Ровесник Колумба і вчитель Коперника: як українець видав свою книгу в Римі

2075

535 років тому було вперше надруковано книгу українського автора Юрія Дрогобича – ректора Болонського університету.

З того часу минуло понад п’ять століть. Саме в 1483 році 7 лютого в Римі, в друкарні Еухаріуса Зільбера була надрукована перша книга українського автора. Це була робота ректора Болонського університету Юрія Дрогобича – астрологічний трактат, написаний на латині “Прогностична оцінка поточного року магістром Юрієм Дрогобичем з Русі, доктором мистецтв і медицини Болонського університету”.

До наших днів дійшли лише два примірники, які зберігаються в бібліотеках Ягеллонського університету в Кракові та богословського факультету Тюбінгенського університету в Німеччині.

Цікаві факти про Юрія Дрогобича і саму книгу:

  • Його робота – це астрологічний календар, в якому автор намагається передбачити земні події в 1483 році на основі розташування зірок і дослідження небесних явищ. В результаті, Дрогобичу вдалося з точністю до хвилини передбачити час двох майбутніх місячних затемнень.
  • Що стосується самого Юрія Дрогобича, то це його друге прізвище, яке збігається з назвою рідного міста Юрія, уродженця Галичини. Справжнє ім’я – Юрій Котермак, український вчений, географ, астроном, лікар, філософ, астролог і мандрівник.
  • Його називали – “пан магістр Георгіус з Русі” ще перед обранням на “майже недосяжну” ректорську посаду.
  • Дослідники вважають, що Юрій Котермак-Дрогобич народився приблизно між    1448- 1452 роками. Він був ровесником Йоганна Гутенберга і одного з найвідоміших мандрівників в історії людства – Христофора Колумба (1451 року народження).
  • Серед учнів Юрія був славний польський астроном Микола Коперник, автор геліоцентричної системи світу, що поклала початок першій науковій революції.
  • Найголовнішим досягненням життя Юрія Дрогобича – “пана Георгіуса з Русі” – стало його обрання 24 березня 1481 ректором Болонського університету медицини і вільних мистецтв. В історію університету він увійшов під іменем “Джорджо да Леополі” – Юрій зі Львова.

Джерело: segodnya.ua

Додавайте "Україна Неймовірна" у свої джерела Google Новини