Українцям знадобиться третя доза вакцини? Чому в світі роблять бустерні щеплення всупереч заявам ВООЗ

1299

На тлі мутації коронавірусу дедалі більше країн пропонують населенню введення третьої дози вакцини. Так зване бустерне щеплення вже роблять в Ізраїлі та Туреччині, обговорюють цю ідею і в Україні. Хоча Всесвітня організація охорони здоров’я поки що виступає проти таких кроків.

Навіщо взагалі потрібна третя доза вакцини?

В останні місяці коронавірус почав активно мутувати. З’явилося кілька небезпечних штамів, зокрема, Дельта й Епсілон. Вони відрізняються більшою заразністю і меншою сприйнятливістю до вакцин, передає Обозреватель.

З цієї причини науковці шукають нові способи захисту організму від зараження. Як один із варіантів розглядають введення третьої, бустерної дози вакцини, яка дасть людині більшу кількість антитіл.

Ревакцинація – це повторне введення антигену. Наприклад, зроблене в далекому дитинстві щеплення від дифтерії доведеться повторити після 18 років. Це потрібно, щоб продовжити дію препарату: так він зможе захистити організм ще на довгі роки.

Річ у тім, що в організмі людини є клітинний імунітет, який зберігає інформацію про антиген вірусу. Ця пам’ять залишається навіть після того, як антитіла зникають. І коли вірус знову потрапляє в організм, то імунна система виробляє антитіла, щоб дати відповідь інфекції. Але науковці вважають, що клітини пам’яті можуть не встигати дати відсіч вірусу, тому і виникає необхідність підтримувати високий рівень антитіл під час епідемії.

Під третьою дозою мається на увазі кілька можливих варіантів вакцинації: тим самим препаратом, модифікованим з урахуванням нових варіантів SARS-CoV-2 (над такими працюють Pfizer і AstraZeneca), і “коктейлем” з препаратів різних виробників, наприклад Johnson & Johnson і Moderna. Який із варіантів виявиться врешті решт життєздатним – покажуть час і дослідження.

Коронавірус мутує і стає сильнішим

Новий варіант коронавірусу здатний частково уникати природного і вакцинного імунітету. А захворіти на Дельта-штам можуть і перехворілі, і вакциновані. Це означає, що двох COVID-щеплень може бути недостатньо для повного захисту.

Дослідження ефективності вакцин проти нових штамів досі тривають. За попередніми даними, один із найпопулярніших препаратів Pfizer захищає в 88% випадків. Водночас Міністерство охорони здоров’я Ізраїлю публікує абсолютно інші статистичні дані. Згідно з ними, ефективність розробки становить тільки 39%.

Що ж стосується інших вакцин, то тут остаточних висновків ще немає. Наприклад, Johnson & Johnson показала більш слабку відповідь антитіл проти штаму Дельта порівняно з Pfizer – у 5,4 рази нижче.

У компанії Moderna заявили, що їхній препарат показав двократне зниження антитіл-нейтралізаторів у лабораторних тестах проти Дельти порівняно з вихідним штамом коронавірусу.

А антитіла від CoronaVac зникають приблизно через шість місяців після другої дози. І лабораторне дослідження показало, що третя доза може мати сильний підсилювальний ефект.

Кому потрібна ревакцинація?

В першу чергу тим, хто входить до групи ризику і має хронічні захворювання. Також це стосується тих, хто спілкується з великою кількістю людей або працює в “червоній зоні”. Наприклад, це вчителі, лікарі, касири і поліцейські.

Випробування вже проводяться?

Так. Компанія Pfizer відзвітувала про “обнадійливих даних” експерименту з третьої дозою вакцини. “Є вакцини, наприклад, проти поліомієліту, яких дорослій людині вистачає в одній дозі. Є вакцини як, наприклад, проти грипу, які потрібно вводити щорічно. Так ось, коронавірус більше схожий на грип, ніж поліомієліт”, – говорить гендиректор компанії Альберт Бурла .

У компанії заявляють, що введення третьої дози через 6-8 місяців після другої допомагає сформувати в п’ять разів більше антитіл серед людей 18-55 років і в 11 разів більше серед людей 65-85 років.

Крім того, виробник запевняє, що після бустерного щеплення ймовірність нейтралізації штаму “Дельта” може вирости до 100 разів, якщо порівняти з другої дозою.

