Всім українцям хочуть роздати нові паспорти: яких проблем варто очікувати

2420

Парламентарі планують масово замінити українцям паспорти у формі книжечок на ID-картки. Відповідний законопроєкт зареєстрували у Верховній Раді. Однак експерти вважають, що держава не готова забезпечити комфортне використання громадянами електронних документів.

Українцям не дуже і подобаються паспорти в формі ID-карток, чимало критики було ще на початку їх появи. Незважаючи на те, що такий паспорт можна використовувати онлайн у застосунку “Дія”, дещо доводиться все одно роздруковувати та носити з собою окремо. В коментарі нардеп із профільного комітету від “Слуги народу” Ігор Фріс про те, які є проблеми з е-паспортами, – пише OBOZREVATEL .

“Ця проблематика пов’язана з тим, що навіть нотаріуси не мають доступу до єдиного демографічного реєстру, в якому вказана інформація, яка змінюється. Коли видається картка, то на чип записуються первинні дані, і він не підлягає перезапису. Але в будь-якому разі надання доступу до єдиного демографічного реєстру – це правило іншого законопроєкту, який був підтриманий комітетом. Просто треба надати доступ до реєстру особам із відповідними державними функціями і проблеми будуть вирішені автоматично”, – запевнив Фріс.

Юристи ж зазначають, що українським ID-карткам далеко до європейських, адже в ЄС вони можуть акумулювати всю інформацію, зокрема медичну й податкову. Тому перед тим, як відбирати паперові документи, потрібно зробити комфортним використання е-паспортів і для громадян, і для органів, які повинні їх приймати.

“Мені здається, що це довгострокова історія. Дійсно, рано чи пізно ми всі перейдемо на ID-картки. Водночас я бачу на сьогодні дві проблеми: велика кількість населення України й неможливість одночасно всіх перевести, а друга – це збереження всієї персональної інформації. Багато країн стикаються з тим, що дуже важко зберегти базу, щоб до неї ніхто не мав доступу“, – прокоментувала юристка Злата Симоненко.

Вона виділила проблему і жителів тимчасово окупованих територій, адже у кримінальній юстиції дійсно багато справ про підроблення документів. Крім того, є особи, які одночасно мають паспорт громадянина України, Росії та “документи” терористичних “Л/ДНР”. І неможливо точно встановити, який паспорт вони мають.

“Як це буде працювати з людьми з окупованого Донбасу чи Криму, важко сказати. Мені здається, це перший етап на шляху, який буде тривати років 10, щоб усіх перевести й нормально все зробити”, – додала юристка.

 

Додавайте "Україна Неймовірна" у свої джерела Google Новини