Вісім фактів про Національну гвардію України

1762

26 березня Україна відзначає день Національної гвардії.

Фото: Нацгвардія України via Flickr

Вісім фактів про цей підрозділ МВС наводить НВ.

1. Після відновлення незалежності України 4 листопада 1991 року Національна гвардія була утворена законом Про Національну гвардію України на базі Внутрішніх військ УРСР. Однак 11 січня 2000 року її розформували.

2. Закон про відновлення Національної гвардії України на базі Внутрішніх військ МВС України було ухвалено 12 березня 2014 року після відповідного звернення до Верховної Ради Олександра Турчинова, який на той момент виконував обов’язки президента України. Відповідно до цього закону, Нацгвардія – військове формування із правоохоронними та службово-бойовими функціями.

3. Чисельність відновленої Нацгвардії, відповідно до закону, не повинна перевищувати 60 тисяч військовослужбовців. У разі необхідності збільшення кількості нацгвардійців понад цю межу Рада має ухвалити відповідний закон. Комплектування особового складу Нацгвардії здійснюється за призовом на основі загального військового обов’язку громадян України та за контрактом. Протягом 2015 року до лав Національної гвардії було призвано майже 10 тис. громадян. У 2016 році до лав Національної гвардії було призвано 18 тис. громадян. Від 8 серпня 2017 року було розпочато додатковий призов ще 1000 громадян України.

4. До складу Нацгвардії було зараховано кілька добровольчих батальйонів, які воювали на Донбасі. Відповідний наказ Про затвердження Положення про військові частини оперативного призначення Національної гвардії України МВС видало 16 червня 2014 року. Перший добровольчий батальйон оперативного призначення Національної гвардії України склав присягу на вірність Україні ще 5 квітня 2014 року.

5. За час проведення АТО на Донбасі загинули 212 нацгвардійців. Ще 794 нацгвардійці були поранені. Крім того, четверо нацгвардійців загинули внаслідок вибуху гранати, яку кинув у них 21-річний боєць добровольчого батальону спецпризначення Січ біля Верховної Ради 31 серпня 2015 року під час акції протесту проти внесення змін до Конституції в частині децентралізації, які протестувальники вважали легітимізацією сепаратистів на Донбасі. Про це 26 березня 2018 року повідомив президент України Петро Порошенко.

6. У структурі Національної гвардії існують: окремий загін спеціального призначення по боротьбі з тероризмом, окремі загони спеціального призначення (ОЗСП) та окремі загони розвідки спеціального призначення (ОЗРСП) територіальних управлінь, 3 бригади та 4 полки оперативного призначення, 3 бригади та 3 полки охорони громадського порядку, 1 бригада та 3 батальйони конвоювання, 2 бригади 3 полки та 8 батальйонів змішаного характеру, 3 полки охорони особливо важливих державних об’єктів та вантажів та 5 батальйонів охорони АЕС, 1 бригада охорони дипломатичних представництв і консульських установ іноземних держав, авіаційна база, вузол зв’язку, батальйон охорони та забезпечення головного управління.

7. 20 грудня 2017 року Кабмін затвердив правила застосування й перелік спецзасобів, які можуть застосовувати військові Нацгвардії. Так, їм дозволено використовувати гумові й пластикові кийки, електрошокери, наручники (сітки для зв’язування), службових собак і коней, засоби акустичного й мікрохвильового впливу, гранати й боєприпаси світлошумової й димової дії, а також пристрої для відстрілювання гумових куль. Крім того, Нацгвардії дозволено використовувати водомети й бронемашини (без штатного озброєння). При цьому водомети заборонено застосовувати, якщо температура повітря нижче +10 градусів. Відповідно до затверджених правил, перед застосуванням спецзасобів військові Нацгвардії зобов’язані не менш як два рази через гучномовець попередити порушників про це. Також після застосування спецзасобів нацгвардійці зобов’язані в найкоротший термін забезпечити надання медичної допомоги потерпілим. Заборонено застосовувати спецзасоби в навчальних закладах, лікарнях, дипломатичних представництвах (без їхньої письмової згоди). Заборонено застосовувати наручники більше ніж на дві години, заборонено бити кийками по голові, шиї, ключиці, статевим органам і по животу, заборонено застосовувати світлошумові пристрої на відстані ближче двох метрів. Заборонено застосування засобів сльозогінної й подразливої дії у натовпі.

8. Від 16 жовтня 2017 року Національна гвардія стала повноправним членом Асоціації сил жандармерії і поліції країн Європи і Середземномор’я (FIEP).

Додавайте "Україна Неймовірна" у свої джерела Google Новини