Особливості приготування різдвяної каші від Луганська до Закарпаття.
Святвечір для багатьох віруючих є одним з найщасливіших днів року. Після 40-денного посту сім’я збирається за святковим столом, щоб відсвяткувати народження Ісуса Христа.
Традиційно різдвяна вечеря складається з дванадцяти страв: вареників, узвару, хліба або пампушок, голубців, тушкованої квасолі, борщу, риби, печених яблук тощо. Але головна страва, що обов’язково має бути на кожному різдвяному столі це, звичайно ж, кутя. Кутя символізує достаток і благополуччя, тому ця каша завжди є частиною різдвяного святкування.
Саме слово «кутя» перекладається з грецької мови як «варена пшениця». У християнство ця страва прийшла з язичництва. Давні слов’яни готували страву з пшениці, меду та маку як жертвоприношення своїм богам. Кожен інгредієнт каші мав унікальне й важливе значення. Пшениця символізувала родючість, постійність, безсмертя и переродження душі. Мак – символ достатку та родючості, а мед – солодкого життя, задоволення та блага вічного життя.
Почнемо з традиційного рецепту куті, яка є основою інших варіацій цієї страви. Головний інгредієнт куті – пшениця. Найкраще для приготування брати шліфоване зерно, бо його легше варити і краще запарювати. Також жодна кутя не може обійтися без меду, горіхів, маку та родзинок.Пшеницю треба попередньо замочити на ніч у воді, або хоча б на кілька годин, щоб зерна стали м’якшими. Після цього пшеницю варто залити гарячою водою та варити протягом години. Промивати кашу не треба – залиште її у тій самій воді. Готуємо мак. У невелику каструлю необхідно засипати мак, залити його водою так, щоб вода повністю покрила зернята. Далі треба довести до кипіння воду та варити мак приблизно 20 хвилин. Після цього необхідно розтерти мак у блендері або макітрі, проте другий варіант не кожному під силу.
До пшеничної каші додаємо розтертий мак, горіхи (волоський горіх, фундук тощо), мед та родзинки і ретельно перемішуємо. Варто залишити кутю настоятися протягом 5-6 годин і лише тоді подавати на стіл.
Рецепт куті простий і багатьом знайомий, проте варіанти приготування цієї традиційної страви на Східній Україні та Західній Україні значно відрізняються. Почнемо подорож рецептами різдвяної куті з Луганщини.
Популярним варіантом різдвяної каші в Луганській області є рисова кутя. Спершу варто відварити рис, а мак перетерти з двома-трьома ложками цукру. До охолодженого рису додають мак, родзинки, мед та горіхи. Прикрашають кутю на Луганщині цукатами. На Донеччині додатковим інгредієнтом рисової різдвяної страви є вишні, консервовані у своєму соку, або вишні з компоту. На Одещині готують кутю за схожим рецептом й інколи додають халву.
В Полтавській області готують кутю з узваром. Пшеницю відварюють і подають з узваром, який готують з груш, яблук, чорносливу та меду. Цим узваром заливають кашу – кутя має бути рідкою і схожою на суп.
У центральній Україні, наприклад, на Черкащині, готують перлову кутю з сушеними ягодами. Перлову кашу необхідно відварити, мак – розтерти разом з цукром, а горіхи подрібнити. До охолодженої перлової каші треба додати мед, горіхи, родзинки та сушені ягоди. З розтертого маку та меду готують «заправку». Мак та мед заливають теплою водою і цією сумішшю поливають кашу вже безпосередньо в тарілках перед тим, як подати до столу.
На Житомирщині, наприклад, готують кутю з вином. Перлову кашу або пшеницю заливають водою на півгодини, а потім готують на малому вогні, заливши окропом. Родзинки розм’якшують окропом протягом 30 хвилин, а мак розтирають у блендері або макітрі до виділення макового молочка. До готової каші додають мак, родзинки, горіхи, мед, проте є дещо, що відрізняє цей рецепт від інших. Готову кутю заливають виноградним соком та додають ложку солодкого червоного вина.
Найзахідніша область України теж має свій особливий рецепт традиційної різдвяної страви. На Закарпатті готують кутю на дріжджах. Якщо бути точнішими, то закарпатська кутя це невеликі кульки з тіста, змочені водою, які перемішують з горіхами, маком та медом. Роблять ці кульки з дріжджового тіста, залишають на 10-15 хвилин (за цей час кульки збільшуються дещо у розмірі) та запікають. Після того, як кульки спеклися, їх залишають ще на добу.
У кожній родині в різних регіонах України можуть готувати кутю за власним рецептом, додавати цукати, сухофрукти або інші інгредієнти, проте суть цієї страви не змінюється. Кутя – це традиція, що не змінюється вже протягом багатьох століть, і є невід’ємною частиною святкування Різдва.
Джерело: Agravery BETA