Нардеп фракції “Європейська Солідарність” Микола Княжицький заявив, що наразі українцям потрібно захищати українську та кримськотатарську мови, а посада мовного омбудсмена потрібна в країні, адже передбачена законом.
Про це нардеп заявив в ефірі програми “Червона лінія з Сергієм Висоцьким” на Еспресо.TV.
За словами Княжицького, Мінкульт не мав права відкликати кандидатуру Святослава Літинського, адже мав право лише її подати.
“Літинський (Святослав Літинський – ред.) дуже відомий юрист. Він справді відстоює українську мову послідовно, давно і багато. Він ходить у суди. Він примушує іноземні компанії локалізувати їхній продукт українською. Він робить стільки, без жодної посади, скільки держава не зробила за цей час. Тарас Кремінь був нашим однопартійцем у “Народному фронті” у минулому складі парламенту. Він був одним з організаторів миколаївського майдану, коли там хотіли зробити те саме, що зробили у Донецьку, Луганську. Він щирий патріот і чесна людина. Я знаю й одного, і другого і з великою повагою до них ставлюсь. Раптом Мінкульт відкликає кандидатуру Літинського (Святослава Літичнського – ред.) і чомусь подає кандидатуру пані, які працює на кафедрі українознавства, але вона займається нейролінгвістикою і не була помічена в правозахисній діяльності чи в діяльності на захист української мови. Можливо, вона є хороший фахівець і організатор. Але процедура вже порушена. Тому що Мінкульт не мав права відкликати кандидатуру Літинського”, – зауважив Княжицький.
Нардеп зазначив, що мовний омбудсмен мав би бути обраний у той самий день, коли проводилось заслуховування кандидатів.
“Але цього також не сталося. Очевидно, що ця посада потрібна, бо вона є в законі. І тому що схожі посади є в багатьох країнах, які опікуються і захищають свої мови. Ніхто крім нас українську мову не захистить. Російську захистить Росія, польську – Польща, угорську – Угорщина. А українську і, до речі, кримсько-татарську ніхто захистити не може. Це наша відповідальність, українців, захистити ці мови”, – наголосив Княжицький.
Нардеп навів соціологічні показники, згідно з якими 86% українців вдома говорить українською. Із них 14% – і українською, і російською.
“Мовна проблема не є на порядку денному українського суспільства. Але вона є на порядку денному Путіна, який весь час стверджує, що ми один народ, що в нас немає мови. Що це по суті одна і та сама мова. Тому політики, які про це говорять, вони не в інтересах українського суспільства це говорять. Бо проблеми такої немає. По-перше, закон не регулює мову в побуті”, – зауважив Княжицький.
Він додав, що закон вимагав в 6-місячний термін від Кабінету міністрів подати законопроєкт про захист мов національних меншин.
“Його досі немає. Якщо ви так опікуєтесь національними меншинами, зробіть законопроєкт і подайте його у ВР. Але вони не захищають мови національних меншин. Навіть російську вони не захищають. Вони хочуть знищити українську. Їхня мета знищити цей закон”, – наголосив Княжицький.