У Білорусі посадили “замінований” літак, щоб затримати засновника NEXTA Романа Протасевича: всі подробиці

1343

У Мінську затримано білоруського журналіста і засновника опозиційного телеграм-каналу NEXTA Романа Протасевича. Спецслужби затримали його в аеропорту після екстреної посадки при перельоті за маршрутом “Афіни – Вільнюс”.

Про це повідомило видання “Радіо Свобода Білорусь”. Відомо, що літак авіакомпанії Ryanair із Протасевичем на борту розвернувся до Мінська, вже підлітаючи до кордону з Литвою, коли надійшло повідомлення про мінування судна,  – пише Оbozrevatel.

У мінському аеропорту пасажирів і весь багаж повторно перевіряли. У цей момент Протасевич був затриманий. Блогер заявив, що ще під час вильоту з Афін помітив за собою стеження.

Мінування літака не підтвердилося

Як прокоментувала ситуацію прессекретарка Національного аеропорту Мінська Роміна Саматханова, повідомлення про мінування літака авіалінії Ryanair не підтвердилося.

“Нині повідомлення про мінування поки не підтвердилося. В аеропорту працюють сапери, пасажири проходять повторний огляд”, – передав її слова телеграм-канал “Пул Першого”.

Затримання Протасевича

Польське агентство друку повідомило, що МЗС Польщі терміново викликало посла Білорусі у зв’язку з інцидентом посадки літака міжнародних авіаліній.

“Я попросив міністра закордонних справ вжити рішучих заходів в цьому питанні. Посла Білорусі в Варшаві негайно викликали в міністерство”, – прокоментував ситуацію в Національному аеропорту Мінська прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецькій.

Світ засудив дії режиму Лукашенка

СБУ відреагувала на затримання Протасевича. У відомстві назвали це черговою атакою на свободу слова з боку білоруської влади. Водночас народний депутат від “Опозиційною платформи – За життя” Ілля Кива і нардеп від “Слуги народу” Євген Шевченко підтримали та похвалили затримання Протасевича.

Європейський Союз вже відреагував на резонансну подію в Мінську і засудив дії білоруської влади.

“Абсолютно неприпустимо примушувати літак Ryanair, що летів з Афін до Вільнюса, сідати в Мінську. Всі пасажири повинні негайно отримати можливість продовжити свій шлях до Вільнюса, повинна бути забезпечена їх безпека”, – написала у себе у Твіттері голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляйєн.

ЄС засудив затримання блогера Протасевича.

Лідерка опозиційного руху в Білорусі Світлана Тихановська заявила, що затримання Протасевича – заздалегідь спланована операція спецслужб, а повітряний простір над Республікою більше не може вважатися безпечним для міжнародних авіаліній.

“Режим поставив під загрозу безпеку пасажирів на борту і всієї цивільної авіації заради розправи над людиною, який був редактором найбільших білоруських незалежних телеграм-каналів. Тільки за це його визнали терористом, і тільки за це зараз у Білорусі Роману може загрожувати смертна кара”, – вказала політикиня у своєму Інстаграмі.

Затримання Протасевича.

Президент Литви Гітанас Науседа, який надав Протасевичу політичний притулок у країні, почав вимагати у Лукашенка негайно відпустити затриманого опозиціонера.

“Звертаюся до союзників НАТО і ЄС терміново реагувати на загрозу білоруського режиму міжнародній цивільній авіації. Міжнародному співтовариству необхідно терміново вжити заходів, щоб подібні інциденти не повторилися. Про це я буду говорити завтра на Європейській Раді лідерів у Брюсселі”, – зазначив литовський лідер у своєму Facebook.

Лідер Литви вимагає у Білорусі звільнення Протасевича.

МЗС Австрії також закликало міжнародну спільноту розслідувати інцидент з посадкою літака авіаліній Ryanair в Мінську.

“Міністр закордонних справ Австрії наполягає на тому, щоб творець Telegram-каналу Nexta Роман Протасевич, який перебував серед 123 пасажирів, був звільнений, а обставини його затримання були з’ясовані”, – зазначено в повідомленні. Аналогічну заяву зробило і МЗС Франції.

Влада Австрії наполягає на розслідуванні затримання Протасевича.

Реакція у Лукашенка

Сам президент Білорусі досі ніяк не прокоментував інцидент із повідомленням про мінування і затримання Протасевича, але представник Міноборони Республіки заявив, що військові діяли за протоколом.

“Черговий екіпаж отримав завдання здійснювати контроль і, в разі необхідності, надати допомогу цивільному судну здійснити безпечну посадку на аеродром Мінськ-2. Після того як цивільне судно здійснило посадку, черговий екіпаж, виконавши завдання, здійснив посадку на аеродромі базування”, – пояснив начальник Генштабу Андрій Гурцевич.

Що загрожує Протасевичу у Білорусі

Роман Протасевич покинув Білорусь 2019 року, осаючтсь арешту, і відтоді проживає у Вільнюсі, Литва. У Республіці йому оголошено підозру за трьома статтями:

• ч. 3 ст. 130 (Вчинення умисних дій, спрямованих на порушення соціальної ворожнечі за ознакою професійної приналежності);

• ст. 293 (Організація масових заворушень);

• ст. 342 (Організація групових дій, що грубо порушують громадський порядок).

Жодна зі статей не передбачає покарання у вигляді смертної кари.

Протасевич в оточенні силовиків.

Чим канал “NEXTA” небезпечний для режиму Лукашенка

Телеграм-канали “NEXTA” і “NEXTA LIVE” стали найпопулярнішими інформаційними платформами у світі, які висвітлюють протести в Білорусі після очевидно сфальсифікованої перемоги Олександра Лукашенка на президентських виборах в серпні 2020 року. В першу ж ніч масових протестів, на канал “NEXTA LIVE” підписалися 100 тисяч осіб по всьому світу. Зараз охоплення переглядів публікацій на платформі досягає до декількох мільйонів за одну добу.

Засновником “NEXTA” у 2015 році став 22-річний журналіст Степан Путіло (Свєтлов). Роман Протасевич пізніше став головним редактором каналів.

Додавайте "Україна Неймовірна" у свої джерела Google Новини