Комітет Сенату США з міжнародних справ оприлюднив проєкт закону про санкції проти влади Росії у разі вторгнення її військ в Україну. Вони можуть зачепити президента країни-агресора Володимира Путіна та його близьке оточення – це загрожує тим, що весь світ дізнається про їхні таємні активи.
Документ “на випадок подальшої ескалації з боку Кремля й підконтрольних йому сил” підготували сенатори-демократи на чолі з головою Комітету Бобом Менендесом. Текст став доступний на офіційному сайті відомства 12 січня, а OBOZREVATEL зібрав із нього головні попередження.
Хто, крім Путіна
“Якщо президент США ствердно визначить, що Росія зробила повторне вторгнення або ескалацію військових дій, Акт про захист суверенітету України запускає каскад обов’язкових санкцій проти політичного й військового керівництва Росії, фінансових інститутів, добувної промисловості та компанії Nord Stream-2“, – пояснила сенаторка Джин Шейхін.
Крім глави РФ, документ передбачає введення санкцій щодо прем’єр-міністра Михайла Мішустіна, міністра закордонних справ Сергія Лаврова, міністра оборони Сергія Шойгу, начальника генерального штабу збройних сил Валерія Герасимова й командувачів різними видами ЗС, враховуючи повітряно-десантні та військово-морські сили РФ.
Якщо Білий дім вирішить, що покарати треба й оточення російського лідера, а також компанії з вугільної, нафтогазової промисловості та інших галузей економіки Росії, американським чиновникам потрібно буде скласти список таких осіб і організацій.
Активи ПутінаДокумент пропонує оприлюднити публічний звіт про активи президента, його рідних та наближених. Зазначається, що його мають подати не пізніше 180 днів після набуття чинності відповідного законк.
У звіті повинні міститися дані про всі активи, банківські рахунки, вклади, ділові інтереси Путіна в країні і за кордоном, інформація про бенефіціарів такого бізнесу, що належать главі РФ, його оточенню і всім членам їхніх сімей.
Також звіт має враховувати оцінку щорічного загального доходу Путіна і членів його сім’ї за 2017-2021 роки.
Примітно, що за офіційними даними Володимир Путін, який править РФ фактично з 1999 року і після обнулення своїх президентських термінів, може керувати нею ще до 2036-го, – “бідний”.
Зі відомостей на сайті Кремля про доходи глави Росії (за 2020 рік), він має лише квартиру на 77 кв. м та гараж на 18 кв. м., два автомобілі ГАЗ М21, “Ниву” й автомобільний причіп “Скіф”. Також у користуванні в Путіна перебуває квартира на 153,7 кв. м і гаражне місце на 18 кв. м. А його єдиний задекларований дохід – це 9 994 692 рублі (трохи більше $133,8 тис.).
Санкції проти фінінститутів
У разі вторгнення російських військ на територію України економічні обмеження суватимуться і фінансових інститутів РФ, а саме:
- Ощадбанк;
- Газпромбанк;
- Російський фонд прямих інвестицій;
- ВТБ;
- ВЕБ. РФ;
- Альфа-банк;
- Кредитний банк Москви;
- Россільгоспбанк;
- Промзв’язокбанк;
- ФК Банк Відкриття;
- Транскапіталбанк;
- Радкомбанк.
Крім цього, санкції можуть бути задіяні щодо постачальників спеціалізованих послуг із передачі фінансових повідомлень, зокрема міжнародної системи грошових переказів SWIFT.
“Північний потік-2”В оприлюдненому документі з позиції американського Конгресу російський газопровід називають інструментом зловмисного впливу країни-агресора. Там йдеться, що США повинні розглянути всі доступні та відповідні заходи, щоб запобігти введенню “Північного потоку-2” в експлуатацію.
Водночас, у світлі нарощування військового потенціалу РФ та її агресії проти України, Білому дому доручено переглянути свою попередню відмову від “СП-2”.
Зазначимо: всі ці заходи мають набути чинності у тому випадку, якщо президент США Джо Байден “рішуче визначить, що Росія бере участь у новому вторгненні чи ескалації воєнних дій”. Інші заходи із законопроєкту не залежать від цієї умови. Зокрема, постачання оборонних коштів Україні, спрямування їй $500 млн фінансової допомоги у 2022 фінансовому році та виділення $3 млн на військове навчання міжнародних військ.
Сенатори також пропонують розширити економічну й військову співпрацю з країнами Балтії, “зміцнюючи здатність балтійських країн протистояти гібридній війні”.