Сьогодні офіційно стартувала медична реформа: які зміни чекають на українців

3892

Сьогодні, 30 січня, набув чинності Закон України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» № 2168-VIII від 19.10.2017. А це значить, що офіційно стартувала медична реформа.

Про це повідомили у прес-службі МОЗ.

Підготовчий етап впровадження медичної реформи триває ще з минулого року. Тепер є законні підстави прийняти низку рішень, щоб вчасно реалізувати заявлений раніше план реформування первинної ланки охорони здоров’я.

Уже триває підготовка до створення Національної служби здоров’я України — національного страховика, який укладатиме договори із закладами охорони здоров’я та закуповуватиме у них послуги з медичного обслуговування населення.


«Тепер зможемо оголосити конкурс на посаду голови НСЗУ та двох його заступників. Плануємо, що до липня НСЗУ буде утворена та розпочне роботу», – повідомили в МОЗ.

Також розпочався процес автономізації медзакладів – перетворення медичних закладів у комунальні некомерційні підприємства. У такому статусі вони зможуть укласти договори з Національною службою здоров’я України та отримувати пряме фінансування за надані послуги з Державного бюджету.


«Звертаємо увагу керівників медзакладів на важливість ознайомлення з законодавством та нашими рекомендаціями щодо процесу автономізації», – зазначили в МОЗ.

Для входження в реформу заклад первинної медичної допомоги має обрати медичну інформаційну систему (МІС) та підключитися до електронної системи охорони здоров’я, яка наразі працює в тестовому режимі. Привести матеріально-технічне забезпечення закладу у відповідність до Табелю технічного оснащення.


«Українці почнуть вибирати лікаря первинної допомоги (сімейного лікаря, терапевта, педіатра) і підписувати з ними Декларації з квітня 2018 року. До цього часу підписання Декларацій про вибір лікаря відбувається у пілотному режимі», – додали у міністерстві.

Декларація — це свого роду контракт із сімейним лікарем. Про це в інтерв’ю ІА Дивись.info розповів експерт групи «Реформа системи охорони здоров’я» Реанімаційного пакету реформ Олександр Ябчанка.


«Змінювати сімейних лікарів можна за бажанням і без прив’язки до місця реєстрації. Відтак, пацієнт має право обирати не лише серед персоналу найближчої поліклініки, а й серед медпрацівників інших установ… Держава відходить від принципу утримання закладів охорони здоров’я і переходить до принципу закупівлі послуги у тих, хто її надає. Це послуги з гарантованого пакету. Один з ключових принципів — вона закуповує їх там, куди пішов пацієнт, а не так, як зараз: коли гроші розподіляються між усіма лікарнями порівну. Від кількості декларацій залежатиме кількість грошей, які держава буде давати на заклад. Таким чином, лікар стає основним джерелом прибутку для закладу», – сказав Олександр Ябчанка.

Що варто знати про медичну реформу

«Гроші ходять за пацієнтом». Тепер гроші виділятимуться не на медичний заклад, а на конкретного пацієнта. Це змусить лікарів підвищувати кваліфікацію та конкурувати. Якщо у медика буде менше пацієнтів, відповідно його зарплата буде меншою.

Де тепер отримувати медичні послуги. Щоб отримувати медичні послуги, українцям потрібно обрати лікаря. Це можна зробити незалежно від свого місця проживання, незалежно від того, де лікар працює – в поліклініці, приватній клініці чи має власну практику.

Чи можна змінювати лікаря. Так, до того ж робити це можна скільки завгодно. Факт вибору нового лікаря автоматично анулює декларацію про вибір попереднього. Така процедура буде можливою внаслідок використання електронної системи. Кошти новому лікарю надійдуть вже з нового кварталу. Крім того, сімейний лікар – не означає, що лікар для всіх членів сім’ї. Кожен член родини може обирати собі свого медика.

Якою буде зарплатня медиків. Лікар отримає свободу працевлаштування і зможе обирати, працювати як найманий працівник, чи як приватний підприємець. Зарплатня медика залежатиме від кількості пацієнтів, яких він обслуговує. Медику дозволено обслуговувати до 2000 пацієнтів (в окремих випадках можна більше). Середня ставка для сімейного лікаря за приписану людину у 2018 році становитиме 370 гривень, також лікар первинної ланки матиме окремий бюджет на аналізи для пацієнтів. За розрахунками законотворців, заробітна плата медиків повинна зрости в 6 разів.

Які медичні послуги будуть безкоштовними. У гарантований пакет первинної медичної допомоги увійде така допомога сімейного лікаря, він:

спостерігає за станом здоров’я пацієнтів за допомогою різних досліджень, діагностує та лікує найбільш поширені хвороби, травми, отруєння, патологічні, фізіологічні (під час вагітності) стани;

супроводжує пацієнтів із хронічними захворюваннями;

надає невідкладну допомогу;

направляє пацієнта для надання йому вторинної (спеціалізованої) або третинної (високоспеціалізованої) меддопомоги;

проводить профілактику: вакцинацію, огляди та дослідження пацієнтів з груп ризику;

надає консультації.

Також пацієнти мають право на гематологічні дослідження (загальний аналіз крові з лейкоцитарною формулою), біохімічні й імунохімічні дослідження сироватки крові (глюкоза крові, загальний холестерин, аналізи сечі загальний аналіз сечі), інструментальні методи дослідження (електрокардіограма (ЕКГ) у стані спокою, мікроскопія харкотиння), швидкі тести (швидкі тести на ВІЛ, вірусний гепатит, сифіліс).

Що таке «зелений список». Це державний гарантований пакет медпослуг і ліків. Завжди на 100 % будуть покриті невідкладна допомога, первинна допомога та паліативна допомога. Негайне лікування в екстреній ситуації буде оплачено завжди. Цей обсяг зафіксовано в законі та його не можна зменшити.

Які медичні послуги будуть платними для пацієнтів. З початком медреформи більшість медичних послуг буде безоплатними для пацієнта, але платними для держави.

Щороку Верховна Рада затверджуватиме програму медичних гарантій разом із державним бюджетом на наступний рік. Відповідно обсяг послуг у програмі медичних гарантій залежатиме від розміру фінансування з державного бюджету. Перша програма медичних гарантій буде ухвалена у 2019 році на 2020 рік.

До 2020 року головна задача Міністерства охорони здоров’я, Уряду і Парламенту зібрати реальну статистику захворюваності, розрахувати справедливі тарифи на кожну послугу та виділити достатньо коштів, щоб закупити потрібну кількість послуг і ліків. Зробити все, щоб у 2020 році українці отримували максимальну кількість медпослуг за державний кошт, а перелік платних послуг був мінімальним.

Чи можна звернутись до вузького спеціаліста без направлення. Фінансування вторинної і третинної ланки за новою моделлю розпочнеться у 2019 році і буде вводитися поступово за кожною послугою до 2020 року. До цього часу система на рівні вторинної ланки буде працювати так само, як вона працює зараз.

Звернення до лікарів-спеціалістів, призначені сімейним лікарем, будуть оплачуватися Національною службою здоров’я (після початку виплат за ці послуги в новій системі). Держава також оплачуватиме візити без направлення до гінеколога та психіатра.

Якщо пацієнт звертається до лікарів-спеціалістів за власним бажанням, він самостійно сплачує вартість візиту.

Це тільки перший крок на шляху реформування медицини, яке має тривати протягом трьох років.

Джерело: dyvys.info

Додавайте "Україна Неймовірна" у свої джерела Google Новини