Мудрі роздуми психолога Михайла Литвака про щастя та способи його досягнення

1166
Мудрі роздуми психолога Михайла Литвака про щастя та способи його досягнення

Психолог Михайло Литвак ділиться роздумами про щастя та шляхи його досягнення.

Кожна людина народжена для щастя. Однак, чи багато тих, хто може сказати, що він дійсно щасливий? Мабуть, лише одиниці з вас дадуть ствердну відповідь. Так, що ж для цього потрібно?

Щастя полягає в тому, щоб загальний вміст полягав в трьох поняттях: «хочу», «можу» і «мушу».

Але у нас найчастіше вони не збігаються. Якщо я хочу, то у мене не виходить. Якщо я мушу, то мені це не подобається. Як привести свої справи в порядок? Якщо ви хочете, але не можете, то спробуйте навчитися. Будь-яка діяльність, робота хороша. Необхідно просто почати діяти.

У нас виникають різні бажання. Але їх теж важливо сортувати. Наприклад, бажання випити є протиприродним. Воно призводить до гальмування розвитку особистості. Від подібних суперечливих бажань потрібно позбавлятися. Дії повинні вести до розвитку особистості. Стратегія роботи над собою полягає в тому, щоб якомога більше вміти. Людина в першу чергу прагне до задоволення своїх бажань.

Коли ви вибираєте мету, то, перш за все, дізнайтеся, чи веде до неї та дорога, якою ви повинні йти. Якщо це не ваш шлях, то необхідно розвернутися. На правильний шлях нам підказують внутрішні сили.

Відомо, що дерево прагне рости вгору. Якщо у нього не виходить, то воно починає пускати гілки в бік. Коли перешкода на його шляху зникає, то воно знову проростає вгору.

Якщо почали думати – виріште, а якщо вирішили, то дійте.

Головне – діяти, не треба вагатись. Не слід боятися помилок, невдача в сім разів корисніша за успіх.

Неприємності допомагають усвідомити свої помилки і наступного разу поводитися правильно. Чому саме сім разів? У мозку позитивні емоції займають 35%, а негативні – 5%. Тому коли людині погано, вона починає думати. Невдачі тримають нас в тонусі, їх не потрібно боятися, без них немає розвитку.

З цього приводу хотілося б згадати легенду про Полікратовий перстень.

Полікрат, правитель о. Самоса, був дуже щасливий. Єгипетський цар Амасіс дав йому пораду. Він сказав, що якщо далі продовжувати в тому ж дусі, то в будь-який момент удача перетвориться у велику невдачу, і для того щоб уникнути заздрості богів, слід вибрати цінну річ і викинути її. Полікрат вибрав свій улюблений перстень і закинув його далеко в море. Ця втрата дуже засмучувала правителя. Але одного разу рибалка зловив рибу, яку прямо подав на царський стіл. Коли кухар почав готувати страву, то дістав з неї загублений перстень. Знову Полікрату неймовірно пощастило, і він став занадто покладатися на свій успіх. В черговий раз він напав на сусідню державу, що призвело до страшної загибелі правителя.

Не намагайся змінити обставини та інших людей. Змінюй себе і пристосовуйся до обставин.

Обставини намагаються змінити психічно незрілі особистості. В ідеалі необхідно поміняти себе і своє бачення ситуації. Наприклад, я раніше боявся висоти і уникав поїздок в гори. Вони пробуджували в мені паніку, тривогу. Зараз гори ваблять і хвилюють мене. Що сталося? Чи змінилися гори? Ні, вони залишилися тими ж. Я змінив себе. Психічно зріла і психічно незріла людина можуть перебувати в одному місці, але при цьому жити в різних світах.

Ознаки психічної зрілості:

    • Зріла особистість діє.
    • Людина, психічно незріла, всі зусилля спрямовує на влаштування особистого життя. Для зрілої особистості важливішими є справи, придбання незалежності. Приватне у такої людини влаштовується само собою. У моїй практиці зустрічалися невдахи, які скаржилися на проблеми з пошуком другої половини. Я радив їм почати більше заробляти. І, дійсно, через якийсь час їхнє особисте життя налагоджувалося, інакше кажучи, з’являлося набагато більше варіантів вибору другої половини.
    • Потреби зрілої з психологічної точки зору людини залежать від її успіхів. Незріла людина копіює їх і збільшує розміри.
    • Зріла особистість влаштовує свої справи самостійно, незріла хоче, щоб за неї це зробив хтось інший.
    • Психічно незріла людина турбується, як вона виглядає. Зріла особистість про це не турбується. Але при цьому вона завжди виглядає добре.
    • Незріла особистість прагне зайняти високе положення. Така людина хоче мати багато, але при цьому не займається особистісним зростанням. До зрілої особистості становище приходить само собою. Це є продуктом особистісного зростання.

