6 січня у християн східного обряду – Святвечір. Пропонуємо перелік 12-ти майже класичних різдвяних страв, які готують на вечерю перед Різдвом.
ФОТО: INLVIV.IN.UA
Про це пише Твоє місто.
Кутя з маком за переписами Дарії Цвек
Потрібно: півлітрова банка пшениці, 200 г маку, 1 ложка меду, 100 г посічених волоських горіхів, 100 г родзинок, півлітра кип’яченої води
Очищену від луски пшеницю промити в кількох водах, залити гарячою водою нарівні з зерном і варити в посуді, найкраще глиняному. Якщо вода википить, долити гарячої. Варити на повільному вогні, поки зерно не розвариться, не солити. Найкраще поставити в нагріту братруру, щоб там пшениця напарилася.
Мак промити в кількох водах і запарити окропом на 2-3 години, тоді воду злити, протерти в макітрі допоки не пустить біле молочко, додати за смаком цукор, мед, підсушені і посічені горіхи, помиті родзинки і влити пів літри кип’яченої води. Все це з’єднати з вареною пшеницею, викласти в глибоку глиняну миску або макітру і подати з дерев’яною ложкою.
Узвар
Сухофрукти слід промити водою. Залити води та настоювати 3-4 години. Злити воду, довести її до кипіння разом з цукром. Фрукти скласти в каструлю, залити отриманим відваром.
Лимон помити. Обшпарити окропом. Стерти цедру з лимона теркою. Видавити лимонний сік. Додати до фруктів в каструлю цедру, сік лимона і мед. Накрити компот із сухофруктів кришкою, укутати рушником, складеним у кілька разів, і настояти узвар ніч.
Голубці від пані Стефи
Для голубців вона дає кілька лайфхаків, які суттєво спрощують процес. По-перше – капустяний. Щоб швиденько розібрати капусту, вона вирізає коротким ножем качан і кладе капустину в киплячий дуже делікатний маринад. Маринад – це вода + 2 ложки оцту, 2 ложки цукру, трішк солі і лавровий листочок. Має бути ледь квасним на смак. Капуста має бути повністю покрита рідиною. В підкисленій воді капуста не розвариться, але змякне і дуже гарно розбереться на листочки. За 10 хвилин млявого кипіння капустину можна витягнути, а після того як охолоне – розібрати на листочки і зрізати з них товсті жилки.
Другий лайфхак – рижовий. Поки капуста підварюється, господиня промиває риж, заливає його окропом, доводить до кипіння, дає покипіти 3-5 хвилин, накриває покришкою і вимикає. Не треба довгого варіння – все одно за кілька годин запікання риж в голубцях довариться, і ще й гарно триматиметься купи.
Поки вистигає риж і капуста – час зайнятися фаршем. Часом можна молоти м`ясо, а часом сікти ножем. Ну і в той самий час можна дрібно нарізати цибульку і засмажити разом з потертою на грубій терці морквою. Коли риж ввібрав у себе всю воду – додають фарш, моркву-цибульку, заправляють сіллю, перцем, паприкою, зелениною і добре вимішують.
Ну а далі ви все знаєте. Загортаємо, щільно складаємо, і печемо. Голубці зазвичай заливають тим маринадом, в якому розпарювалася капуста і печуть в гусятниці, довго і на маленькому вогні. Інколи печу в помідоровому соусі. І смакують вони найкраще підсмаженими і з сметанкою.
Вареники
Тісто, яке замісити дуже просто, є універсальним. Воно підійде для пісних вареників як із солодкою, так і з солоною начинкою. Тісто готують з борошна, води, солі, соди та невеликої кількості олії. Для начинки беруть консервовані або заморожені вишні, смородину, полуниці, чорниці та інші ягоди, мак, фрукти.
Відварені у воді пісні вареники поливають медом. Також як начинку до страви можна взяти гречку, тушковану або відварену квашену капусту, гриби з капустою або картоплею, картоплю зі смаженою цибулею. Вони смакують з пісною підливою зі смажених грибочків
Пісний борщ
Він смакуватиме, якщо до нього додати квасолю. Її можна відварити заздалегідь або використати банку консервованої. Неперевершений пісний борщ вдається і з сушеними білими грибами. Їх необхідно замочити у воді та нарізати соломкою й відварити. Буряки, моркву почистити й теж відварити.
Овочевий і грибний відвари з’єднати. Буряки нарізати соломкою і вкинути у відвар, заправити сіллю, перцем, буряковим квасом, додати борошно, підсмажене на вершковому маслі, і добре прокип’ятити борщ.
Вушка з грибами від Ірени Никулишин, які готувала її бабця
Перепис на вушка (приблизно 40 штук):
- Гриби білі сушені – 250 г, 2 середніх цибулини, олія до смаження, сіль, перець до смаку;
- На тісто – 250 г муки, 1 жовток, 125 мл (половина склянки) гарячої води, ¼ столової ложки олії, сіль (щіпка).
Гриби добре промиваємо та заливаємо теплою водою, залишаємо на 12 годин. Цибулю дрібно ріжемо і смажимо на олії, щоб зарум’янилася. Під кінець смаження додаємо щіпку цукру.
