Сто років тому делегація УНР підписала Брестський мирний договір

2160

9 лютого 1918 року делегація Української Народної Республіки підписує мирний договір із державами Четверного союзу – Німеччиною й Австро-Угорщиною, а також їхніми союзниками – Османською імперією та Болгарією. Увійшов в історію як Берестейський мир. Саме Брест-Литовський мирний договір став першим мирним договором у Першій світовій війні.

Українська делегація в Брест-Литовську

Про це повідомляє gazeta.ua

Центральна Рада перебувала у складному становищі, оскільки її діячі побоювались, що в разі підписання мирної угоди більшовиків з німцями ніким не визнана УНР може стати розмінною монетою для більшовиків і трофеєм переможців. Тому 25 грудня 1917 року делегація УЦР на чолі з Голубовичем прибула до Бреста і розпочала самостійні переговори з країнами Четвертного блоку. За договором, підписаним уночі, УНР виходила з Першої світової війни, її визнали незалежною і рівноправною державою. Західноукраїнські землі Холмщина й Підляшшя входили до складу УНР. Німецька та Австро-Угорська імперії зобов’язувалися допомогти Центральній Раді звільнити територію України від більшовиків. Центральна Рада мала постачати до Німеччини й Австро-Угорщини продовольство. Таємним протоколом передбачалося об’єднання Східної Галичини й Буковини і створення Коронного краю з автономією у складі Австро-Угорщини.

Сторони відмовлялися від взаємних претензій на відшкодування збитків, спричинених війною, обмінювалися військовополоненими і зобов’язувалися відновити взаємні економічні відносини. Підписання Берестейського договору врятувало УНР від повного розгрому у Першій російсько-українській війні – 9 лютого півмільйонний контингент автро-німецьких військ зайняв територію України, змусивши звільнити захоплений більшовиками 5 лютого Київ.

3 березня 1918 року мирний договір у Бересті уклали більшовицький уряд Росії та Четверний союз. Від Росії відокремлювалися Польща, Литва, Естонія, Латвія і частина Білорусі. Росія зобов’язувалася визнати право українського народу на самовизначення, законність влади Центральної Ради на території України й укласти з нею мир. Цей договір уряд більшовиків анулював 13 листопада 1918 року – у зв’язку з капітуляцією Німеччини у Першій світовій війні.

Додавайте "Україна Неймовірна" у свої джерела Google Новини