Топ-10 місць Закарпаття, які необхідно побачити своїми очима

32691

Закарпаття – неосяжний епіцентр мальовничих та приємно шокуючих розкішною природою край, тому журналісти з “Першого Кабельного” склали невеличкий путівник для мандрівників, які не визначились із місцями для подорожі.

1. Водоспад “Скакало” – приворотне зілля для туристів

Стрімкий потік наче скаче скелями урочища Нижнє Грабовище – через це його і назвали “Скакало”. І хоча, водоспад, у порівнянні з іншими Карпатськими водограями він справжня крихітка, адже висота його вод – всього 4 м. Однак, чаруюча атракція не поступається своєю красою жодному.

Як дістатися: від готельного комплексу “Водограй”, який знаходиться близько до Мукачева в селищі Чинадієво. Від нього до мальовничої місцини пішки – приблизно 20 хв.

2. Замок Кохання “Сент-Міклош” – ренесанська двоповерхова фортеця

Маєток побудований у 1450 р. в селі Чинадієво на Мукачівщині має цікаву історію. Архітектурна пам’ятка у формі неправильного трикутника, з двома кутовими триярусними вежами цікава тим, що з 1670 року підпала у власність сім’ї Ракоці і саме з легендарною Ілонею Зріні пов’язані найпозитивніші згадки про замок. Тут захисниця Мукачівської фортеці закохалася у другого свого чоловіка угорського графа, ватажка антигабсбурзького руху куруців Імре Текелі, на 13 років молодшого від неї. Через всеохоплююче кохання до молодика найбагатша героїня краю відмовилася від маєтків та титулів і виїхала з ним за кордон.

3. Озеро “Синевир”

Відомому озеру близько 10 тисяч років, до речі біля нього цьогоріч знімали французько-український фільм разом із Жаном Рено.

На узгір’ї під горою Озерною (1495м), на висоті 989 м над рівнем моря, в полоні смерек, ялиць і буків. Площа озера 7 га, середня глибина – 16-17м, максимальна – 24м. Легенда, яка здається правдою – це те, що сотні років тому гори Карпат перебували у володінні одного графа, донька якого – юна і гарна донька Синь, її назвали так через блакитні очі, які мали яскравий спалах. Якось дівчина прогулювалася схилами гір та збирала квіти, та раптом зустріласвоє кохання – молодого хлопця на ім’я Вир. Розлючений граф розпорядився стратити хлопця за любов до його єдиної доньки. З тих пір Синь оплакувала коханого Вира, проливаючи стрімкі сльози – так утворилося кристально чисте блакитне озеро Синевир.

4. “Замок Тамплієрів” у с.Середнє

На відміну від інших укріплень Закарпаття, Середнянський замок у ромському стилі звели не на височині, а на рівнині. Південну сторону замку обмежили берегом ріки Мала Латориця, а на південь від величного замку туристи можуть вгледіти важливу дорогу, яка з’єднує Ужгород і Мукачево. Архітектурна пам’ятка отримала назву “Середнянський замок” через те, що село із замком розташувалося на середині цього важливого торговельного шляху, що зв’язує Ужгород з Львовом. Первинна версія зазначає, що будівлю створилив 12 або 13 столітті, а архітектурну робота над нею – ордена Тамплієрів (Храмовників).

5. Оленяча ферма біля Хуста

Це господарство поблизу с.Іза, яке існує з 1987 року – єдине в Україні. Розташоване за 15 км від Хуста, неподалік с.Липча. Ферма унікальна тим, що там тварин розмножуюють не заради м’яса чи шкіри, а задля мандрівників, які бажають наблизитися до матінки-природи, а також для того аби отримати видобутки анти-ракового медпрепарату – пантокрину Пантокрин – тонізуючий засіб, який застосовують при перевтомі, неврастенії, неврозах, слабкому серцевому м’язі, гіпотонії.

6. Водоспад “Шипіт” – шепіт Закарпаття

На річці Пилипець неподалік від села з однойменною назвою тече холодна вода водоспаду Шипіт, вода якого бере свій початок в горах – на Боржавських полонинах. Загальна висота водоспаду – 14 м. Легенда водоспаду про багату дівчину Марійку, яка покохала бідного Іванка. Молода героїня легенди зустрічалася з коханим на Боржавских полонинах всупереч забороні матері. Однак, мати про все дізналася і прокляла закохану пару. Після гнівних закликів, потужна злива із громами й блискавками, викликала бурхливі гірські потоки, які підхопили Іванка й Марійку й понесли в прірву. З плином часу і течією холодної води Шипоту, мати пожалкувала про скоєне і кожного дня приходила до потічка аби вгледіти дітей, але у відповідь на вибачення чула лише шипіт молодят – звідси і пішла назва зачарованого водограю.