Зварені гриби мелемо на млинку або ріжемо дрібненько (не блендуємо!), поєднуємо з цибулькою, доправляємо до смаку сіллю та перцем, старанно перемішуємо. Відміряємо 125 мл окропу, відставляємо, щоб трошки вистиг.
Пересіваємо муку та сіль на стільницю. Робимо ямку, до якої порційно доливаємо воду і потроху вмішуємо муку. На початку все варто робити ложкою. Додаємо жовток, олію, розмішуємо. Далі місимо руками тісто 7-10 хвилин.
Тісто прикриваємо вологим кухонним рушничком або ховаємо у мішечок, в обидвох випадках добре обсипаємо мукою, щоб не приклеїлось. Залишаємо на пів години. Надалі відрізаємо приблизно по ¼ частині, тоненько розвалковуємо на посипаній мукою стільниці на товщину приблизно 2 мм, келішком вирізаємо кола. Тіста слід брати на один раз не забагато, бо буде підсихати. На кожне коло накладаємо гриби, спочатку ліпимо як вареник, потім зліплюємо два кінчики разом (загортаємо вушко).
У великому баняку посолену воду доводимо до кипіння. Кидаємо першу партію вушок у 15-20 штук. Мішаємо легенько дерев’яною ложкою. Зменшуємо вогонь до середнього. Коли вушка спливуть догори, варимо ще приблизно 1 хвилину. Увага – час готування залежить від товщини тіста. Тому як тест можна одне вушко відразу спробувати. Вушка виймаємо ситком на таріль і викладаємо одне коло одного (в один шар), щоб не посклеювалися. Або відразу ж подаємо до борщу.
Тушкована квасоля
Квасолю треба замочити на ніч, потім промити та відварити. Щоб прискорити процес приготування цієї пісної різдвяної страви до Святого вечора, періодично в каструлю з киплячою рідиною треба доливати холодну воду.
Окремо підсмажують цибулю та моркву, додають до них невелику кількість води, томатну пасту, сіль, трішки цукру, спеції. Вінегрет Ним можна урізноманітнити святкове меню. Традиційно до Святої вечері готують вінегрет, червоний буряк з чорносливом, моркву з горіхами. Для вінегрету відварені картоплю, моркву, буряк нарізають кубиками, додають солоні огірки та дрібно порізану цибулю. Огірки можна замінити квашеною капустою. Заправляють пісну страву олією та оцтом.
Салат із буряка
Для бурякового різдвяного салату відварені коренеплоди натирають на тертці з великими отворами, замочений чорнослив нарізають соломкою, заправляють товченим часником та олією.
Пампушки від бабці Ірени Никулишин Марії
Потрібно: 1,25 кг муки; 120 г дріжджів пресованих свіжих; 0,5 чайної ложечки солі; 13 жовтків + 2 цілих яєць;650 мл молока; 170 г цукру; 0,5 чайної ложечки ванільного цукру; 1 столова ложка спирту; 200 г масла («Солодковершкове екстра 82% Молокія»); 1 столова ложка оливкової олії;втерта шкірка з 1 цитрини та 1 помаранчі; мармоляда сливова густа та мармоляда з цукрової троянди («рожі», як називають бабці) – кімнатної температури; олія соняшникова рафінована 3,2 л для смаження пампушків.
З поданої кількості інградієнтів виходить приблизно 125 пампушків (діаметром 6 см).
Топимо в горнятку масло (бо це займе трошки часу). Припильнувати, доки масло розтопиться і почне кипіти. Вважати дуже, щоб не збігло, і тримати на маленькому вогні доти, поки масло не стане чисте, як «сльоза». Шумовиння зверху зняти. Муку з сіллю пересіяти через сито до теплої миски. Якщо використовуєте подану кількість інградієнтів – миска має бути достатньо великою (діаметром 40 см). До муки втерти на дрібному овочевому терку шкірку з цитрини та помаранчі.
Яйця, жовтки, ванільний цукор та цукор збити міксером на найвищих обертах до пухкої білої кремоподібної маси (кількість повинна щонайменше подвоїтись). Зазвичай це займе 15-20 хвилин. Зробити розчин. Для цього слід відміряну кількість молока влити у високе горнятко або вузький, але високий банячок об’ємом 1,5 л, та підігріти. Молоко має бути ледь тепле (оптимальна температура у цьому випадку для життєдіяльності дріжджів – 24-32 градуси). Як це зробити – варто занурити чистий вказівний палець у молоко. І Ви все зрозумієте! Вам має бути комфортно. Варто пам’ятати, що зависока температура вб’є дріжджі і пампушки погано виростуть.
До приготованого молока розкришуємо пресовані дріжджі і вінчиком розмішуємо. Додаємо 2 столових ложки муки – і знову розмішуємо, щоб не було грудок. Надалі додаємо 1 столову ложку цукру – розмішуємо вінчиком. Густина розчину повинна відповідати густині доброї сметани. Залишити у теплому місці до виростання. Коли дріжджі почнуть підростати – ще раз перемішайте вінчиком (маса збагатиться повітрям). Пильнуйте, щоб дріжджі не «втекли».
