальна компанія”:

  • у квітні: 2490 грн;
  • річний тариф: 4050 грн.

Газзбути:

  • у квітні: 2097 грн;
  • річний тариф: 2397 грн.

Курс долара може значно знизитися, але за допомогою МВФЧастково курс залежить і від нашої співпраці з МВФ, адже успішне партнерство допомагає залучати інших іноземних кредиторів і заповнювати “дірку” в бюджеті. Загалом експерти очікують плавного зміцнення курсу долара в травні, до кінця року ситуація буде залежати від МВФ.

“Якщо співпраця з МВФ продовжиться і Україна отримає черговий транш, то до кінця року долар буде в районі 27,5 грн. Без співпраці – приблизно 28,5 грн”, – говорить аналітик Вадим Іосуб.

У бюджеті-2021 курс долара заклали на рівні 29,1 гривні за долар. Справа в тому, що бюджет розраховується в гривні, а прибуток, приміром, від міжнародної торгівлі, ми отримуємо в доларах. Якщо курс зростає, прибуток у доларах залишається таким же, але в переведенні на гривні – стає більшим. Економіст зазначає: оскільки ситуація з покриттям дефіциту бюджету поки залишає бажати кращого, є ризик того, що надходження до бюджету спробують підняти штучно, способом зниження гривні до долара.

“Якщо проблеми збережуться, за рахунок девальвації гривні будуть заповнювати “дірки” в бюджеті. Тому будуть штучно девальвувати гривню щонайменше до цих показників 29,1 грн”, – стверджує він.

У той же час Іосуб такої міри не допускає: “Безумовно, такого бути не може. Цей прогноз – цифра технічна. Бюджет складається в гривні. А витрати і доходи – в іноземній валюті. Щоб валюту переводити – потрібен курс. Цей курс не є цільовим, щоб уряд або НБУ докладали якихось зусиль для встановлення його саме таким. Хто зацікавлений у такому курсі – це Мінфін. Але він не може впливати на нього безпосередньо, це може зробити тільки Нацбанк, який зі свого боку таку ймовірність щорічно заперечує. Адже з року в рік курс для виконання бюджетних показників та реальний – не збігаються”.

Терміни подання декларації закінчатьсяУкраїнці до 1 травня повинні подати декларації і заплатити податки за додатковий дохід. Наприклад, за здачу нерухомості в оренду потрібно віддати 18%, а за продаж житла – 5%. Про це йдеться в Податковому кодексі України. Декларація про доходи подається до податкової за місцем своєї реєстрації.

За що потрібно платити податок:

  • дохід від незалежної професійної діяльності (перукарі, сантехніки, копірайтери і т.д) – 18%;
  • дохід від оренди нерухомості – 18%;
  • прибуток від цінних паперів – 18%;
  • винагороди та інші виплати за договором – 18%;
  • подарунки і не цільова благодійність – 18%;
  • дохід від продажу нерухомості – 5%.

“У разі якщо платник податків відповідно до норм чинного законодавства зобов’язаний (має право) подати річну декларацію, але в той час проживає не за місцем реєстрації (прописки), то ця форма звітності все одно подається до контролювального органу за місцем податкової адреси, тобто за місцем реєстрації згідно з паспортними даними”, – пояснюють у податковій.

Загалом травень може запам’ятатися українцям не тільки подорожчанням газу, але й зниженням курсу долара і дефіцитом на заправках по всій країні.

Додавайте "Україна Неймовірна" у свої джерела Google Новини