У ВР вирішили легалізувати ринок приватних детективів: що дозволять і хто під прицілом

781
фото: Depositphotos

Для того щоб оперативно розшукати свою дитину, перевірити чоловіка на вірність або віднайти майно, яке дісталося у спадщину, українці зможуть скористатися легальними послугами приватних детективів. У Верховній Раді працюють над тим, щоб вивести з тіні цей ринок. Відповідний законопроєкт №3010 вже ухвалили в першому читанні.

Редакція розібралася, які повноваження матимуть законні приватні детективи та що зможуть виконувати на замовлення, – пише OBOZREVATEL .

Вивести ринок із тіні заради податків

Наразі в Україні існує неузаконений ринок послуг приватних детективів. В інтернеті можна знайти агенцію, яка допоможе викрити шлюбних аферистів, постежити за людиною або ж перевірити офіс на наявність “жучків”. От тільки правова форма такої компанії далека від детективної агенції – це юридична особа, охоронна фірма або громадська організація, яка спеціалізується на послугах інформаційного характеру.

Послуги нелегального ринку приватних детективів в Україні.

У коментарі голова комітету ВР з питань правоохоронної діяльності Денис Монастирський наголошує, що отриману в такий спосіб інформацію можна використати як докази в цивільному суді, але у кримінальному судочинстві адвокат повинен надати методи збору і джерела.

“Законопроєкт легалізує ринок тіньових послуг, який на сьогодні оцінюється в десятки тисяч посад. Діяльність цих людей законопроєкт може вивести в законне поле – це сплачені податки і можливість регулювати цей ринок“, – сказав Монастирський.

Під регулюванням він має на увазі проходження навчання та отримання ліцензії на детективну діяльність. Ось тільки хто буде контролювати ринок, у парламенті ще вирішують, варіантів три: Мін’юст, МВС або два міністерства одночасно.

Приватні детективи. Кому і навіщо потрібні?

Вони можуть надавати широкий спектр послуг, від збирання інформації про компанію до пошуку зниклої людини. У Раді зазначають, що детективна діяльність буде вигідна саме для цивільної сфери, а не кримінальної.

Приклади звернень до приватних детективів:

  • Перевірити інформацію про компанію, з якою маєте намір укладати договір. Це перевірка репутації, фінансового стану, перевірка наявності невирішених судових спорів, кримінальних проваджень.
  • Пошук спадщини. Якщо помирає особа і в неї залишається майно, детективи можуть допомогти віднайти рахунки в банках або ж інші речі, місцезнаходження яких близьким родичам невідоме.
  • Розшук дітей. Детективи можуть відразу розпочати пошук дитини після звернення, в той час як правоохоронці можуть відтермінувати початок розшукових дій відповідно до правил.

Після ухвалення закону замовник зможе укладати договір із детективом. І якщо умови їхньої співпраці будуть порушені, то з’явиться можливість звертатися в правоохоронні органи. За незаконні дії у детективів можуть відібрати ліцензію, наприклад, як у адвокатів.

Не копатися в білизні: право на приватність буде збереженоОб’єктом спостереження детектива зможе бути будь-яка людина, яка перебуває в громадському місці. Але детективам заборонять вести стеження на приватній території.

“На сьогодні немає меж у тому, куди залазять детективи, у білизну чи у приватну історію. І це подається як перевага детективної діяльності. З ухваленням закону десь за два роки діяльності буде створено ефективний ринок детективних послуг”, – додав Монастирський.

До другого читання в комітеті обговорюють також можливості детективів зі збирання інформації та доступу до різних ресурсів.

“Але однозначно це не буде доступ до будь-яких месенджерів. Тут межа вже є оперативно-розшукової діяльності державних органів і приватних. Якщо ми говоримо з вами про камери спостереження, то, наприклад, у межах Києва є така система Smart City, до неї приєднано кілька тисяч камер. Доступ до цих камер – це одна історія, а доступ до камери у приватному магазині – інша. Детектив і власник магазину можуть домовитися про копіювання записів”, – сказав очільник комітету.

За президентом стежити не можнаУкраїнське законодавство передбачає особливий статус для осіб, які користуються державною охороною. Отже, найняти детектива, який би стежив, наприклад, за президентом, буде неможливо.

“Це невелике коло осіб. Це перша особа держави, тут не можна говорити про послуги, які будуть стосуватися цих людей. Я думаю, що неможливо (слідкувати. – Ред.). Тому що якраз державна служба охорони і працює над тим, щоб не відстежували маршрут пересування, перебування в тих чи інших місцях задля його безпеки”, – уточнив Монастирський.

  • Проєкт Закону про приватну детективну діяльність було подано народними депутатами від “Слуги народу”. Його ініціатори – В’ячеслав Медяник та Микола Галушко. Документ було ухвалено у першому читанні 17 лютого 334 голосами “за”.
  • Схожий законопроєкт ухвалив парламент 2017 року. Але він був ветований п’ятим президентом Петром Порошенком. Серед основних зауважень – документ суперечив нормам Кримінально-процесуального кодексу України, не було врегульовано питання про надання свідчень детективам.
Додавайте "Україна Неймовірна" у свої джерела Google Новини