8 січня: яке свято, що не можна робити на Собор Пресвятої Богородиці, прикмети та іменинники

14528

8 січня, в Україні православні вшановують Собор Пресвятої Богородиці. Цього дня прославляють Діву Марію – матір Ісуса Христа. У всіх церквах проходять урочисті служби, промови подяки на честь Богоматері. Також сьогодні розпочинаються святки, які тривають до самого Хрещення 19 січня і вважаються одним із найвеселіших і радісних періодів року – за давніми українськими повір’ями, цими днями по землі мандрує новонароджений Бог.

Свої іменини святкують Олександр, Василь, Григорій, Давид, Дмитро, Юхим, Йосип, Костянтин, Леонід, Михайло, Микола, Анфіса, Марія, а за прикметами сьогодні дивилися, якщо у цей день лютує завірюха та мороз, значить, літо буде холодним. Що можна, а що не можна робити, розповідає OBOZREVATEL.

Свято Собор Пресвятої Богородиці

Цього дня згадують і тих, хто мав пряме відношення до неї за її життя – святого Йосипа Обручника – зарученого чоловіка Діви Марії, царя Давида – був предком Ісуса Христа за тілом, святого Якова, який разом з отцем супроводжував Богородицю з немовлям Ісусом під час втечі до Єгипту.

Наступного дня після Різдва Ісуса Христа, 8 січня, православні християни відзначають Собор Пресвятої Богородиці.

У народі це свято отримало назву Бабині каші або Бабине свято. Він сприймався як жіночий день, коли господарки влаштовували колядки, відвідували баб-повитух, пригощали один одного кашею, спеціально приготовленою для такого випадку. Особлива увага сьогодні приділяється породіллям та всім сім’ям, які чекають на народження дитини.

Маленьку дитину в цей день піднімали вище голови, щоб вона росла високою, міцною, красивою і здоровою.

Цього дня були раді гостям. Якщо ті заглядали у житло, то їх обов’язково запрошували у житло та пригощали чимось смачним. Вважалося, що це обов’язково принесе господарям будинку достаток.

Колядники цього дня були бажаними гостями.

Цього дня ті, хто хотів дізнатися про свою долю, збиралися на ворожіння. Пророцтва отримані того вечора вважалися правдивими. Так починалися святкові ворожіння, що тривали аж до Водохреща.

Також у цей день заохочувалась гра на музичних інструментах. Віруючі 8 січня зверталися з молитвою до Святого пророка Давида, який славиться як покровитель музикантів. Ще його просили вгамувати гнів, злість, просили його захистити від диких звірів, які могли зустрітися на шляху людини.

Цього дня потрібно було музицювати та веселитися.

Що можна, а що не можна робити у цей день

 • Цього дня категорично заборонялася будь-яка фізична праця. Особливо уважно стежили, щоб заборону не порушували вагітні жінки. Вважалося, що ті, порушивши правило, ризикують народити дитину з якоюсь фізичною вадою. Також не можна було братися до роботи чоловікам вагітних;
 • Кисіль у цей день був під забороною. На Русі його приготування на 8 січня порівнювали зі звісткою про близьку смерть когось із родичів. Також не можна було його пити;
 • “Смертельною” забороною також вважається покупка мотузки цього дня. Вважалося, що її придбання обіцяє швидкий похорон;
 • А ось хорошим знаком вважалося винести з дому всякий мотлох: битий посуд, речі, що зжили себе, старі меблі;
 • Дітей цього дня слід було пестувати, радувати, грати з ними, піднімати вище голови та бажати їм міцного здоров’я та довгих років;
 • Колядников слід щедро нагодувати і подякувати за святкові колядки.

Дітей у цей день слід піднімати вище за голову і бажати їм здоров'я.
Прикмети 8 січня

 • Якщо у ццей день стояла морозна погода, то й літо мало бути холодним;
 • Ворони, що кружляють над головою, віщували швидку завірюху;
 • Сніжинки липнуть до долонь – скоро нагряне відлига;
 • Червоне небо на заході сонця віщувало люті морози;
 • Сонячна та безвітряна погода обіцяла гарний урожай проса.
Додавайте "Україна Неймовірна" у свої джерела Google Новини