День пам’яті жертв голодоморів: як Україна вшановує мільйони загиблих у геноциді, влаштованому владою СРСР

1338
фото: Depositphotos

У суботу, 27 листопада, в Україні відзначають День пам’яті жертв голодоморів. Ця скорботна дата щорічно випадає на четверту суботу останнього місяця осені.

Її присвячено трагічним подіям в українській історії, коли внаслідок геноциду загинули мільйони жителів УРСР та Кубані. По всій країні відбуваються пам’ятні заходи, а о 16:00 оголошується загальнонаціональна хвилина мовчання, після чого кожен може приєднатися до акції “Запали свічку пам’яті”. Історія цього пам’ятного дня та головні факти про Голодомор – далі в матеріалі OBOZREVATEL.О 16:00 кожен може приєднатися до акції "Запали свічку пам'яті"

День пам’яті жертв голодоморів: історія

День пам’яті жертв голодоморів було започатковано указом президента Леоніда Кучми № 1310/98 від 26 листопада 1998 року.

Своїм указом №1181/2000 від 31 жовтня 2000 року Кучма змінив назву на День пам’яті жертв голодомору та політичних репресій, а указом № 797/2004 від 15 липня 2004 року – на День пам’яті жертв голодоморів та політичних репресій.

Скульптура біля Національного музею "Меморіал жертв Голодомору" в Києві

Наступний президент України, Віктор Ющенко, указом № 431/2007 від 21 травня 2007 року повернув почтакову назву пам’ятному дню – “День пам’яті жертв голодоморів”.

2010 року Парламентська асамблея Ради Європи ухвалила постанову, якою підтримала встановлення національного дня вшанування жертв голодоморів в Україні та закликала інші постраждалі держави заснувати аналогічну пам’ятну дату.

Скульптура дівчинки з колосками в руках "Гірка пам'ять дитинства" в КиєвіСкількох українців убив Голодомор

У першій половині 20-го століття український народ пережив три періоди голоду: у 1921-1923, 1932-1933 та 1946-1947 роках. Однак лише один з них, Голодомор 1932-1933 років, має статус геноциду на юридичному та законодавчому рівні.

За різними оцінками, цей Голодомор убив від 4,5 до 10 мільйонів людей в УРСР та на Кубані, більшість загиблих були мешканцями сіл. Український інститут національної пам’яті зазначає, що половину жертв склали діти та підлітки; 1,5 мільйона з них не було й десяти років.

На думку істориків, голод був свідомо організований керівництвом ВКП(б) та урядом СРСР.

До нього призвели політика насильницької колективізації, ухвалення “Закону про п’ять колосків”, масовий терор на селі. Селян зобов’язали виконувати непосильні норми хлібоздачі, й ті, по суті, виявилися приреченими на голодну смерть.

Радянська влада не визнавала факту голоду 1932-1933 років. Тільки коли Україна здобула незалежність, з цієї теми було знято табу. 2006 року депутати Верховної Ради більшістю голосів ухвалили закон № 376-V, який визнав Голодомор 1932-1933 років геноцидом українського народу.

Постановою Апеляційного суду Києва від 13 січня 2010 року винними в організації Голодомору визнано Йосипа Сталіна, В’ячеслава Молотова, Лазаря Кагановича, Павла Постишева, Станіслава Косіора, Власа Чубаря, Менделя Хатаєвича.

Як Україна вшановує пам’ять жертв голодоморів 2021 року

До 88-річчя геноциду в Україні пройде низка пам’ятних заходів. Зокрема, на 27 листопада в храмах ПЦУ та УГКЦ заплановано панахиду за жертвами Голодомору.

А 27 листопада о 16.00 відбудеться загальнонаціональна акція “Запали свічку пам’яті”, до якої закликають приєднатися всіх українців. Крім того, громадяни можуть передати до Національного музею Голодомору свої дані про жертв геноциду чи спогади очевидців.

День пам'яті жертв голодоморів

  • Спікер Верховної Ради Руслан Стефанчук нагадав, що за часів Голодомору за різними підрахунками, загинуло від 4,5 до 10 мільйонів людей, і щоб вшанувати хвилиною мовчання кожного з них знадобиться понад 8 років. Проте політик зазначив, що мети тоталітарного сталінського режиму під умовною назвою “смерть і забуття українців” не досягнуто.

    “Через роки тортур було пронесене горде “Я – українець”. Сьогодні ми можемо і маємо голосно говорити правду, яку зберігали майже 90 років. Шлях до правди вже прокладено. 2006 року було ухвалено Закон “Про Голодомор 1932–1933 років в Україні”, який кваліфікував Голодомор як акт геноциду. Загалом Голодомор в Україні 1932-1933 років офіційно визнали геноцидом українського народу 17 держав”, – ідеться у спілкуванні спікера в Telegram-каналі Верховної Ради.

  • Уповноважений Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова написала в Telegram, що сьогодні Україна знову бореться із спробами руйнування української незалежності: військовою агресією та окупацією великої кількості території суверенної держави. За її словами, сьогоднішня політика Росії – це ні що інше, як геноцид громадян України, знищення їхнього етнічного та національного духу.

    “Тому Україна та весь світ мають пам’ятати про страшну ціну, яку заплатив наш народ у 1932-1933 роках, щоб трагедія ніколи не повторилася”, – наголосила Денісова.

 

Додавайте "Україна Неймовірна" у свої джерела Google Новини