64-та річниця з дня передачі Криму Україні: факти та маніпуляції

2264

Хоча сучасні кремлівські пропагандисти переконують, що ця подія була особистою примхою тодішнього генсека Хрущова, який, начебто, подарував Крим Україні, факти свідчать зовсім про інше

19 лютого 1954 року на підставі указу Президії Верховної Ради СРСР півострів Крим та місто Севастополь були включені до складу України. Радянське керівництво прийняло таке рішення через дуже складну економічну ситуацію на півострові після завершення Другої світової війни та повну економічну залежність Криму від материкової України. Незважаючи на те, що сучасні кремлівські пропагандисти переконують, що ця подія була особистою примхою тодішнього генсека Микити Хрущова, який, нібито, подарував Крим Україні, факти свідчать зовсім про інше.

Так, після закінчення війни та депортації кримськотатарського населення, на півострові панувала тотальна розруха. Після війни населення зменшилося вдвічі та ледве набирало півмільйона осіб. Катастрофічно не вистачало робочої сили для відновлення зруйнованої інфраструктури.


За період десятирічного формального перебування півострова у складі Московії, в силу географічних та ментальних чинників, фактичним відновленням Криму займалася Україна. Росіяни не поспішали заселяти півострів через складність ведення господарства в степових умовах, тому головними колоністами стали саме українці. Крім того, єдиний сухопутний коридор з’єднував півострів лише з материковою Україною.

Передача Криму Україні в 1954 році стала логічним продовженням модернізації півострова, з чим не могла справитися тодішня радянська влада. Саме тому, документ про передачу півострова формулювався наступним чином: “Враховуючи спільність економіки, територіальну близькість та тісні господарські та культурні зв’язки між Кримською областю та Українською РСР”.

Протягом декількох років після приєднання до України, в Крим переселилися десятки тисяч українських добровольців. В 1963 році Україна власними силами збудувала Північно-Кримський канал. Він дав змогу забезпечити півострів прісною водою та підняти в декілька разів сільське господарство. Також Україна забезпечила півострів електроенергією, збудувала десятки заводів та населених пунктів. Завдяки модернізації населення півострова зросло до майже 2,5 мільйонів осіб, з яких 26% були українцями. Крим перетворився з пустелі на цвітучий сад.

У зв’язку з анексією Криму Росією в 2014 році ця подія обросла багатьма пропагандистськими міфами про те, що начебто Крим був переданий Україні нелегітимно. Насправді, процес передачі півострова в 1954 році повністю відповідав Конституції СРСР та всім тогочасним юридичним процедурам.

Зокрема кремлівські пропагандисти апелюють до того, що згідно зі статтею 18 Конституції СРСР, що діяла станом на 1954 рік, територія республік не могла бути змінена без їх згоди. Хоча такі згоди й були оформлені з боку обох республік у вигляді постанов Президій їх Верховних Рад, однак згідно зі статтею 33 Конституції РРФСР, що містила перелік повноважень Президії Верховної Ради РРФСР, остання повноважень на прийняття рішень щодо зміни меж РРФСР не мала, відповідно до статей 14, 31 це питання перебувало у віданні Верховної Ради.

В той же час дослідники відмічають, що 2 червня 1954 року на найближчій — п’ятій сесії Верховної Ради РРФСР делегати одностайно проголосували за приведення російської Конституції у відповідність із загальносоюзною, а саме щодо зміни статті 14 Конституції РРФСР і вилучення з неї Кримської області. Таким чином Верховна Рада РРФСР зафіксувала свою згоду на передачу Кримської області до УРСР. Право на зміни конституції РРФСР закріплювалися ст. 151 конституції РРФСР, відтак із публікацією закону “Про внесення змін і доповнень до статті 14 Конституції (Основного Закону) РРФСР” приєднання Криму до Української РСР було завершено.


Після захоплення Криму Росією у 2014 році економіка півострова та рівень життя людей продовжують погіршуватися. За два роки, через руйнацію Північно-Кримського каналу, на півострові було практично повністю зруйноване сільське господарство. Дефіцит електрики, продовольства, робочих місць та економічні санкції призводить до постійного зубожіння кримчан, та це, схоже, не переймає нинішню російську владу. Як казав Володимир Медведєв: “грошей нема, але ви тримайтеся”…

Джерело: 5 канал

Додавайте "Україна Неймовірна" у свої джерела Google Новини