Рахунки та покупки: держава затіяла масштабну перевірку українців

930
Рахунки та покупки: держава затіяла масштабну перевірку українців

Субсидії – одна з основних статтей витрат державного бюджету. Приблизно 70 млрд грн – стільки витратять на комунальні знижки в цьому році. Для порівняння, дворазове підвищення пенсій всім військовим обійдеться казні приблизно в 7 разів дешевше. Після зростання тарифів на комуналку уряд максимально спростив процедуру надання субсидій. Заповнити потрібно всього лише декларацію та заяву. І ніяких довідок. Минулої зими субсидію отримувала практично кожна друга сім’я, частина з них дійсно користуються допомогою, інші паразитують на недоліках системи. Тіньові доходи, незадекларовану прибуток від здачі нерухомість в оренду – все це дозволяє отримувати допомогу від держави тим, кому вона не потрібна.

Днями Міністерство фінансів презентувало своє рішення – законопроект про верифікацію. Причому перевіряти збираються не тільки субсидіантыв, а й пенсіонерів, безробітних, тобто всіх, хто отримує будь-яку допомогу від держави.

“Обозреватель” розібрався, як збираються перевіряти українців, і хто ризикує.

Банківські рахунки, реєстри і покупки: дізнаються про все

Створити єдину інформаційну платформу, куди буде стікатися інформація з різних реєстрів, держвідомств – перше, що необхідно зробити для якісної верифікації, впевнені в міністерстві. Доступ до цієї платформи обмежать, що нібито забезпечить збереження персональних даних. Подібні бази інформації існують і в інших країнах, в Україні ж ще кілька років тому списки пільговиків велися на папері, а єдиної бази субсідіантов не існувало.

Якщо законопроект приймуть, інформація про кожного, хто звернувся за допомогою, потрапить на спеціальну платформу. Тут можна буде побачити все: відкриті банківські рахунки і залишки по ним, інформацію про фактичне місце проживання, паспортні дані, ІПН, дані з податкової і т.д. Крім того, платформу будуть поповнювати даними з різних реєстрів. Зареєстрована машина або нерухомість, велика покупка – все це можна відстежити через реєстри або банківський рахунок.

Перевіряти будуть в три етапи: до того, як дати допомогу, під час отримання допомоги і після. Згідно із законопроектом, якщо, наприклад, субсідіант почав заробляти більше і втратив право на знижку, Міністерство фінансів має право ще три роки після цього стежити за ним. “Дозволяється верифікація інформації про реципієнтів, які не отримують допомогу в період до 3 років”, – йдеться в законопроекті.

Якщо під час верифікації виявили порушення, Мінфін повинен звернутися до того відомства, який призначив цю виплату. Це може бути Пенсійний фонд, Міністерство соціальної політики і т.д. Після цього є 15 днів щоб все ще раз звірити і прийняти рішення, забирати допомогу, або це помилка в реєстрі.

Згідно з документом, сума неправомірно отриманої допомоги повертається державі в установленому законами розмірі. Якщо мова йде про субсидії, то доведеться повернути повну суму незаконної знижки. Для прикладу, якщо українець купив собі телевізор вартість 50 999 грн (будь-яка сума від 50 тис.грн), а до цього поповнив свою карту на 70 тис. грн, Мінфін може виявити таку покупку, субсидію знімуть, а якщо з’ясуватися, що гроші на телевізор українець заробив в “тіні”, і його реальна зарплата 30 тис., а не 3,7 тис., як він задекларував, то всю субсидію доведеться повернути в бюджет.

Як пояснили в Міністерстві фінансів, якщо документ ухвалять, то перевіряти українців по-новому будуть вже з січня наступного року. Законопроект уже погодили з Міністерством економічного розвитку і торгівлі, Мінсоцполітики, Пенсійним фондом і Державною службою зайнятості.

На цьому перевірки не закінчуються

Своє бачення, як треба перевіряти українців, є і у Міністерства соціальної політики. І якщо Мінфін пропонує використовуватися електронні системи і єдину онлайн-платформу, то їх колеги вважають, що якісно перевірити можна, тільки постукавши в двері і оглянувши “матеріальні умови життя”.

Так, в Мінсоцполітики розробили законопроект про соціально інспекції. Перевіряючі, якщо пропозиція підтримають в Раді, отримають право стукати в двері і оглядати житло. Правда, без дозволу ніхто зайти не зможе, але якщо не впустити, то це може стати підставою для ініціювання аудиту. Тоді чиновники пильно вивчатимуть, чи не приховує українець частину доходів. А приховувати українцям дійсно є що. За оцінками Міжнародної організації праці, до 40% українців тримають в руках конверти із заробленими грошима щомісячно. Зрозуміло, ці гроші ніяк не відображаються в деклараціях, реєстрах.

В інтернеті можна знайти десятки оголошень про оренду квартир з уже оформленою субсидією. Власники такого житла фактично порушують відразу два правила: оформляють знижку не за місцем свого фактичного проживання і приховують дохід від здачі оренди в нерухомість (інакше б субсидію не дали). Чиновники не мають права без підстав перевіряти таких “пільговиків”. Якщо ж в Україні створять інститут соціально інспектора, то “ревізор” зможе з’явиться в таку квартиру з візитом і забрати субсидію.

Додавайте "Україна Неймовірна" у свої джерела Google Новини