Україна обирає президента: за псування бюлетенів загрожує 5000 грн штрафу або в’язниця

1990

Частину бюлетенів псують самі виборці – жартома або навмисне

Рівно місяць до виборів. Кампанія загострюється. Політологи попереджають про маніпуляції. Особливо в день голосування. Кажуть, у цьому році до 300 тисяч бюлетенів можуть визнати недійсними. Наводять статистику, спираючись на досвід попередніх перегонів. Частину бюлетенів псують самі виборці: жартома або навмисне. А ще бюлетені стають інструментом політичних махінацій. Яке за це передбачено покарання? Кореспондент Наталія Заморська продовжить цикл “Україна обирає президента”. Про це повідомляє Сегодня.

Гострі повідомлення, малюнки і матюки. До одного відсотка бюлетенів на кожній гонці псують самі виборці. Деякі таким чином висловлюють протест, тому що не бачать гідного кандидата. А молодь часто бездумно домальовує щось у документі, щоб похвалитися його знімком у соцмережах. І що б українці не вигадували, повинні усвідомлювати, що такий креатив – це дійсно банальний спосіб позбавити себе виборчого права.

Однак, траплялися і досить абсурдні випадки, коли навіть така самодіяльність була зарахована як голосування. Наприклад, на місцевих виборах в одному з селищ Прикарпаття два головні кандидати набрали однакову кількість голосів. Щоб не проводити перевибори – комісія вирішила зарахувати зіпсований бюлетень з матом навпроти одного з прізвищ.

“Оскільки це було написано навпроти кандидата, то комісія проголосувала за те, щоб зарахувати цей голос за цього кандидата, і людина стала реально сільським головою. А після цього минув рік або більше – і в судовому порядку це рішення було оскаржене”, – говорить аналітик ВГО “Комітет виборців України” Денис Рибачок.

Тим, хто хоче зіпсувати бюлетень заради фотографії, потрібно добре зважити наслідки. Бували випадки, коли спостерігачі чули звук фотографування в кабінці і фіксували це як порушення таємниці голосування. За це загрожує до 5000 гривень штрафу або навіть до трьох років обмеження волі!

До такого покарання може призвести і так зване “голосування ниткою”. Той випадок, коли людина хоче проголосувати за одного кандидата, а гроші взяла від іншого. А галочку замість кулькової ручки – виклала ниткою. До такої маніпуляції зараз часто закликають у соцмережах.

Ще один поширений прихований заклик до псування бюлетенів – ставити дві галочки. Скажімо, навпроти кандидатів з однаковими прізвищами. Мовляв, тільки тоді голос буде врахований. Насправді – такий бюлетень вважають недійсним.

“Це може бути просто зіпсований бюлетень до того рівня, коли неможливо встановити, за кого виборець проголосував. Скажімо, поставив позначку за одного, а за інших поставив крапки, інші позначки, просто замалював бюлетень. Це можуть бути позначки за двох кандидатів “, – говорить генеральний директор ВГО” Комітет виборців України “Олексій Кошель.

Але бездумне псування бюлетенів самими виборцями має значно менші масштаби, ніж умисне, наприклад, “зацікавленими” членами комісій. На цій гонці, говорять політологи, ризик є значним. Адже купа технічних кандидатів, які не фігурують в рейтингах, мають своїх представників у комісіях.

“Зрозуміло, з якою метою це робиться, – вони будуть грати на полі якогось іншого кандидата. Не виключено, що перед частиною з них буде поставлена ​​задача псувати, скажімо, бюлетені”, – вважає керівник політико-правових програм ГО ” Український центр суспільного розвитку “Ігор Рейтерович.
Псувати бюлетені ангажовані члени комісій можуть різними способами.

“Це коли бюлетень погашають: просто береться грифель олівця, один з членів комісії під час підрахунку голосів бере і проводить по бюлетеню. Грифель закладається або під ніготь, або між пальців. Ще альтернатива – це коли береться просто синька якась або чорнило. Так само подушечка пальця занурюється “, – пояснює адвокат Денис Фетисов.

Тут, кажуть експерти, вся надія на пильність і порядність спостерігачів, яких у цьому році буде багато. Порушникам, яких застануть на псуванні бюлетенів – в окремих випадках може загрожувати до 5 років в’язниці.

Додавайте "Україна Неймовірна" у свої джерела Google Новини