“Марина плакала, коли моє волосся почало сипатися на землю”

1061

— Люди постійно зиркають на Іринку. Вона через це засмучується. Я пообіцяла їй стати, як вона. Дівчинка у відповідь просто обійняла мене, — каже вінницька волонтерка 32-річна Оксана Мельник.FF

Повідомляє Gazeta.ua

Оксана Мельник сидить у центрі Вінниці з доньками — Мариною (ліворуч) і Яніною. Діти навчаються у школі вільного виховання, матір працює в дитячому магазині і займається волонтерством Фото Надія Сироватко

Вона та її доньки 8-річна Марина і Яніна, 4 роки, поголили голови. Так підтримали свою подругу 8-річну Ірину Хімич із рідкісним захворюванням — прогерією. У 7 років вона сильно постаріла внаслідок генетичної мутації. Один рік для Ірини йде за 8–10. Дитина має всі ознаки літньої людини. Одним із проявів хвороби є облисіння.

З родиною Оксани Мельник зустрічаюся в обід перед вінницьким центральним універмагом. Тут завжди людно. Обидві її доньки — без головних уборів, підстрижені майже “під нуль”, із яскравими сережками-гвоздиками. Весь час горнуться до матері. Люди оглядаються на трійцю.

— З Іринкою та її матір’ю познайомилася в січні у парку розваг “Дитяча планета”. Там працюю, — говорить Оксана. — Дівчинка — розумна. Складає конструктори “лего”, малює картини, ліпить із пластиліну дивовижно точні скульптури. У перший день знайомства вона запросила на смажену картоплю додому. Я сфотографувала дівчинку на телефон. Фото показала донечкам. Захотіли познайомитися, зараз дружать.

25 червня Оксана постриглася під 6 мм.

— Стриглася дома в Іринки у присутності своїх доньок, — продовжує. — Іра від захвату плескала в долоні та знімала на відео. Марина розплакалася. Її злякало моє волосся на підлозі. Я зупинила стрижку. Пояснила доньці, що з волоссям чи без усе одно залишуся її мамою. Коли Марина сказала, що і лисою любитиме мене, то закінчила процедуру.

За місяць захотіла підстригтися Марина. Три дні відмовляла її. Донька пояснила, що так хоче показати Ірі свою дружбу. Менша Яніна теж забажала. Власноруч постригла обох.

До себе нової звикала тиждень. Люди в транспорті шарахаються. Виникає бажання грубо відповісти. Деякі поступаються місцем у транспорті, роблять знижки на товари. Водій маршрутки не взяв гроші за проїзд дітей. Якось до Яніни підійшла 3-річна дівчинка в магазині й запитала — дівчинка вона чи хлопчик. Мої діти ходять у школу вільного виховання. Вчителі сприйняли нові о́брази на “ура”. У звичайній школі навряд чи таке могло статися.

Марина після експерименту вирішила все ж відрощувати волосся. Яніні сподобалося бути лисою.

Молодша Яніна протягом розмови не злазить із маминих рук, морщить лоб. Просить какао і йти додому.

— Влітку пече в потилицю сонце, — додає Оксана. — Зволожую шкіру голови спеціальними засобами. Стрижуся кожні два тижні. Двоє перукарів зголосилися робити це безоплатно. Бо кожна така стрижка коштує 45 гривень. Знайомі та друзі відмовляються мене стригти. Бояться зіпсувати зачіску.

Родина живе без батька. Про нього Оксана говорити не хоче. У вільний від роботи час займається волонтерством — відвідує дитячі будинки, організовує там благодійні та мистецькі заходи.