8 травня українці разом з усім цивілізованим світом вшановують пам’ять полеглих в боях Другої світової війни 1939-1945 років, а також загиблих в полоні, закатованих у концтаборах, страчених без суду та слідства, розстріляних у гетто і зниклих без вісти внаслідок політики окупаційних режимів.
Відповідну традицію було закріплено на державному рівні лише після перемоги Революції Гідності, у 2015-му, нагадує Еспресо.TV.
Цей день обрано тому, що саме 8 травня 1945 року вступила в силу капітуляція Німеччини.
Відповідний указ було підписано 24 березня 2015 року тодішнім президентом Петром Порошенком.
21 травня того ж року набув чинності закон України “Про увічнення перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939-1945 років”.
Пам’ятний день встановлений з метою “гідного вшанування подвигу українського народу, його визначного внеску у перемогу Антигітлерівської коаліції у Другій світовій війні, висловлення поваги усім борцям проти нацизму, увічнення пам’яті про загиблих”.
Символом Дня пам’яті є червоний мак з чорним колом посередині, що уособлюють кривавий слід від кулі, і гасло “1939-1945. Ніколи знову”.
Що дуже важливо, окрім вшанування полеглих ще одним значенням сьогоднішніх пам’ятних заходів є примирення, позаяк частина українських воїнів вважала СРСР значно більшим ворогом, ніж Німецький Рех, а тисячі українців та українок в лавах УПА одночасно протистояли і навалі із Заходу, і поневолювачам зі Сходу. Не варто також забувати й методи ведення війни сталінських командирів, які не рахувалися з життями простих солдат.
Раніше ж усі пам’ятні заходи з нагоди закінчення Другої світової війни в Україні на офіційному рівні відбувалися як і в СРСР, та в сучасній Росії, тобто винятково 9 травня.
За оцінкою політологів, за правління Путіна 9 травня взагалі перетворилося на де-факто головне пропагандистське військово-політичне свято країни-агресора.
Довідка
За даними Українського інституту національної пам’яті, до лав Червоної армії було мобілізовано понад 7 млн українських синів і доньок.
В арміях союзників воювали 250 тис., а в Українській повстанській армії – понад 100 тис. вояків. Таку кількість упівських бійців, не менше ста тисач, наводять документи з радянських архівів.