Багато моїх підлеглих відчувають труднощі через те, що вони намагаються здаватися кимось. Насправді потрібно бути самим собою. Так, є один цікавий експеримент: станьте навшпиньки і засічіть час, який простоїте. Чи довго у вас вийшло? Напевно, не довго щ це не ваш зріст. Ви не можете втриматися в такому положенні тривалий час. Але духовне зростання безмежне.

Треба ставити тільки найвищі цілі, так як до маленької веде тільки один шлях, до великої – багато.

Звичайно ж, при цьому не варто забувати, що цілі повинні бути реальними. Згадайте, життя ви почали зі сперматозоїда, якому потім треба було посісти перше місце серед мільйонів інших. Маленька мета ні до чого не приведе, велика дозволить досягти хоч чогось. Наприклад, вічний двигун можна винайти? Ні, і не треба цим займатися. Аналогічно, як і перевиховати іншу людину у вас ніколи не вийде, можна і не намагатися. Ставити маленькі цілі характерно для невротичних натур.

Людині потрібно сподобатися трьом людям: собі, начальнику і сексуальному партнерові.

При цьому, слід враховувати, що з дружиною (чоловіком) можна розійтися, а з роботи звільнитися. І тільки від себе нікуди не дітися. Тому в першу чергу подобатися потрібно собі. Багато людей сперечаються з цим твердженням, згадуючи про дітей. Вони тільки на четвертому місці. Діти підуть, причому набагато раніше, ніж це відбудеться фізично. У 12-14 років вони вже починають зневажати батьків, не розуміти їх. У 20 років при правильному вихованні дитина йде з дому і повністю відділяється. Але сім’я, якщо побудована правильно, може проіснувати набагато довше, і 40, і 50 років.

Не можна жити тільки заради дитини. Її треба виховувати так, щоб вона сама себе могла прогодувати вже років в 20. Причому, треба розірвати не тільки з дітьми, але і з батьками. Розвиток пов’язаний з тим, що наші діти нас не слухаються. В іншому випадку ми б жили в печері. Будь-яка новизна викликає протест.

Можна виділити три стадії впровадження інновацій:

      1. цього не може бути;
      2. в цьому щось є;
      3. тільки так і повинно бути.

Керують тільки рухомим автомобілем

Хотілося б сказати трохи і про те, що називають долею. Як вийти зі сценарію життя? Спочатку людина запрограмована на зростання, але починають діяти «віруси», і вона робить кола. За долею людина повинна просуватися все вище. Ще Маслоу говорив, що скаргам кінця не буде, але за їх рівнем можна оцінити рівень потреб. Наприклад, людина скаржиться на відсутність авто – це одне, а якщо вона бажає гараж, то це зовсім інший рівень. Щоб змінити долю – потрібно вийти зі сценарію. Змінюйте себе, тоді зміниться сценарій. І головне, що необхідно – бути про себе хорошої думки.

Ми всі винятки, створені в єдиному екземплярі, тому завжди перші. Не слід копіювати іншого, потрібно робити себе. Усім відоме прислів’я про те, що солдат повинен мріяти стати генералом. З роками я його переосмислив. Я прийшов до висновку про те, що треба мріяти стати генералом, щоб бути хорошим солдатом. Якщо ти нічого не робиш, як тобі можна допомогти? З болота своєї долі треба вилізти. Головне, щоб багнюка, що залишилася на вас після цього, не проросла і знову не затягнулася.

Не бійтеся виглядати дурним, бійтеся ним бути. Це прописана відома істина. Не слід боятися осуду. Потрібно використовувати свої можливості, але не слід виходити за їх рамки.

Працюйте на себе. Не треба думати про інших

Якщо діяти таким чином, то можна помітити, наскільки швидко збільшиться якість діяльності. Адже результатом, по суті, вважається продукт правильно організованої діяльності. Наприклад, для лікаря головне полягає в тому, щоб правильно призначити лікування. Не варто турбуватися, що рекомендації не будуть виконувати, це не справа фахівця. Необхідно перестати орієнтуватися на інших і зосередитися на своїй роботі.

Якщо хочеш зберегти себе, не оцінюй себе так, як оцінює тебе сусід.

Ще в середні віки знаменитий письменник говорив: «Я можу змусити говорити про себе добре, але змусити думати добре не вийде». Тому не потрібно оглядатися на інших. Важливо дотримуватися свого шляху. За щастям ходити не потрібно. Людина в пошуках щастя нагадує стареньку, яка загубила окуляри, які знаходяться на її голові. Один з поширених афоризмів полягає в тому, що, якщо хочеш дізнатися, де твій головний ворог – подивися в дзеркало. Тільки ми самі можемо собі нашкодити. І тільки ми можемо все виправити. Саморозвиток і самопізнання – ось єдиний ключ, що веде до успіху.

Джерело: tutkatamka.com.ua

Додавайте "Україна Неймовірна" у свої джерела Google Новини