Кабінет міністрів розробив для українців новий вид трудових відносин – “нестандартний”. У майбутньому це дозволить фрилансерам укладати договори на роботу без фіксованого робочого часу.
Про те, як працюють позаштатники в Україні та що може змінити новий закон, – пише OBOZREVATEL.
Чому варто змінювати закон?
У фрилансерів в Україні поки є три схеми роботи:
- оформити ФОП, працювати за офіційними договорами з юридичними особами та платити податки;
- працювати як фізична особа й оформляти трудові відносини через цивільно-правові договори;
- укладати тільки усну домовленість.
За даними експертів, за першою, найбільш захищеною схемою працюють одиниці. Як стверджує президентка Всеукраїнської асоціації кадровиків Вікторія Липчанська, проблеми у фрилансерів виникають тому, що відносини із замовником дуже часто не оформлені взагалі або недооформлені. Адже кожне замовлення повинне оформлятися окремим цивільно-правовим договором, а прийняття готової роботи – актом прийому виконаних робіт, за яким і виплачують винагороду виконавцю.
“Суперечки за цивільно-правовими договорами вирішуються в судовому порядку, – каже Липчанська. – Але зазвичай, оскільки відсутня повідомна реєстрація таких договорів, вони неналежно оформлені, або трудові відносини взагалі не оформлені, доводити в судах факт виконання таких замовлень вкрай проблематично. Це вимагає значного часу і залучення свідків, а їх або нема, або вони не бажають давати показання”.
Що дасть новий законопроєкт?
Відповідно до нового законопроєкту про регулювання нестандартних форм трудових відносин, може бути введена нова форма трудового договору – договір із нефіксованим робочим часом.
Так:
- сторони самі можуть визначати обсяг роботи, режим і час її виконання (але відпрацювати співробітник повинен не менш ніж 32 години на місяць);
- оплата праці передбачається за той час, коли фрилансер виконує роботу, за цей же обсяг роботи в годинах будуть платити податок;
- фрилансерам буде нараховуватися страховий стаж, у разі необхідності людина отримує лікарняний лист та інші соціальні гарантії, які має офіційно оформлений співробітник.
“Майбутній закон повинен виправити проблему відсутності офіційного працевлаштування та приховування реальних трудових відносин, – аналізує операційний директор сервісу віддаленої роботи і фрилансу Freelancehunt Валентин Зюзін. – Питання їх регулювання назріло давно, але поки незрозуміло, в якій саме формі будуть запропоновані нововведення. Використовуваний для таких цілей цивільно-правовий договір також нікуди не дівається, тому тут потрібні чіткі критерії для розмежування”.
В яких умовах працюють фрилансери?
Більшість фрилансерів приходять на цей ринок через вільні умови роботи: не потрібно приїжджати в офіс до певного часу і “відсиджувати” потрібну кількість годин. Але, крім переваг, є у цієї сфери і свої недоліки:
- соціальна незахищеність. Фрилансер не може розраховувати на оплачуваний лікарняний, відпустку, не має трудового стажу;
- юридична незахищеність. Фрилансеру складно захистити свої права в межах закону через невідповідну форму трудових відносин.
Незважаючи на це, щорічно ринок фрилансу приваблює тисячі нових співробітників. Приклади із життя:
- Вадим Левчук займається поспродакшином відео. У цій сфері працює близько 20 років і весь час – тільки на фрилансі.
Спочатку працював з українськими замовниками, а чотири роки тому перейшов на американський і австралійський ринки. На думку Вадима, зараз фриланс у світі регулюється совістю замовників і вмінням самого фрилансера “відфільтрувати” ненадійних роботодавців:
“Якщо людина не може сформулювати, що вона хоче, або адекватно відповісти на поставлені запитання, ми не починаємо співпрацю, – каже Вадим. – Всю комунікацію намагаюся вести в письмовій формі. Я вважаю, коли в тому ж месенджері прописані key points, з позиції розголосу і репутації це прирівнюється до контракту”.
- Анастасія близько трьох років дистанційно займається перекладами, редактурою, літературним вичитуванням і розшифруванням.
Із замовниками намагається підписувати договори, де обумовлена оплата й терміни виконання робіт. Але були випадки, коли і підписані документи не допомагали:
“Одного разу замовники мені дуже довго не платили, а в підсумку почали говорити, що вся моя виконана робота – неякісна і взагалі сором, апелювали до того, що я не професійна спеціалістка. Уточню, що для цих клієнтів я робила тестове завдання, за яким мене взяли. Тому така претензія, коли я вже зробила весь текст, здала його і за договором повинна була отримати гонорар, виглядала абсурдною. Мені на той момент не платили 10 місяців. Думаю, не заплатили б досі, якби я не наважилася винести цю ситуацію на публічне обговорення у Facebook. З одного боку, я дуже хвилювалася, що отримаю репутацію скандалістки, але бажання справедливості й важко зароблених грошей перемогло”.
Чи стане фрилансерам легше працювати?
Незважаючи на всю привабливість ідеї, частина учасників ринку все-таки буде уникати таких взаємин, щоб економити на податках, каже Валентин Зюзін:
“На нашій платформі вже 5 років працює сервіс “Бізнес сейф”, де між замовником-юрособою і виконавцем укладаються договори, сторони сплачують податки, а наш майданчик виступає посередником і допомагає в оформленні документів. Однак тих, хто готовий офіційно проводити платежі, на жаль, не так багато. Якщо виконавець виступає як фізособа, з нього повинен утримуватися прибутковий податок і військовий збір – 19,5%. Втрачати п’яту частину гонорару багато хто не хоче, і вмовляють замовника перейти до звичайної процедури роботи через оплату на картку”.
На нову модель регулювання дивляться скептично і самі фрилансери. “Суто з технічної позиції завжди не дуже розумною є ідея підбирати однакові стандарти для різних компонентів або намагатися встановити в капіталістичній моделі соціалістичні межі, – розповідає Вадим Левчук. – Думаю, кожен хороший фрилансер повинен бути досить дорослою і розумною людиною, щоб вміти вибудувати власні кордони комфорту і обстоювати свої права”.
Хоча ринок фрилансу зараз фактично не має правил, багато учасників, які працюють на ньому давно, вже пристосувалися до умов і навчилися самостійно обстоювати свої права. Регулювання ринку несе додаткове податкове навантаження і на нього будуть згодні далеко не всі, навіть під страхом втратити гонорар. Тому те, що ринок фрилансу вийде з тіні, – поки малоймовірно.