Рівно 1000 років тому, 24 травня 1018 року, була освячена найдавніша святиня України – Софія Київська

2485

Одна з головних християнських святинь Східної Європи – Софійський собор святкує 1000 років з дня освячення і першого богослужіння.

Фото: sofiyskiy-sobor.polnaya.info/ua/

Про це інформує Сьогодні.

Згідно з “Повістю временних літ” собор був побудований 1037 року князем Ярославом Мудрим після перемоги над печенігами, однак, як з’ясували вчені нацзаповідника “Софія Київська”, звели святиню в другому десятилітті XI століття, заклали 4 листопада 1011 року, а освятили 24 травня (за старим стилем 11 травня) 1018 року. Будувати собор почав князь Володимир Великий, а завершив Ярослав Мудрий.

За тисячу років храм пережив часткові руйнування, пограбування, пожежі. Тут коронували і ховали князів, були створені перші відомі на Русі бібліотека та школа. Нинішній вигляд собор придбав в 1740-х роках, після перебудови, яка почалася наприкінці XVII століття. Перший іконостас був виготовлений і встановлений в 1637-1638 роках Київським митрополитом Петром Могилою. 1934 року врата іконостасу собору комуністи розрізали на шматки для переплавки, проте 1977 року кілька фрагментів вдалося знайти в запасниках Києво-Печерської лаври. Відновили врата тільки в 2000-х.

Стіни храму прикрашають 260 кв. м мозаїк і 3000 кв. м фресок XI століття, а також понад 7000 графіті, що датуються ХІ – початком XVIII століття. Їх продовжують вивчати.

“Під час реставрації на західних хорах (північна вежа) торік ми знайшли напис XVIII століття, про який до цього нічого не знали. Він пояснював сюжет живопису, який не зберігся. Проведено великий об’єм роботи з вивчення вірменських написів XVI століття”, – говорить заступник гендиректора нацзаповідника В’ячеслав Корнієнко.

За його словами, заплановано вивчення й історії, близької до нашого часу, наприклад реставраційних робіт, які проводилися в XIX-XX століттях.

Додавайте "Україна Неймовірна" у свої джерела Google Новини