До муки додати розчин, яйка та жовтки з цукром. Вимішувати тісто, яке має бути гладке, блискуче. Як вже заміситься зі складників тісто, додати 1 столову ложку спирту (тісто при смаженні менше просякатиме олією). Ще місити – і додати розтоплене і охолоджене масло та оливкову олію (пампушки довше не черствітимуть). Місити так довго, аж добре утворюватимуться у тісті пухирці – тісто «пухкатиме» (45-50 хвилин). Це гарний час для родинної коляди! Якщо все робити самому, феєрія приготування пампушків може швидко залишити Вас. Тому варто мати помічника. У нашій родині дріжджове тісто на паску, пампухи, маківники, струслі etc. місить мій чоловік. Добре вимішане тісто буде відставати від руки, миски та на його поверхні з”являтимуться пухирці повітря. Тісто має бути не дуже густе. Його слід акуратно зібрати зі стінок миски, вирівняти поверхню, притрусити мукою і поставити в тепле місце, щоб росло. Зверху вкрити льняним кухонним рушничком.
Тісто приблизно вдвічі збільшиться в об’ємі – до повної миски. Не можна гримати в цей час, коли підростає тісто! Не має бути перетягів! Тісто, що виросло, викладаємо на стільницю, посипану мукою, і дуже легко вирівнюємо рукою на товщину 1,5-2 см.
Вирізаємо пампушки склянкою діаметром 5 см. Пампушок має бути не завеликий за розміром, щоб гарно смажився і не був всередині сирим. На середину кола кладемо 0,5 кавової ложечки мармоляди, зліплюємо краї, як на вареники, та між двома долонями легенько формуємо кульку. При формуванні пампушків варто старатися, щоб товщина тіста була однаковою, начинка знаходилася посередині пампушка. Це сприятиме тому, що світлого кольору «обручки», які утворюються при обсмажуванні на пампушках, будуть рівними.
Дерев’яні дощинки до викладання пампушків (кімнатної температури) посипати мукою. Викладати сформовані пампушки. «Місячки» з тіста, що залишаються при вирізанні пампушків склянкою, в кінці ще раз разом перемісити, дати тісту підрости, сформувати пампушки. У кухні має бути тепло! Коли пампушки підростуть, їх варто перевернути на іншу сторону.
Пампушки, що виросли, повинні бути легесенькі. В часі роботи почати підігрівати олію для пампушків. Перевірити, чи відповідна температура, наступним чином: вкинути шматочок тіста, якщо воно швидко випливе і відразу ж зарум’яниться – можна смажити. Пампушки обережно брати з дощинки і класти (7-8 штук) на гарячу олію – нижньою стороною догори! Пампушки мають вільно плавати.
Накрити покришкою і смажити. Коли сторона в олії зарум’яниться – перевернути пампушки виделкою і досмажити без прикриття. Час від часу покришку витирати. Готові пампушки викладати один коло одного на полумисок, вкритий паперовою серветкою. Як вистигнуть, можна викладати в один шар на бритванку. Зберігати у баняку під покришкою (не черствітимуть). Можна заморозити. Вийняті з морозилки просто залишити на тарелі. Перед споживанням щедро притрусити цукром-пудрою.
Тушкована капуста
Пісну капусту тушкують на сковороді або в каструлі з товстим дном. Спочатку підсмажують на олії цибулю з морквою, потім додають накришену капусту. Тушкують під закритою кришкою. Коли овочі майже готові, до них можна додати гриби, відварену квасолю, томатну пасту, спеції.
Картопляні пиріжки
Відварену картоплю пропускають через м’ясорубку або добре розминають товкачиком. Додають жменю борошна, солять, добре вимішують. Трохи охолоджують, але маса має залишатися відчутно гагарячою. Із картоплі формують пиріжки, а як пісну начинку можна використати тушковану капусту, подрібнені гриби, перекручені через м’ясорубку горох або квасолю з пасерованою цибулею. Смажать пісну страву з обох боків на добре розігрітій сковорідці.Риба, запечена з фенхелем, імбиром, цитринкою і зелениною від пані Стефи
Риба, запечена з фенхелем, імбиром, цитринкою і зелениною від пані Стефи
Рибку пошкробати від луски, надрізаьт черевце, випатрати, вибрати зябра, очі і повідрізати зайве. Напхати черевце порізаним плястерками фенхелем, кропом, обкласти все плястерками цитрини і кількома плястерками імбиру. Ледь посолити і поперчити свіжозмеленим чорним перцем. Загорнути в фольгу, добре загинаючи краї.
Пекти в гарячій рурі приблизно 45 хвилин, потім відкрити, і дати ще трішки підсохнути і припектися.
Риба смачнюща, не масна, пряна. Фенхель соковитий і не має аптечного анісового присмаку. Можливо наступного разу спробую її якось посмажити чи загрилювати.
До такої риби найкраще смакує свіжозварений риж. Можна притрусити підсмаженим сезамом, додати зеленини на ваш смак.