Україна майже з нуля збудувала одну з найпотужніших армій на континенті

2043

Сьогодні – День збройних сил України. Протягом двох десятиліть українська армія перебувала у стані занепаду і почала відновлюватися лише з початком війни. Як Україні вдалося майже з нуля збудувати одну з найбільш потужних армій на континенті?

Після розпаду СРСР Україна отримала одну з найбільш боєздатних армій на континенті. Утім, за роки незалежності вона ставала слабшою і слабшою. Кількість військовослужбовців скорочувалася. Від зброї відмовлялися, продавали, розкрадали. Експерти вказують: пік нищення збройних сил України припав на 2010-2013-й роки, коли міністрами оборони були Дмитро Саламатін та Павло Лебедєв, а президентом – Віктор Яункович, пише ICTV

«Фактично відбувалося знищення українських збройних сил. Рівень боєздтаності збройних сил був дуже низеьким за рахунок того, що бойову підготвоку майже не проводили, озброєння та військову техніку не постачали», – розповідає військовий експерт Ігор Федик.

Експерти зазначають: зіткнувшись із ворогом навесні 2014-го, українська армія була погано натренована та використовувала старі, радянські принципи ведення бою. Утім, українські військові швидко вчилися – з однієї сторони вимушено отримували практичні навички в боях із терористами та російською регулярною армією, з іншої – вчилися в інструкторів, які здійснювали підготовку українських батальонів. Нині ж натівські генерали визнають – їм самим є чому повчитися в українських військових, які повертаються з Донбасу. Адже, на відміну від військ НАТО, українські бійці на ділі знають, як відбивати напади російського агресора.

Для боротьби з ворогом українська армія суттєво поповнилася технічним оснащенням. Це понад 160 одиниць броньовиків і танків, півсотні одиниць авіації, 1000 військових авто, півтори тисячі ракетно-артилерійських систем, 4 тисячі ракет та ще 2,5 тисячі одиниць радіолокаційної техніки. Дещо Укроборонпром виготовив власними силами. Наприклад, бронемашину «Дозор-Б» або новітній БТР-4. Але багато в чому допомогли Сполучені Штати Америки – поки що єдина держава, що згодилася постачати військову техніку Україні. Це 20 одиниць протимінних радарних систем, 40 медичних машин та 230 броньовиків.

Цього не можливо було б досягти, якби не серйозна підтримка – як зі сторони держави, так і зі сторони народу. З початку неоголошеної війни на Донбасі в Україні діяв потужний волонтерський рух допомоги армії, що був започаткований ще під час Революції Гідності. Станом на вересень 2014 року кошти на допомогу військовим ЗСУ  переказувала третина українців, ще чверть допомагала через волонтреські організації. Таких нині в Україні налічується 2,5 тисячі. Волонтери доставляли в зону АТО все – від харчів та білизни до тепловізорів. З 2015 року держава почала суттєво збільшувати фінансування армії, а з 2016-го оборонний бюджет затвердили на рівні 5% ВВП. За перші три роки війни на Збройні сили України витратили більше, ніж за всі попередні роки незалежності разом.

Фахівці стверджують: позитивні зміни в українській армії – це й зміна ставлення українців до збройних сил. Нині бійцям ЗСУ довіряє фактично кожен другий громадянин – це найвищий рівень підтримки державних інституцій серед населення. Українська армія входить у тридцятку найкращих у світі. А на європейському континенті – це єдина армія XXI століття, яка вже четвертий рік відбиває агресію північного ворога.

Додавайте "Україна Неймовірна" у свої джерела Google Новини