Без ванни та пляшка у зливному бачку: як українці економлять на комуналці та за рахунок чого платять менше

1299

В Україні взимку сім’я з дитиною в будинку з центральним опаленням платить за комунальні послуги понад 2 тис. грн (виходячи із даних Держстату про витрати). Щоб скоротити цю цифру, багато українців наважуються на спірні методи економії: обмежують прийом ванни, заповнюють туалетні бачки пластиковими пляшками та відмовляються від телевізора.

OBOZREVATEL розпитав про те, як українці скорочують споживання комуналки, та з’ясував, які методи справді можуть спрацювати, – пише Оbozrevatel.

Брудна вода у зливному бачку та світло від телефону замість лампочки

Студентка КНУ ім. Шевченка Марія два роки жила в орендованій квартирі разом із власницею житла – 74-річною Ганною Іванівною. За цей час, каже дівчина, вона вивчила усі способи економії комуналки. “У господині в квартирі обидва дорослі онуки зареєстровані, тому субсидію вона не отримувала. Рахує кожен літр води і кожну кВт*годину електроенергії”, – каже Марія.

У зливному бачку над унітазом Ганна Іванівна розташувала порожню літрову пластикову пляшку – щоб він повністю не заповнювався водою. На ніч пенсіонерка вимикала електроенергію у всій квартирі – щоб у квартирантки не було спокуси засидітися за увімкненим комп’ютером.

Крім того, у квартирі діяли такі правила:

  • купання у ванні заборонено – лише душ. “Вона з самого початку пояснила, як правильно митися. На собі показувала, добре хоч не роздягалася. Намочитися, воду вимкнути, намилитися, воду увімкнути і змити мило. Вдруге можна повторити процедуру. Якщо втретє повторити процедуру – вона буде стукати в двері та обурюватися”, – ділиться секретами економії Марія.
  • телевізор дві години перед сном, а світло можна і не вмикати. Найсуворіші правила стосувалися електроенергії, каже студентка. Якщо потрібно ввечері пройтися коридором квартири, краще використовувати світло від мобільного телефону. Просто вмикати лампочки – витрата електроенергії.
  • мити посуд тільки в тазі. Проточною водою в квартирі Ганни Іванівни дозволялося тільки змивати мийний засіб з посуду, а ось мити її – тільки в тазі з водою. Опісля цією брудною водою наповнювався бачок унітаза.

Аератори та енергоефективна техніка

28-річний Олександр ще в 2016-му пройшов курси енергоаудиту та вивчив усі доступні способи економії. На кранах – спеціальні аератори, опалення (газовий котел) працює тільки в тому випадку, якщо температура в квартирі опускається нижче 18 градусів, при цьому коли всі виходять із квартири – останній повинен вимкнути не тільки всі електроприлади, а й котел.

Аератори на крани дозволяють скоротити споживання води

“Коли в січні було кілька зовсім морозних днів, кішка моя постраждала. Цілий день ми на роботі, опалення вимикаємо, а вона мерзла і ховалася від холоду в речах у шифоньєрі”, – каже хлопець. Щоб заощаджувати, киянин також розробив “корисні звички”:

  • купувати лише енергоефективні лампочки. “Мій будинок побудовано у 2020-му і ось тільки нещодавно ми уклали договори з постачальником електроенергії і почали платити за тарифом для населення. До цього вартість кожної кВт*години була втричі вищою, ніж платять в інших багатоповерхівках. Коли замінив усі лампочки на енергоефективні, перестав вмикати всі лампи “для комфорту”, десь на 200 грн став платити менше щомісяця”, – ділиться своїм досвідом Олександр.
  • купувати електроприлади високого класу енергоефективності. “Я мав необережність купити пральну машину російського виробництва місцевої їхньої марки. Вибирав таку, щоб була із сушінням, і не звернув увагу, що клас енергоефективності В. Так вона не просто витрачає вдвічі більше електроенергії, їй ще потрібно 110 літрів води для прання. До цього у мене була машинка, яка споживала 50 літрів води за цикл. Тобто кожне прання виходить удвічі дорожче”, – каже хлопець.

Як правильно економити на комуналці

Найбільша витрата – на опалення. В опалювальний сезон українці витрачають приблизно 70% загальних комунальних витрат на тепло. Але і способи економії тут найдорожчі. У багатоповерховому будинку не можна утеплювати окремі квартири – лише весь будинок по периметру. Інакше можуть з’явитися цвіль та мікротріщини.

Клаптикове утеплення завдає шкоди всьому будинку

На повну термомодернізацію багатоповерхівки доведеться витратити близько мільйона доларів. За словами експерта у сфері ЖКГ Олега Попенка, якщо робити комплексну термомодернізацію “хрущовки”, то це коштуватиме 10 тисяч доларів з квартири.

Можна встановити індивідуальний тепловий пункт (ІТП) із погодним регулюванням. Він коштуватиме 100 тис. грн. Він порівняно недорого коштує та дозволяє швидко компенсувати витрати за рахунок економії. Окупність одного ІТП становить 2-3 роки, а очікувана економія – до 40% тепла у розрахунку на квартиру, вважає Попенко. Крім того, можна утеплити труби опалення та гарячої води в підвальних приміщеннях. Це зменшить втрату тепла ще до 10%.

Отже, витрати тепла можуть скоротитися в 1,5 раза. Якщо ж разом із цим замінити вікна, двері у під’їзді, утеплити підвал та дах, можна платити за тепло у кілька разів менше.

Економія води та електроенергії: головне – зберегти комфорт. Державне агентство з питань енергоефективності опублікувало на своєму сайті поради, як платити менше за воду та електроенергію. Усі вони зводяться до одного: витрачати енергоресурси лише тоді, коли вони справді потрібні. Залишати кран відкритим у момент, поки ви чистите зуби, не вимикати світло та використовувати застарілі електроприлади – зайві витрати.

Головною ж умовою “правильної” економії має залишатися комфорт. Правильна економія полягає у скороченні “зайвих” витрат, а не у створенні нових складнощів.

Додавайте "Україна Неймовірна" у свої джерела Google Новини