Зараз Pfizer і BioNTech займаються розробкою оновленої версії вакцини, яка націлена на повний спайковий білок штаму Дельта. Першу партію для випробування вже виготовили на підприємстві в Німеччині. Клінічні дослідження планують почати в серпні.

В Оксфордському університеті також провели дослідження введення третьої дози вакцини від AstraZeneca через шість місяців після другого уколу. Результати показали, що ревакцинація призводить до значного зростання антитіл і збільшення здатності Т-клітин організму боротися з коронавірусом. Глава Oxford Vaccine Group, професор Ендрю Поллард зазначив, що поки невідомо, чи буде потрібна людям ревакцинація вже восени, але дослідження показало, що вона точно буде ефективною.

Що говорить ВООЗ?

Незважаючи на готовність компаній продавати треті дози, регуляторні органи поки не поспішають їх схвалювати. Наприклад, FDA і CDC заявили, що повністю вакцинованим американцям зараз не потрібна бустерна доза. Там відзначили, що будуть готові до ревакцинації, “якщо і коли наука продемонструє, що вони потрібні”.

А Всесвітня організація охорони здоров’я і взагалі закликала тимчасово заборонити щеплення третьою дозою. “Попри те, що сотні мільйонів людей досі чекають своєї першої дози, деякі багаті країни переходять на ревакцинацію. ВООЗ закликає ввести мораторій на ревакцинацію щонайменше до кінця вересня, щоб дати можливість вакцинувати не менш ніж 10% населення кожної країни”, – заявив гендиректор організації Тедрос Гебреєсус.

І довго доведеться так щеплюватися?

Агентство Reuters у червні випустило матеріал про те, що усталені терміни вакцинації можуть бути переглянуті. З посиланням на якийсь звіт йдеться, що експерти ВООЗ прогнозують: люди, найбільш уразливі до COVID-19, потребуватимуть щорічної ревакцинації для захисту від різних штамів, а представники загальної популяції можуть робити повторні щеплення від коронавирусной інфекції раз на два роки.

Які країни вже роблять бустерний вакцинацію?

Першим в світі прищеплювати населення третьої дозою вакцини від COVID-19 почав Ізраїль. Першими бустерні дози вакцини отримують літні і люди зі слабким імунітетом. У перспективі МОЗ також розглядає можливість дозволити робити щеплення всім громадянам.

У Туреччині третю дозу пропонують медичним працівникам і особам старше 50 років. Тричі прищепився CoronaVac і президент країни Реджеп Тайіп Ердоган.

З 1 серпня пропонує зробити щеплення третьої дозою жителям Угорщини. Вирішувати, яку вакцину може отримати людина, будуть лікарі. Її повинні ввести мінімум через чотири місяці після другого щеплення. Незабаром почне пропонувати ревакцинацію своїм громадянам і Камбоджа. Там мають намір чергувати AstraZeneca і китайську вакцину.

Крім того, про плани ввести ревакцинацію вже заявили влади Франції, Німеччини, Швеції, Великобританії.

А що в Україні?

В Україні ж, за словами міністра охорони здоров’я Віктора Ляшко, третю дозу планують вводити тоді, коли необхідність цього покажуть клінічні дослідження: “Якщо після клінічних досліджень і реєстрації регуляторами, в тому числі і ВООЗ, вирішать, що після двох щеплень потрібно буде зробити третю” .

А головний санітарний лікар Ігор Кузин вважає, що таку практику можуть ввести вже через рік.

“У нас немає доказових даних, що третя вакцинація Pfizer або іншим препаратом може бути більш ефективною. Це питання розглядають, рішення не прийнято. Якщо ж ці дані будуть доказові, а рекомендації візьмуть, ми будемо розглядати це питання”, – зазначив він.

Незважаючи на позицію ВООЗ, розвинені країни незабаром почнуть проводити ревакцинацію своїх громадян. І наукові дослідження говорять про позитивний ефект введення додаткової дози. А з огляду на COVID-статистику в нашій країні, українській владі також рано чи пізно доведеться задуматися про таке рішення. Що ж стосується щорічної вакцинації від коронавирусной інфекції, як від грипу – в наукових і медичних колах поки немає єдиної відповіді.

Додавайте "Україна Неймовірна" у свої джерела Google Новини