7. “Долина нарцисів” занесена до Червоної книги України і до “7 природних чудес України” чекає туристів в Хусті

Долина мальовничих нарцисів з 1992р. у складі карпатського біосферного заповідника, і навіть входить до світової мережі заповідників ЮНЕСКО. Поряд р.Хустець (довжина 35км), яка протікає через Долину. На думку вчених, в результаті танення льодовика з гір сповз масштабний клаптик землі з рідкисними рослинами. З часом між Мукачевом-Хустом, де росли жовті квіти нарцисів, з’явилися дубові ліси, через що площа долини помітно зменшилась, а 1980-х рр. провели осушувальні роботи – і 50га нарцисів знищили, тоді їх вирішили передати в Карпатський заповідник. Хагалом, нарцис вузьколистий поширений в Альпах, на Балканах i в Карпатах на висотах 1100—2060м. А унікальність своєрідної Нарцисової долини – висота 180-200м над рівнем моря. Долина нарцисів – 4км від Хуста, площа 256,5 га, безпосередньо для нарцисів – 80га.

8. Мукачівський замок “Паланок”

Вперше фортеця згадується ще в IX столітті, дерев’яне укріплення слов’янських племен у минулому і архітектурна родзинка Мукачева – зараз. Замок розташувався на горі висотою 68 м над рівнем міста (місто 120 м над рівнем моря).

Географічно Паланок знаходиться на перехресті різних торгових шляхів країн західної Європи:

– 30-40 км від кордонів Угорщини та Словаччини (західна сторона)

– 65 км і ви вже в Польщі (північна сторона)

– 55 км до кордонів Румунії (південна сторона)

Головне призначення – охорона кордону угорського королівства.

Загадкова споруда складається з трьох частин – Нижній, Середній і Верхній Замок, по обох сторонах від мосту підносяться бастіони висотою 14м. Товщина стін цих потужних бастіонів в основі досягає до 3,5м.

9. Замок-палац графів Шенборнів

Унікальний палац, у якому 365 вікон, 52 кімнати та 12 вхідних дверей приховує у собі безліч загадок. Навпроти замку – ставок, який за формою збігається з кордонами Австро-Угорської імперії в ті роки. У будівлі замку розташувався санаторій “Карпати”, можна зайти, проте дивитися там особливо нічого. Уваги заслуговує камін і лампа. Біля замку є гарний парк з унікальними рослинами і вольєр з тваринами. Як дістатися: З Чинадієво виїхати на трасу Мукачево-Свалява, далі – пішохідний мост над дорогою, який веде від залізничної станції “Карпати” прямо до замку. Також можна дістатися поїздом до цієї ж станції прямо з Києва, а на автобусі легко доїхати з Ужгорода та Мукачева.

10. Гірськолижний курорт “Драгобрат” – найбільш оснащений та популярний курорт Закарпаття.

Курорт Драгобрат – один з найпопулярніших місць для катання в усій Україні. Вона обумовлюється висотами, на яких облаштовані траси. Інфраструктура Драгобрату створена грамотно, а  тому саме там найбільш високогірний курорт країни (мінімальні висоти починаються від 1400 метрів, найвищі — на вершині гори Стіг, 1707 метрів).

Драгобрат багатий на траси, адже їх обладнаних на території курорту – більше десяти, та ще й різних рівнів складності: від «зелених» спусків для новачків до «чорних» для професіоналів. Кожна траса на курорті обслуговується підйомником (деякі працюють на кілька спусків). Схили гори Стіг підійдуть для прихильників «цивілізованого катання».

Гірськолижний комплекс не має єдиного скі-пасу, тому що різні підйомники належать різним операторам. Два бугельні витяги компанії «Драгобрат»по схилах гори Стіг прокладені  (довжиною близько 1 кілометра кожен), а третій бугель і сусідня крісельна дорога належать оператору «Вершина Карпат», при цьому тільки крісельний підйомник веде на саму вершину гори.

Яна Тимчук

Додавайте "Україна Неймовірна" у свої джерела Google Новини