Перші хвилини звільнення табору Аушвіц. Унікальні ФОТО

2287
Воїни 100-ї Львівської дивізії 1-го Українського фронту відкривають ворота концтабору Аушвіц

27 січня 1945 року браму табору Аушвіц відкрили солдати 100-ї Львівської дивізії з батальйону майбутнього Героя України, полтавчанина Анатолія Шапіро.

Аушвіц

Цей момент був зафіксований іще одним вихідцем з України – киянином Володимиром Юдіним, фотокореспондентом газети “За честь Батьківщини” Першого Українського фронту. Про це пише ІП.

Ці унікальні фото зберігаються у Центральному державному кінофотофоноархіві України ім. Г.С. Пшенічного і стали частиною виставки “Концтабір Аушвіц – український вимір. Дослідження, документи, свідчення”, що відкрилася у Національному музею історії Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років.

Володимир Юдін відзняв кілька роликів фотоплівки у день звільнення табору Аушвіц та наступні дні. Вони стали одним з перших свідчень про один з найбільших злочинів нацизму – Голокост.

Володимир Павлович Юдін народився у 1906 р. у м. Києві. У 1926 р. закінчив Київський фізкультурний технікум, вчителював у школах Києва.

Від 1930 р. фотокореспондент київських газет і журналів. З перших днів війни був на фронті. Учасник Сталінградської битви, фотокореспондент при політвідділі 21 армії Сталінградського фронту.

Від червня 1943 р. – фотокореспондент газети Воронезького (згодом – 1-го Українського) фронту “За честь Батьківщини”.

Нагороджений орденами Червоної Зірки, Вітчизняної війни ІІ ст, медалями. У повоєнний час жив в працював у Києві. Помер у 1985 р.

20 фотографій публікуємо у цій підбірці.  Деякі з них публікуються вперше.  ПОПЕРЕДЖЕННЯ: Деякі фото містять зображення нерекомендовані для перегляду дітям та людям із вразливою психікою.

Воїни 100-ї Львівської дивізії 1-го Українського фронту відкривають ворота концтабору Аушвіц
У цьому фото найголовніше – очі маленького хлопчика
“Труд звільнює” – написано над брамою концтабору
Через браму концтабору пройшло 1 300 000 бранців. Переважна більшість – у один бік
На момент звільнення у таборі лишилося близько 7 000 в’язнів

Близько 60 000 в’язнів були виведені нацистами з концтабору Аушвіц раніше – під час так званого “маршу смерті”
Одна людина в натовпі привернула особливу увагу фотографа
Ця світлина Володимира Юдіна стала однією з ікон часу
Десятки тисяч окуляів, власники яких були знищені у концтаборі
Сотні тисяч особистих речей були зібрані на спеціальних складах

Жалобна процесія під час поховання в’язнів концтабору Аушвіц після звільнення з’єднаннями 1-го Українського фронту
Радянські воїни у почесній варті під час поховання в’язнів концтабору

Колишні в’язні від’їжджають з табору додому

На місці злочину залишилося завивати холодному вітру серед руїн крематорія, знищеного нацистами перед втечею

 

Нагадуємо, Аушвіц – один із найбільших концентраційних таборів нацистської Німеччини, який розташували на території Польщі (біля м. Освенцим) впродовж 1940-1945 рр. Аушвіц став для світу символом Голокосту, геноциду й терору.

Вчені вважають, що через концтабір Аушвіц пройшло щонайменше 1,3 млн осіб, з яких 1,1 млн були знищені.

Окрім євреїв та поляків, які представляють дві найбільш постраждалі групи, виокремлюють представників інших національностей, серед яких – і українців.

Дослідники припускають, що в’язнями концтабору Аушвіц було близько 110 тис. осіб-вихідців з України: військовополонені червоноармійці, члени Організації українських націоналістів, депортовані за спротив вивезенню на примусову працю або втікачі з цих робіт, зокрема – близько 95 тисяч закарпатських євреїв.

17-21 січня 1945 року близько 60 тисяч в’язнів, які могли рухатися, нацисти змусили пішки відійти (т.зв. “марш смерті”) в тил Третього Рейху.

27 січня 1945 р. війська 60-ї армії 1-го Українського фронту звільнили понад 7 тис. залишених в’язнів концтабору Аушвіц.

Згідно з резолюцією № 60/7 Генеральної Асамблеї ООН, день 27 січня відзначається як Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту.

Матеріал підготовлений співробітниками Українського інституту національної пам’яті

Додавайте "Україна Неймовірна" у свої джерела Google Новини