У перші місяці повномасштабного вторгнення Росії в Україну, Болгарія, яка офіційно виступала проти постачання зброї Києву, все ж таки таємно це робила. Софія підтримала українську армію боєприпасами, які на той момент були вкрай необхідні захисникам України.
Крім того, у ці вирішальні місяці війни держава постачала Збройним силам України дизельне паливо. Про це йдеться у розслідуванні видання WELT, опублікованому в середу, 18 січня, передає Обозреватель.
“Щоб уникнути офіційних постачань зброї, боєприпаси та озброєння надходили в Україну опосередковано. Часом Болгарія покривала третину потреб української армії. Але й це ще не все: Болгарія непомітно експортувала в Україну й дизельне паливо, забезпечивши тим самим до 40% потреб танків та машин київської армії в період з квітня до серпня”, – йдеться в матеріалі.
Як зазначається, коли 28 квітня прем’єр-міністр Болгарії Кирило Пєтков приїхав до Києва, щоб запевнити у своїй підтримці президента Володимира Зеленського, йому не було чого офіційно запропонувати у якості військової допомоги Україні. Справа в тому, що його партнер по коаліції в Софії, Соціалістична партія, виступила категорично проти постачання зброї із солідарності з країною-агресором.
Тоді Зеленський та Пєтков повідомили, що Софія взяла на себе зобов’язання щодо ремонту військової техніки для української армії.
Проте, на момент поїздки до української столиці, згідно з дослідженням журналістів, уряд Болгарії вже ініціював процедуру комплексної військової допомоги Україні.
“Це історія таємної стратегії допомоги Україні всупереч усьому. Уряд однієї з найбідніших країн ЄС, яка як колишня країна Східного блоку довгий час вважалася придатком Москви, набула мужності, що взірцево показує іншим країнам: незважаючи на залежність від Росії та побоювання з приводу путінської агресії, є творчі способи стати на бік Києва. Сприяли цьому чинний тоді прем’єр-міністр Пєтков і міністр фінансів Ассен Василев”, – пишуть журналісти.
При цьому в українському уряді таємну допомогу Болгарії підтвердили.
“Кирил Пєтков показав свою чесність, і я завжди буду йому вдячний за те, що він використав усю свою політичну майстерність для пошуку рішення”, – сказав міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.